Экономические науки./Экономика предприятия

Скрипниченко О.В.

Донецький національний університет

економіки і торгівлі імені М.І. Туган-Барановського

Метод оцінювання конкурентоспроможності  підприємств,які виробляють високотехнологічну продукцію

В сучасних умовах конку­рентоспроможність підприємства є однією з найважливіших категорій ринкової економіки, що характеризує можливість й ефективність адаптації підпри­ємства до умов конкурентного середовища. Промислові високотехнологічні підприємства, які прагнуть займати відповідну частку на ринку,повинні використовувати нові та комплексні методи забезпечення конкурентоспроможності високотехнологічного виробництва з метою створення переконливих конкурентних переваг.На даному етапі практично відсутня загальноприйнята методика оцінювання конкурентоспроможності підприємства, що виробляє високотехнологічну продукцію.Кожен із суб`єктів господарювання свою конкурентну позицію на ринку визначає самостійно, не враховуючи багатьох чинників. У зв'язку з цим необхідно комплексне оцінювання показників, які формують рівень конкурентоспроможності підприємства.

Визначення конкурентоспроможності вітчизняних високотехнологічних підприємств зводиться лише до вирішення технічних проблем і формування цінової політики, але ці напрями забезпечують конкуренцію під­приємства лише з одного боку.Тому постає гостра потреба в методах доскона­лої та практичної оцінки рівня  їх конкурентоспроможності.

Значний внесок у дослідження конкурентоспроможності економічних суб'єктів здійснили такі вітчизняні  економісти: О. Білорус, А. Гальчинський, Б. Губський, Д.Лук`яненко , Ю. Пахомов , M. Поручник. А. Савчук та інші.

Щодо конкурентоспроможності підприємства, то нажаль не існує уніфікованої методики її оцінювання, що спричинено неоднозначним розумінням самого поняття. Тому в теорії виникає велика кількість методів і підходів до вирішення цієї проблеми, які потребують систематизації. Потрібно наголосити на тому, шо лише за умови системного оцінювання можливо цілеспрямовано  гармонійно розвивати діяльність кожного елемента суб'єкта господарювання.

В загальному розумінні, конкурентоспроможність підприємства - це процес управління підприємством власними конкурентними перевагами на певному ринку для досягнення успіху в боротьбі з конкурентами.

Слід відзначити, що підходи до визначення конкурентоспроможності під­приємств залежать від напрямків виробничої діяльності.Причому, різні підходи до вибору системи показників для оцінювання конкурентоспроможності дають результати, які суперечать один одному, а використання для визначення інте­грального показника конкурентоспроможності підприємств таких методів, як додавання або множення індивідуальних показників, що входять у систему, призводять до того, що отриманий показник не має економічного сенсу.

Високотехнологічне підприємство — це підприємство, яке виробляє про­дукцію із залученням наукових і технічних знань, здійснює розробку з метою представлення на ринку нової або вдосконаленої продукції .

Високотехнологічне підприємство повинне відповідати таким вимогам:

·       наявність у структурі виробництва значної частки високотехнологічної продукції, яка, у свою чергу, є  конкурентоспроможною на відповідному рин­ку;

·       створення та випуск нових видів продукції;

·       застосування високотехнологічиих методів виробництва;

·       здійснення значних капіталовкладень у дослідження і розробки;

·       здійснення значних обсягів інвестицій на техніко-технологічне переозб­роєння;

·       висока додана вартість;

·  висока продуктивність праці .

Отже, для вирахування конкурентності високотехнологічного підпри­ємства необхідний аналіз показників, які визначають умови створення  підтримки конкурентних переваг.

Конкурентоспроможність високотехнологічного підприємства характеризується і додатковими показники, серед яких:

-     Ефективність виробництва, яка визначається як валова додана вартість, що припадає на одного працівника (продуктивність праці).

-      Техніко-технологічний рівень виробництва це ступінь розвитку засобів виробництва (інструментів, машин, механізмів, приладів тощо), за допомогою яких здійснюється виробництво високотехнологічної продукції.

-       Техніко-технологічний рівень продукції це міра використання науково-технічних знань для задоволення конкретних потреб, що характеризується ступенем технічної досконалості машин та обладнання, сировини, комплек­туючих і матеріалів, що застосовуються при виробництві продукції, новизни и прогресивності конструктивно-технологічних рішень.

