Экономические науки/ 10. Экономика предприятия

 

Ас. Васьковська К.О.

Одеська національна академія харчових технологій, Україна

Аналіз та динаміка виноробної промисловості

Одеської області за останні роки

 

В сучасних умовах економіка України залежить від впливу глобалізаційних процесів та від ефективної діяльності вітчизняних підприємств в умовах посиленої та зростаючої конкуренції на ринках збуту країни після вступу її до СОТ. Харчова промисловість виступає важливою експортоорієнтованою галуззю як для Одеської області, так й для України в цілому.

Аналіз та розвиток харчової промисловості та її окремих промислових підприємств в своїх працях вивчали такі вчені як І.Г. Бальвас, С.В. Войтко, І.О. Крюкова, В.Р. Кучеренко, Н.М. Купріна, М.П. Сичевський, Т.М. Ступницька та ін. Вони приділили увагу вивченню питання дослідження окремих активів та процесів на підприємствах харчової промисловості, але вивчення її конкурентоспроможності є досі актуальним. Аналіз харчової промисловості Одеської області, зокрема виноробної, дозволить виявити тенденції та закономірності діяльності та розвитку, з метою пошуку шляхів усунення негативних змін в діяльності промислових підприємств.

Проведене дослідження виробництва найважливіших видів продукції підприємствами харчової промисловості Одеської області за 2005-2010 роки показав, що за останні три роки (2008-2010 рр.) суттєвого зниження зазнало виробництво продукції консервної промисловості, виробництво м’ясних, рибних, молочних та інших харчових продуктів, а також продуктів борошномельно-круп’яної промисловості та хлібобулочних виробів; а виробництво напоїв, олії та тваринних жирів навпаки зростало з кожним роком, що позитивно характеризує діяльність підприємств цих галузей.

Аналіз структури виробництва продукції харчової промисловості Одеської обл. в розрізі найважливіших видів продукції показав, що найбільші сегменти займають виробництво олії та напоїв (зокрема виноградних вин) та складають відповідно 29,61% та 29,11% від загальних обсягів реалізованої продукції у 2010 р. проти 2006 р., коли частка виробництва олії складала 8,77% [1].

Виробництво напоїв в Одеській області представлено виробництвом алкогольних напоїв, виноградних вин,  мінеральних вод та інших безалкогольних напоїв. Стрімкий ріст виробництва напоїв стався за рахунок досить значного росту обсягів виробництва виноградних вин (на 68,97 % в 2010 р. в порівнянні з 2009 р.), що свідчить про асортиментні структурні зміни у виробництві продукції в сторону збільшення виробництва вин, бренді та коньяків та експортну її складову.

Дослідження показало, що найбільшу вагу в виробництві напоїв займає виробництво саме виноградних вин, що з кожним роком закріплювало свої позиції на ринку збуту тим самим, збільшуючи свою частку в структурі виробництва напоїв Одеської області. Так, в 2005 р. їх частка в структурі становить 46%, а в 2010 р. вже – 80,08%. Завоювання такого значного сегменту відбувалось поступово з кожним роком. Це сталося за рахунок значного зменшення обсягів виробництва міцних спиртових напоїв та свідчить про значну зміну асортиментної політики: виробництво коньяку та бренді збільшилось на 38,72% в 2010 р. порівняно з 2009 р., виробництво горілки та інших міцних спиртових напоїв з кожним роком втрачало свої позиції на ринку збуту: суттєве зменшення обсягів їх виробництва склало з 2612 тис.дал. в 2005 р. до 16,4 тис.дал в 2009р., а дані, щодо обсягів виробництва в 2010 р. зовсім відсутні [1].

Ринок виробництва та збуту лікерів, солодких наливок, спиртових настоянок та вин ігристих декілька років поспіль, а також ринок горілки та інших міцних спиртових напоїв в 2010 р. були достатньо монополізовані в Одеській області, так як свідчать статистичні данні щодо обсягів їх виробництва, оскільки інформація є конфіденційною, данні відсутні [1].

