ЭКОНОМИКА. Логистика.

ст. викл. Шеховцова І. А.

студентка, Фурсік О.І.

Національний технічний університет України

"Київський політехнічний інститут", Україна

Логістика складування

Логістика складування – це управління рухом матеріальних ресурсів на території складського господарства. Об'єктом логістики складування є товарно-матеріальні цінності в процесі їх складування, обробки і упаковки.

Складом називається спеціалізоване будівля, споруда, призначена для приймання, обробки, зберігання і видачі вантажів за призначенням [1].

В логістичних процесах склади виконують такі функції: тимчасове розміщення та зберігання матеріальних запасів; перетворення матеріальних потоків; забезпечення логістичного сервісу в системі обслуговування [2].

Кожен склад обробляє три матеріальних потоки: вхідний, вихідний, внутрішній. Вхідний потік: товари і вантажі потрапляють на склад ззовні. Вхідні вантажі обумовлюють необхідність в розвантаженні, перевірці кількості та якості привезеного товару, перевірці та обробці супровідної документації. Вихідний потік: матеріали і вантажі, що залишають склад. Вихідний потік передбачає виконання ряду операцій: завантаження транспорту, підготовку супровідних та вантажних документів, попередню упаковку вантажу, його комплектацію і т.д. Внутрішній потік - це переміщення товарно-матеріальних цінностей усередині складу, передбачає необхідність переміщення, сортування, обробку вантажу, оформлення складських документів і т.д. На складі вхідні потоки перетворяться у вихідні: в результаті переробки вантажів можуть змінюватися такі параметри транспортних партій, як їх величина, склад, кількість найменувань вантажів, упаковка, параметри окремих вантажних складських одиниць, час прийому та видачі та ін [1] .

Створення системи складування передбачає вирішення таких питань:

·                        Визначення оптимальної вантажної одиниці. При цьому велику увагу слід приділити вибору оптимального товароносія, наприклад: ящики, піддони, касети, палети і т.д. Основним критерієм є максимальне зниження кількості операцій при переробці вантаж.

·                        Визначити вид складування, тобто вибрати як буде зберігатися товар, як він буде розміщений в просторі, яке обладнання буде використовуватися для його зберігання. Основними чинниками що впливають на вибір є: технічні характеристики приміщення, застосовуваний товароносій, необхідні умови зберігання товару, обсяг поставляються партій товару, простота обслуговування, доступність товару і т.д. Розміщення обладнання, що використовується для зберігання товару, повинна забезпечувати оптимальне використання площі і висоти складу.

·                        Вибрати обладнання для обслуговування складу. Для обслуговування складів і виконання операцій, пов'язаних з переробкою товару, використовують різні види підйомно-транспортних механізмів. Вибір їх пов'язаний з параметрами вантажних одиниць, з видом складування, залежить від технічних характеристик самих механізмів. Високий рівень механізації і автоматизації складських робіт рентабельні на великих складах із значною складської площею і постійним однорідним потоком матеріалів. На складах, що постачають роздрібні підприємства, використовуються засоби малої механізації (вози, тощо). Найбільш поширені такі види підйомно-транспортних засобів, як електро-вантажники і електро-штабелери на механізованих складах, а на автоматизованих складах застосовують міжстелажних крани-штабелери [3].

Вибір системи комплектації товарів. В процесі переробки вантажу процес комплектації проходить такі етапи: відбір товару по замовленнях покупця, комплектація повного замовлення покупця відповідно до його заявкою, комплектація партій відправки покупцям для централізованої (одна людина збирає один вид товару для різних клієнтів) або децентралізованою (одна людина збирає весь вантаж по заявці клієнта) доставки.

Необхідно вибрати спосіб управління переміщенням вантажу, який залежить від технічних можливостей устаткування, яке застосовує: складання вантажу в автономному ручному режимі, в автоматичному режимі (управління з кабіни за допомогою пульта), управління комплектацією з використанням режиму «онлайн» (автоматичний режим управління від ЕОМ (Enterprise output management)).

Організація системи обробки інформації. Будь товарна одиниця, яка надходить або покидає склад, супроводжується відповідною документацією.

Система управління інформаційними потоками: систематизує інформацію, зв'язану з прийомом і відправкою вантажів; дозволяє здійснювати управління запасами на складі; дозволяє обробляти надходить документацію; дозволяє здійснювати підготовку супровідних документів при відправленні вантажів і т.д.

У зв'язку з цим необхідно визначити, як буде оброблятися інформаційний потік: в ручному режимі або в пакетному режимі (мається на увазі підготовка даних про вступників та відвантажених вантажі, які періодично вводяться в ЕОМ, обробляються вручну або автоматично) або в режимі реального часу (у цьому випадку інформація вводиться в ЕОМ в момент переходу через контрольні пункти) або в режимі безпосереднього управління від комп'ютера, (коли  на всьому протязі процесу обробки вантажу, в будь-який момент часу можна визначити, де знаходиться і які операції проходить кожна конкретна одиниця товару) [1].

Окремо, в рамках інформаційних рішень для управління складом, хотілося б розглянути WMS (Warehouse Management System - система управління складом). Це платформа програмного забезпечення для інтелектуального управління та автоматизації складських процесів, що встановлюється на контрольному устаткуванні. WMS дозволяє проводити моніторинг складської системи і може здійснювати передачу даних в рамках інформаційної системи підприємства.

Програмне забезпечення для управління складськими системами розробляється індивідуально для кожного об'єкта та враховує загальну площу приміщення, тип, вага і габарити вантажів, можливість поєднання з інформаційними базами підприємства. WMS пов'язує систему ідентифікації товару, зберігання і обробки, обслуговуючий персонал. Щоб ідентифікувати зберігається вантаж, проводиться його кодування при вступі. На поверхню упаковки наноситься штрих-код, який містить повну інформацію про товар (найменування, дата надходження, виробник, термін придатності та ін.) Індивідуальна система WMS ураховує всі особливості роботи на конкретному підприємстві і дозволяє контролювати вантажообіг.

Отже, для успішного функціонування підприємства, логістика складування грає важливу роль. У той же час, логістика складування - це завжди суто індивідуальне рішення для кожної окремо взятої компанії, і тільки при такому підході, з урахуванням усіх чинників, що впливають на неї, компанія досягне рентабельності своєї складської системи. Для кожного конкретного складу параметри індивідуальні, так само як і кожен замовник також індивідуальний, тому різняться і параметри системи логістики складування. Чітке виділення стратегічних і функціональних завдань, що стоять перед складської системою, детальний аналіз технологічного процесу обробки вантажу – ці дії стають запорукою того, що логістика складу стане дійсно чітко налагодженим, економічно виправданим процесом.

Список використаної літератури:

1.                     Что такое логистика складирования? [Электронный ресурс] Genon – Режим доступу: http://www.genon.ru/GetAnswer.aspx?qid=aced37eb-c6cb-4e7f-88fd-e574a479aab6 — Название с экрана.

2.                     Логистика складирования [Электронный ресурс] – Режим доступу: http://www.fill2001.narod.ru/VdSkldv.htm — Название с экрана.

3.                     Краткая характеристика складских операций [Электронный ресурс] – Режим доступу: http://learnlogistic.ru/kratkaya-xarakteristika-skladskix-operacij/— Название с экрана.