Економічні науки/ 10.Економіка підприємства

д. ф.-м. н. Щетініна О.К.,

Будакова М.С., Гордієнко Д.А.

ДонНУЕТ ім.М. Туган-Барановського, Україна

ЕКОНОМІЧНА СУТНІСТЬ РОЗВИТКУ ПІДПРИЄМСТВА

Постановка проблеми. Формування ринкової економіки в України істотно вплинуло на умови діяльності підприємств: змінилася форма власності, методи та принципи державного регулювання, посилилася міжнародна конкуренція. У зв’язку з цим розвиток є важливою умовою ефективності життєдіяльності вітчизняних підприємств у конкурентній боротьбі на внутрішньому та зовнішньому ринках.

Складність проблем розвитку підприємства, не достатній рівень дослідження економічної сутності розвитку обумовлюють актуальність даної роботи.

Метою роботи є дослідження економічної сутності розвитку підприємства та виділення його видових проявів на рівні підприємства.

Виклад основного матеріалу. В економічній теорії склалося декілька основних концепцій підприємства, які описують його виникнення, діяльність і ліквідацію під певним кутом зору з акцентом на ті або інші особливості досліджуваного об'єкта.

Аналіз сутності діяльності підприємства дозволяє констатувати, що підприємству в найбільшій мірі властиві характерні риси організації як соціально-економічної системи, таким чином в рамках дослідження логічним є розуміння підприємства як синонім організації.

Кожна соціально-економічна система має дві рушійні сили — бажання вижити (зберегти себе, мати визначену стабільність) і прагнення розвиватися (самоудосконалюватися) [1, 44-46].

В науковому світі існує декілька поглядів на сутність терміну "розвиток". Розвиток — філософська категорія, що виражає процес руху та зміну цілісних систем. До найбільш характерних рис даного процесу відносяться: виникнення якісне нового об'єкта (чи його стану), спрямованість, необоротність, закономірність, єдність кількісних і якісних змін, взаємозв'язок прогресу і регресу, суперечливість, спіралевидність форми (циклічність), розгортання в часі. Цього підходу дотримуються Гапоненко О.Л., Пакрухин А.П. [3, 453].  

Згідно іншого підходу, розвиток — необоротна, спрямована, закономірна зміна матеріальних і ідеальних об'єктів. Тільки одночасна наявність всіх трьох зазначених властивостей виділяє процеси розвитку серед інших змін: оборотність змін характеризує процеси функціонування (циклічне відтворення постійної схеми функцій); відсутність закономірності є характерним для випадкових процесів катастрофічного типу; при відсутності спрямованості зміни не можуть накопичуватися, і тому процес втрачає характерну для розвитку єдину, внутрішню взаємозалежну лінію. У результаті розвитку виникає новий якісний стан об'єкта, що виступає як зміна його складу або структури. Здатність до розвитку становить одну із загальних властивостей матерії й свідомості [4,36].

Істотну характеристику процесів розвитку становить час: по-перше, всякий розвиток здійснюється в реальному часі, по-друге, тільки часовий фактор виявляє спрямованість розвитку. У зв’язку з цим Кононенко І.В. трактує «розвиток – це беззворотна, направлена, закономірна зміна матеріальних і ідеальних об’єктів, що здійснюються протягом часу» [3,6].

Розвиток буває або екстенсивним, тобто проявом і збільшенням уже маючого, або інтенсивним, тобто виникненням якісно нових форм. З іншої сторони, розвиток буває або екзогенним, тобто несправжнім розвитком, обумовленим тільки з зовні навколишнім світом, або ендогенним, тобто дійсним розвитком, джерело якого знаходиться усередині того, що розвивається. Відрізняють також індивідуальний розвиток (розвиток якої-небудь окремої істоти) від загального розвитку.

Забродська Л.Д. розрізняє три форми розвитку: ринковий розвиток, відображає процес розширення кола споживачів, клієнтури; організаційний розвиток, відображає процес розвитку індивідуума, груп, сфер відповідальності, систем управління, ініціатив тощо; діловий розвиток – це спрямування ресурсів туди, де вони мають забезпечити максимальну конкурентоспроможність протягом максимально великого терміну часу [1,42].

Виділяють три головних напрямків розвитку: збільшенням масштабів споживання економічних ресурсів — кількісний аспект; зміни в складі елементів і їхніх комбінацій — структурний аспект; зрушення в споживчих характеристиках елементів, у їхній індивідуальній і інтегральній корисності — якісний аспект [1,27].

Висновки. Проведене дослідження сутності поняття «розвиток підприємства» з позицій поглядів різних науковців дає можливість зробити висновок, що не існує єдиної думки стосовно визначення даного поняття, тому на сучасному етапі вимагають уточнення та розкриття. На підставі аналізу можна запропонувати наступне визначення розвиток підприємства: розвиток підприємства є процесом сукупних змін у соціально-економічній системі підприємства, який направлений на його перехід в новий якісно-кількісний стан у часі під впливом факторів внутрішнього і зовнішнього середовища.

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

 1. Афанасьев Н.В., Рогожин В.Д., Рудыка В.И. Управление развитием предприятия: Монография. — Х.: Издательский Дом «ИНЖЭК», 2003. — 184 с.

2. Богатирьов І.О. Управління розвитком підприємства (за матеріалами малих підприємств меблевої промисловості України): Автореф. дис. канд. екон. наук: 08.06.01 / Європейський ун-т фінансів, інформаційних систем, менеджменту і бізнесу. — К., 2004. — 22 с.

3. Гапоненко А.Л. Стратегическое управление: учеб. Для вузов, обучающихся по специальности 061100 «Менеджмент организаций» / А.Л. Гапоненко, А.П. Панкрухин. — М.: ОМЕГА–Л, 2006. — 464 с.

4. Шубравська О. Сталий економічний розвиток: поняття і напрямки дослідження // Економіка України. — 2005. — №1. — С. 36–42.