Економічні науки / 11. Логістика

 

Студентка факультету менеджменту та маркетингу Трихліб Т.В.

Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут», Україна

Логістичний процес на складі: основні проблеми ефективності складування

 

Логістичний процес на складі – комплексне поняття, від ефективної реалізації якого залежить величина витрат на зберігання запасів матеріалів та готової продукції того чи іншого підприємства незалежно від його виду діяльності. Логістика на складі охоплює усі основні функціональні галузі, що розглядаються на мікрорівні. Тому логістичний процес на складі є набагато ширшим, ніж технологічний процес і забезпечує:

·         постачання запасами;

·         контроль за поставками;

·         розвантаження і приймання вантажів;

·         внутрішньоскладське транспортування та перевалку вантажів;

·         складування і зберігання вантажів;

·         комплектацію (комісіонування) замовлень клієнтів та відвантаження;

·         транспортування та експедирування замовлень;

·         збирання та доставку порожніх товароносіїв;

·         контроль за виконанням замовлень;

·         інформаційне обслуговування складу;

·         обслуговування клієнтів (надання послуг).

Функціонування усіх складових логістичного процесу має розглядатися у взаємозв’язку та взаємозалежності. Умовно весь процес можна поділити на три частини:

v          операції, спрямовані на координацію служби закупівлі;

v          операції, безпосередньо пов’язані з переробкою вантажу та його документацією;

v          операції, спрямовані на координацію служби продаж [1].

В процесі реалізації логістичного процесу на складі неминуче виникають наступні проблеми:

·       вибір між власним складом або складом загального користування;

·       кількість складів і місце розташування складу;

·       вибір системи складування [2].

Ефективне і своєчасне вирішення даних проблем дає змогу підприємству максимально оптимізувати роботу власного складу і підвищити ефективність реалізації всіх логістичних процесів на ньому. Охарактеризуємо основні проблеми ефективності складування та можливі шляхи їх вирішення.

1) Вибір між власним складом або складом загального користування. В даному випадку необхідно вирішити питання – чи зможе слад загального користування надати таке ж (або краще) обслуговування при таких же (або менших) витратах? При порівнянні переваг власного складу і складу загального користування завжди виникає дилема: склади загального користування в більшості випадків несуть в собі більше переваг, ніж власні склади: гнучкість; висококваліфіковані фахівці, що можуть бути відсутні на власних складах; відсутність потреби у фінансуванні розвитку складського господарства; географічний фактор тощо. Однак необхідно обов’язково враховувати стан підприємства, його життєвий цикл і сферу діяльності, оскільки іноді орендування складів загального користування є недоцільним і неефективним, а подекуди, збитковим. Тому пропонується при здійсненні вибору прораховувати всі можливі варіанти затрат на зберігання з врахуванням особливостей продукції, особливостей галузі і самого підприємства, наявності необхідних спеціалістів та матеріально-технічного забезпечення.

2) Кількість складів і місце розташування складу. Залежно від виду діяльності підприємства та величини виробництва різні підприємства потребують різну кількість складів. До цього ж підключається і питання їх територіального розміщення, оскільки не завжди підприємство має змогу або будувати власні склади у відносній близькості до виробничих потуженостей, або використовувати склади загального користування, що взагалі можуть бути відсутні в регіоні виробництва. Тому виникає питання про доцільність використання обраної складської мережі зважаючи на її територіальне розміщення. Рекомендацією в даному випадку може бути той факт, що при виборі кількості складів і їх територіального розміщення бажано не ставити на перше місце витрати на складування, ігноруючи при цьому територіальний фактор, оскільки в майбутньому транспортні витрати можуть бути надто високими, що в свою чергу, створить додаткові проблеми для підприємства.

3) Вибір системи складування. В основі системи складування лежить вирішення питання оптимального розташування вантажів/матеріалів/продукції на складі і можливість раціонального управління ними. Саме тому вибір системи здійснюється методом кількісної і якісної оцінки, що передбачає виявлення взаємопов’язаних факторів, що систематизовані у групу підсистем (система комплектації, складова вантажна одиниця, характер вантажу, керування переміщенням вантажу тощо), кожна з яких містить у собі набір різноманітних елементів. Для вирішення даного вибору загальноприйнято використовують систему схем та діаграм або спеціальних програмних пакетів на ЕОМ.

Отже, можна сказати, що логістичний процес на складі є однією з обов’язкових умов ефективної реалізації і здійснення діяльності підприємств. Тому вирішення питань з вибору типу складу, його розміщення та характеру системи складування, що на ньому використовується є запорукою ефективної реалізації логістиних процесів на складах.

 

Література:

1.     Кальченко А.Г. Логістика / А.Г. Кальченко – підр. – К.: КНЕУ, 2003. – 284 с. – с. 181

2.     Качуровський В.Є. Логістика. Опорний конспект лекцій для студентів денної та заочної форми навчання напряму підготовки 0502 «Менеджмент» Вінниця:   ВВ ВНАУ. 2010 – 144 с. **