Литовченко О.Ю., к.е.н., доцент

Головко В. О.

 

Харківський національний економічний університет, Україна

 

Побудова стратегії управління фінансовою стійкістю підприємства в середовищі Business Studio

 

Стратегічний аналіз середовища функціонування підприємства відіграє важливу роль у його діяльності, оскільки створює інформаційну підтримку для формування стратегії розвитку та діяльності підприємства, забезпечує моніторинг теперішнього стану середовища й дозволяє побудувати прогноз реалізації стратегічних та тактичних ініціатив компанії.

Для здійснення стратегічного аналізу існує досить широкий арсенал інструментів, який дозволяє вивчати як окремі фактори, так і групи та рівні оточення підприємтсва. Вони відповідають різним ступеням динамізму середовища, різним вимогам щодо оперативності, достовірності, зручності тощо.

Результатом дослідження по удосконаленню інструментарію стратегічного аналізу є метод стратегічної карти. Даний метод передбачає побудову комплексної моделі системи взаємозв’язків між факторами різних рівнів компанії з метою аналізу, прогнозування та вироблення відповідних дій реагування на вплив ключових факторів.

Стратегічна карта розглядається в чотирьох взаємозв'язаних головних складових: фінансової, клієнтської, внутрішньої й складової навчання й розвитку:

фінансова: описує матеріальні результати реалізації стратегії за допомогою традиційних фінансових понять; цілі фінансової складової – економічні підсумки успішної стратегії (зростання доходів і прибутку, а також продуктивність);

клієнтська: при формулюванні клієнтської складової стратегічної карти менеджери визначають цільові сегменти споживчого ринку, у яких конкурує даний бізнес підрозділ та показники результатів його діяльності з погляду клієнтів;

внутрішня: відповідає за дві життєво важливих компоненти стратегії: розробка й надання клієнтові пропозиції цінності та удосконалення процесів і скорочення витрат як засобу підвищення продуктивності у фінансовій складовій;

навчання й розвиток: відбиває ті нематеріальні активи, які є найбільш важливими для стратегії. В якості цілей для даної складової встановлюють види діяльності (людський капітал), системи (інформаційний капітал) і моральний клімат (організаційний капітал).

Управління фінансовою стійкістю підприємства починається з визначення стратегічних цілей і розробки системи показників, що забезпечує керівників достовірною  інформацією про результати роботи їх менеджерів. Успіх тут залежить багато в чому від того, наскільки правильно керівництво зможе розставити пріоритети.

Для удосконалення системи стратегічного управління  на ПАТ «Коннектор» пропонується побудувати стратегічну карту з використанням такого програмного продукту, як Business Studio – система бізнес – моделювання процесів, організаційно структури та системи управління підприємством. Сьогодні перед ПАТ «Коннектор» головною проблемою виступає недовиконання обсягів замовлення та значні накладні витрати на виготовлення продукції, що призводить до зменшення розміру прибутку, а в деяких періодах і відсутності.

Таким чином, на першому рівні – фінанси відображається така стратегія, як оптимізація фінансової стійкості підприємства, що досягається за рахунок підвищення використання залученого капіталу, підвищення використання власного капіталу та зменшення витрат та потреби в позичковому капіталі.

Другий рівень - клієнти охоплює стратегію збільшення ефективності взаємодії споживачів та виробника та підстратегії – підвищення ефективності обслуговування, оптимізація маркетингових заходів, підвищення якості продукції.

Третій рівень -  внутрішні бізнес – процеси охоплює стратегію удосконалення системи управління виробництвом, якій підпорядковуються наступні стратегії з визначеними збалансованими показниками: оптимізація структури запасів (коефіцієнт покриття запасів, коефіцієнт забезпеченості запасів власними оборотними коштами), інноваційність виробничого процесу (витрати на інноваційну діяльність, показник оновлення основних засобів), реалізація використання основних засобів (величина основних засобів, коефіцієнт оборотності основних засобів). На даному рівні також спостерігається ієрархічність в підпорядкованості.

На останньому рівні – навчання і розвиток відображається така стратегія, як оптимізація управлінського процесу, що досягається за рахунок покращення інформаційного забезпечення, підвищення кваліфікаційного рівня працівників, раціоналізація управлінських рішень.

Отже, впровадження програмного продукту Business Studio в систему стратегічного управління фінансовою стійкістю ПАТ «Коннектор» є одним із способів вдосконалення системи, що вплине на ефективність довгострокового планування, розробки дієвої фінансової стратегії, а також на всю систему управління підприємства в цілому. В свою чергу, розроблена стратегічна карта на основі збалансованих показників надасть підприємству надасть можливість систематизувати та зосередити свої зусилля на виконанні стратегії з визначеними підстратегіями та відповідальними особами, що дозволить ефективно управляти фінансовою стійкістю підприємства. 

Література:

1.      Спиридонов Ю.А. Сбалансированная система показателей – важнейший

элемент современной системы управления [Электронный ресурс].– Режим доступа : <http://www.gaap.ru/biblio/corpfin/ssp/035.asp>.

2.      Каплан Р., Стратегические карты. Трансформация нематериальных активов в

Материальные результаты / Роберт С. Каплан, Дейвид П. Нортон: Пер. с англ. – М.: ЗАО Олимп-Бизнес, 2004. – 512 с. – ISBN: 978-5-9693-0101-6.