-           Рівень кваліфікації працівників характеризує здатність генерувати нові знання, продукувати, адаптувати та використовувати високі технології у ви­робництві.

-           Рівень інноваційної діяльності визначає спроможність підприємства сис­тематично збільшувати й застосовувати наукове знання з метою розробки та використання технологічно нових або вдосконалених виробів чи процесів.

При розрахунку конкурентоспроможності високотехнологічного підприємства потрібно враховувати і загальноприйняті показники конкурентоспроможності:

1.     За фінансовим станом підприємства: коефіцієнт автономії, коефіцієнт платоспроможності, коефіцієнт абсолютної ліквідності, коефіцієнт обернення  обігових коштів;

2.     За ефективністю організації збуту: рентабельністб продажів, коефіцієнт завантаження виробничих потужностей, коефіцієнт ефективності реклами та засобів стимулювання збуту;

3.                               За конкурентоспроможністю продукції: якість продукції,ціна продукції,умови платежу,строк поставки, рівень гарантійного і сервісного обслуговування на всіх етапах життєвого циклу.

    Конкуренція - це передусім взаємодія суб'єктів господарюван­ня. яка супроводжується процвітанням одних і занепадом інших.

    Економічні суб'єкти «виходять» у єдиний ринковий простір, дбаючи про власні інтереси, з цілком нерівноцінними й часто неочікуваними результата­ми (доходами або збитками). Непередбачуваність цих результатів породжуєть­ся не тільки анархічною реалізацією суспільного виробництва, а й різними можливостями індивідів і організацій ефективно використовупятн систему співробітництва для реалізації своїх цілей.

    Наведена у статті методика оцінювання конкурентоспроможності  підприємства з високотехнологічним виробництвом дає можливість, спираючись на сучасні економічні знання, глобальні тенденції розвитку високих техноло­гій і кон'юнктуру світового ринку, всебічно, повно й об'єктивно оцінити стан високотехнологічного виробництва в Україні; визначити фактичні обсяги випуску та реалізації високотехнологічної продукції виявити потенційні можливості українських підприємств щодо організації  випуску високотехнологічної продукції, конкурентоспроможної на зовнішньому ринку, а також причини, які цьому перешкоджають; визначити частку високотехнологічної продукції іноземного виробництва в кінцевій продукції, вироб­лених в Україні; визначити вплив діяльності національних високотехнологічних виробництв на роботу суміжних галузей та економіку країни в цілому.

    Отже, сучасна конкуренція потребує нових підходів до її дослідження. Запропонована методика комплексного оцінювання конкурентоспроможності високотехнологічного підприємства має значні можливості для вдосконалення й пристосування до конкретних вимог. Вона включає оптимальний перелік показників, які дозволяють об'єктивно  вимірювати складові конкурентоспроможності підприємства, визначати динаміку і взаємозв'язок загальних та індивідуальних тенденцій його розвитку. В той же час застосування методики підвищує науково-теоретичну обгрунтованість прийняття рішень щодо перспектив формування конкурентних переваг підприємства і може бути корисною для подальшого вдосконалення організації його діяльності.

Список літератури:

 

1.    Про затверджений Методики ідентифікації українських високотехнологічних промисло­вих підприємств:  Наказ Міністерства промислової Політики України від 08.02.2008 №80//zakonl.rada.gov.ua.

 

2.                                     Про затвердження Методичних рекомендацій розрахунку внутрішньогалузевої конкурен­тоспроможності підприємств: Наказ Міністерства економіки України від І9.Ю20І0 №1330 // Mkönl.rada-gov.ua.

 

3.                                        Савчук A.B. Системный подход к анализу конкурентоспособности промышленного про­изводства// Економіст.- 2004 - №12. - С. 58-61.

 

4.                                         Д.Г. Лук'янснко, А.М. Поручник, Л.Л, Антонюк та ін.; За заг. ред. Д.Г. Лук'яненко,А.М.Поручника Управління міжнародною конкурентоспроможністю в умовах глобалізаціїскономічпого розвитку: Монографія: У 2 т. /. - К.: КНЕУ, 2008. - Т. 2. - 592 с.