Экономичиские науки/ 10. Экономика предприятия

 

Шматковська Т. О., к.е.н., доц., Лисюк М.О. студ. економ. ф-ту

Волинський національний університет  імені Лесі Українки, м. Луцьк, Україна

Деякі аспекти управління інвестиційним процесом підприємства в інноваційних умовах господарювання

 

Управління інвестиційною діяльністю підприємства передбачає наукове обгрунтування рішень пов`язаних з інвестиціями . Методом обгрунтування цих рішень і контролем за їх виконанням є економічний аналіз.

 В сучасних умовах  зміст і мета економічного аналізу інвестицйної діяльності полягає в оцінці інвестиційного потенціалу суб`єкта господарювання і виявленні ефективних шляхів його реалізації, що відповідає основним напрямам управління інвестиційними процесами на підприємствах.

Проведений аналіз літературних джерел дозволив зробити висновок про те, що досягнення економічної думки в галузі створення системи комплексного  економічного аналізу інвестицій не охоплюють проблеми в комплексі, тому постало питання про необхідність наукового обгрунтування аналітичного забезпечення прийняття управлінських рішень щодо інвестування.

Комплекс аналітичних досліджень на етапі стратегічного аналізу  дозволить нам висвітлити загальні умови для інвестування, в цілому оцінити інвестиційні потреби та інвестиційний капітал підприємства і сформувати ці дані в інвестиційну програму (стратегію) підприємства. Доцільність проведення стратегічної оцінки пояснюється необхідністю  досліджень для визначення інвестиційних пріоритетів, місця підприємства на інвестиційному ринку та ідентифікації реальної ситуації, в якій опинилось підприємство, формування заходів для її покращення.

Нерозв’язаною залишається ще одна проблема аналізу - це відсутність нормативів галузевих значень фінансових показників, що не дає змоги порівняти значення фінансових коефіцієнтів підприємств відносно певної встановленої норми. Це пояснюється  тим, що підприємства не подають у своїй фінансовій звітності значення порахованих фінансових індексів, за якими і потенційні інвестори й інші зацікавлені особи могли б сформувати судження про фінансовий стан підприємства. Натомість, вартує уваги практика західних фірм, які подають ці розрахунки для зацікавлених у такій інформації, оскільки не всі  можуть читати і аналізувати фінансові звіти підприємств. Для цього, власне, служать величини фінансових коефіцієнтів як орієнтири для оцінки конкретного підприємства у порівнянні з такими ж коефіцієнтами інших підприємств та нормативами по галузі, що дає можливість встановити рейтингове місце підприємства та його інвестиційну привабливість.

Для того, щоб запрацював весь механізм аналізу та оцінки інвестиційної діяльності підприємства необхідний продуманий, науково обгрунтований підхід до побудови організаційної схеми такого процесу, налагодження оптимальних взаємозв’язків між окремими елементами системи, розробка варіантів інформаційного та технічного забезпечення її функціонування. Організаційна система аналізу інвестиційної діяльності – це сукупність внутрішніх структурних служб і підрозділів підприємства, чи окремих посадових осіб, що забезпечують розв’язання всіх аналітичних задач, згідно напрямів аналітичних досліджень і несуть відповідальність за ці результати. Оскільки аналіз інвестиційної діяльності є функцією управління інвестиціями і становить  функціональну підсистему в загальній системі управління підприємством, то його організаційну систему необхідно  інтегрувати у загальну організаційну структуру управління підприємством і особливо ретельно узгодити з  організаційною структурою фінансової служби.

У процесі аналізу інвестицій здійснюється інформаційний обмін на підставі зв`язків відділу аналізу з підрозділами підприємства та з іншими споживачами інформації,  які знаходять відображення в інформаційних потоках. Інформацію, яка циркулюватиме, можна класифікувати за наступними ознаками: за змістом, за відношенням до конкретних служб підприємства, за спрямуванням, за періодичністю появи і передачі, за рівнем управління. Для того, щоб підприємство не відчувало проблеми нестачі інформаційно-достовірних і актуальних даних, часової неузгодженості в забезпеченні інформацією, на  наступному етапі нашого дослідження постає проблема створення інформаційної системи аналізу - як діючої системи для збирання, обробки, розподілу і передачі інформації, яка необхідна для прийняття обгрунтованих рішень з питань інвестиційного аналізу.

Одним з важливих питань організації економічного аналізу інвестиційної діяльності є наукове формування системи аналітичних задач. При цьому, такі аналітичні задачі повинні мати суворо цільову управлінську спрямованість.

Комплекси задач для аналітиків інвестиційної діяльності на робочих місцях економістів-аналітиків включають:

1.Експрес аналіз фінансового стану підприємства.

2.Аналіз ефективності інвестиційного проекту.

3.Розробка бізнес-планів.

4.Контроль змін планового і поточного стану реалізації проекту.

У свою чергу автоматизовані робочі місця спеціалістів-аналітиків можуть об`єднуватись в локальні підсистеми управління інвестиційними проектами, що дасть можливість підтримувати декілька робочих місць аналітиків і курувати кілька інвестиційних проектів.

Ми вважаємо, що найбільш раціонально виділити в  структурі відділу економічного аналізу групу аналізу інвестиційної діяльності як підструктуру, що здійснює управління інвестиційним процесом на підприємстві. Її головним завданням є забезпечення ефективності скоординованої діяльності чисельних учасників інвестиційних проектів.

Список використаних джерел.

1. Вовк Л.С. Покращення механізму активізації інвестиційних процесів в Україні. / Л.С. Вовк// Науковий збірник «Формування ринкової економіки в Україні». Львів: «Інтереко», 2006 р. – 496 с.

2. Гайдуцький А. Формування інвестиційно-привабливої ринкової інфраструктури / А. Гайдуцький // Економіст. – 2005. – С.34-36.