Гей Г.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган – Барановського

НАПРЯМКИ ВДОСКОНАЛЕННЯ АНАЛІЗУ ФІНАНСОВОЇ СТІЙКОСТІ ПІДПРИЄМСТВА

Фінансова стійкість підприємства є однією з головних умов життєдіяльності, розвитку й забезпечення високого рівня конкурентоспроможності підприємства. Саме фінансова стійкість підприємства характеризує ефективність операційного, інвестиційного і фінансового розвитку, містить необхідну інформацію для інвесторів, а також відображає здатність підприємства відповідати за своїми боргами й зобов'язаннями. Як свідчить практика, фінансово стійкі підприємства мають переваги над іншими підприємствами цієї ж галузі в залученні інвестицій, виборі постачальників, підборі кваліфікованих кадрів. Окрім того, вони не вступають у конфлікт з державою через перерахування податків і неподаткових платежів та з суспільством — через виплату заробітної плати, дивідендів.

Останніми роками питання оцінки фінансової стійкості підприємства висвітлювали у своїх працях такі науковці: В.М. Кремень, Н.В. Ткаченко, М.Д. Білик, І.О. Бланк, В.А. Забродський, Г.О. Крамаренко, М.Я. Коробов, МЛ. Котляр, Н.А. Кизим, JI.H. Лахтіонова. Але джерела свідчать, що це питання є дискусійним і до кінця нерозглянутим. Тому метою роботи є спроба вдосконалення аналізу фінансової стійкості підприємства.

Фінансова стійкість розглядається у вузькому значенні як спроможність підприємства за рахунок власних коштів забезпечувати діяльність або запаси і витрати, у широкому — як складова загальної стійкості підприємства й особливий фінансовий стан. Отже, фінансова стійкість підприємства означає здатність господарюючого суб'єкта функціонувати і розвиватися, зберігати рівновагу своїх активів і пасивів у мінливих умовах внутрішнього і зовнішнього середовищ.

Однією з проблем оцінки й аналізу фінансової стійкості є її розмежування з іншими характеристиками фінансового стану підприємства. Необхідність такого розмежування обумовлена тим, що при проведенні комп­лексної оцінки фінансового стану підприємства одні й ті ж показники під різними назвами зараховуються різними науковцями як до групи коефіцієнтів фінансової стійкості, так і до інших груп. Наприклад, окремі вчені визна­чають фінансову стійкість як довгострокову ліквідність фірми або ототожню­ють із платоспроможністю.

Основним методом, що використовується у процесі оцінки фінансової стійкості, є метод відносних показників. На основі даних фінансової звітності, зокрема форми № 1 «Баланс», розраховуються різні коефіцієнти фінансової стійкості. Найбільш поширеними є кое­фіцієнт автономії, коефіцієнт співвідношення власних і залучених коштів, коефіцієнт довгострокового залучення позикових коштів, коефіцієнт манев­реності власних оборотних засобів і коефіцієнт реальної ціни.

При оцінці фінансового стану підприємства на основі системи показни­ків важливим є порівняння фактичного рівня показників з їхніми норматив­ними значеннями. Необхідність встановлення нормативних значень показни­ків обумовлена завданнями аналізу фінансового стану підприємства. Як свід­чать результати вивчення наукових і методичних джерел, на сьогодні не існує єдиного підходу до питань оцінювання й управління фінансовою стійкістю підприємства.

Для оцінки фінансової стійкості підприємства, окрім відносних показни­ків, використовується абсолютний показник – трикомпонентний показник, який дозволяє визначити її тип. Така оцінка фінансової стійкості грунтується на порівнянні обсягів запасів і витрат із величиною джерел їх фінансування.

Альтернативним підходом до оцінювання фінансової стійкості підприємства на основі абсолютних показників є розрахунок індикаторів фінансової стійкості.

На основі проведеного теоретичного дослідження зроблені наступні висновки:

1. Відсутність єдиних підходів до трактування терміна «фінансова стій­кість» і встановлення нормативів для коефіцієнтів фінансової стійкості, вибір методичного підходу до аналізу фінансової стійкості підприємства й встановлення нормативних значень для показників має відбуватися з урахуванням специфіки діяльності підприємства та цілей аналізу.

2. Фінансова стійкість передбачає здатність підприємства зберігати нор­мальний режим функціонування за найважливішими фінансово-економічними показниками і має розглядатися як результуюча категорія, що характеризує рівень стійкості роботи підприємства, його здатність забезпечити стабільні показники діяльності й ефективно адаптуватися до змін у зовнішньому та внутрішньому середовищах.

3. Удосконалення методичних підходів до оцінювання фінансової стій­кості підприємства належить до найважливіших проблем фінансового аналізу, оскільки недостатня фінансова стійкість може призвести до неплатоспроможності підприємства та відсутності фінансових ресурсів для забезпечення розвитку підприємства.

Література:

1.                 Кремень В.М. Оцінювання фінансової стійкості підприємства // Актуальні проблеми економіки. - 2011. - №1. - С.107 – 115.

2.                 Ткаченко Н.В. Фінансова стійкість страхових компаній: теоретичні підходи // Фінанси України . – 2009. - №6. – С.104 – 122.