Найбільшу питому вагу серед алкогольних напоїв по обсягам виробництва в натуральному виразі займають вина виноградні (80,08%  в 2010 р. від загального обсягу) вчасності вина з концентрацією спирту більше 15% (58,64 % в 2010 р. від загального обсягу) та вина столові з фактичною концентрацією спирту від 9 до 13% (19,11% в 2010 р. від загального обсягу). Завоювання такого значного сегменті відбувалось поступово з кожним роком. Найбільше втратило в своїх обсягах виробництво горілки та інших міцних спиртових напоїв (0,17% в 2009 р. від загального обсягу в порівнянні з 25,78%  в 2005 р.) та виробництво лікерів, солодких наливок, спиртових настоянок (1,77% в 2008 р. від загального обсягу в порівнянні з 8,07%  в 2005 р.).

З-поміж виноградних вин найбільш привабливими серед споживачів виявилось виноградне вино з концентрацією спирту більше 15%, про що свідчить суттєвий ріст обсягів виробництва із року в рік (в 2010 р. порівняно з 2005 р. збільшення обсягів виробництва більш ніж 4,6 рази) [1].

Аналіз виробництва вина виноградного регіонами України за 2 останні роки показав позитивну тенденцію в розвитку діяльності підприємств виноробної промисловості Одеського регіону. Так,  суттєвим аргументом є те, що виробництво виноградних вин вітчизняними товаровиробниками по всім регіонам України за 2010 р. найбільш зосереджено саме в Одеській області (рис. 1).

Рис. 1 – Виробництво вина виноградного регіонами України у 2010р., у %

* складено автором на підставі даних [1].

В 2010 р. порівняно з 2009 р. Одеська область суттєво збільшила власні обсяги виробництва виноградних вин  в абсолютному значенні на 5,2 млн.дал та у відносному на 67,53%, суттєво збільшивши при цьому сегмент в загальній структурі на 9,81 процентних пункти, що дозволило регіону стати лідером по виробництву виноградних вин серед всіх регіонів України (43,58%). В 2009 р. цей показник був значно менше  і складав 33,77%, що давало змогу Одещини займати тільки друге місце по обсягам виробництва, після Автономної Республіки Крим.

Отже, для подальшого та сталого розвитку регіону необхідно ще більше сприяти розвитку сільськогосподарського виробництва для забезпечення виноробних підприємств якісною сировиною з метою підвищення конкурентоспроможності їх продукції та підприємств в цілому, що дасть можливість їм мати конкурентні переваги та міцні позиції на внутрішніх та зовнішніх ринках збуту такої продукції.

Інтеграційні процеси в розвитку України потребують пошуку шляхів захисту та зміцнення національного товаровиробника на внутрішньому ринку та можливостей розвитку їх зовнішньоекономічної діяльності. В умовах стрімкого розвитку новітніх технологій підприємствам необхідно залучати додаткові інвестиції для забезпечення сучасних інновації у виробництво якісної, конкурентоспроможної продукції, що дозволить підвищити рівень конкурентоспроможності як підприємства, так і країни в цілому, та забезпечить збереження потенціалу та економічної безпеки України.

 

Література

1.   Харчова промисловість Одеської області: Статистичний збірник / за редакцією Л.Е. Котвицької. – Одеса : Головне управління статистики в Одеській області, 2011. – 57 с.

 

 

Заявка на участие в

VIІI  Международной научно-практической конференции

«Наука и образование  – 2011/2012»

Ф.И.О.

Васьковська Катерина Олександрівна,

асистент кафедри обліку та аудита

Одеської національної академії харчових технологій

Адрес

65114, м. Одеса-114, вул. Ак. Корольова 48, кв.155

Телефон

дом. (0482) 49-94-71

моб. 097-989-56-92

Название доклада

«Аналіз та динаміка виноробної промисловості

Одеської області за останні роки»

Секция

Экономические науки/ 10. Экономика предприятия

Участие

Дистанционное

(публикация тезисов)