Экономические науки /11. Логистика

магістр Антонова Ю.С.

Одеський Національний Політехнічний Університет

Критерії оцінювання ефективності ланцюгів постачань

 

Партнерство в рамках організації спільної діяльності підприємств допомагає створенню непереборних бар'єрів на шляху їх конкурентів. Чим більша кількість процесів пов'язує постачальника і покупця, тим вище їх взаємна залежність і тим нижча ймовірність того, що конкуренти зможуть порушити їхні стосунки. Тому все більш популярною стає ідея інтегрування бізнесу в ланцюг поставок, що об'єднує підприємства на всьому шляху створення вартості продукту.

Дослідженням управління ланцюгів поставок займалися такі зарубіжні та вітчизняні вчені: Д. Бауерсток, Анікін Б.А., Гаджинський А.М., Іванов Д., Саркісов С.В.,  Сергеєв В.І. та ін. Але дана проблема потребує подальшого більш глибокого висвітлення у науковій літературі.

Термін «управління ланцюгами поставок» або Supply Chain Management (SCM) виник і увійшов у широкий вжиток недавно, але він широко застосовується в сучасній економіці, особливо в розвинених країнах. Значення ланцюга поставок як ключового фактора підвищення прибутковості та конкурентоспроможності бізнесу безперервно зростає. Від управління ланцюгами поставок залежить до 30% ефективності бізнесу промислових, логістичних і торгових компаній [1].

Ланцюг поставок - це глобальна мережа, яка перетворює вихідну сировину в продукти і послуги, необхідні кінцевому споживачеві, керуючи потоками інформації, матеріальних цінностей та грошових коштів. Дослідники виділяють шість основних областей, на яких фокусується увага управління ланцюгами поставок:

       виробництво,

       поставки,

       місце розташування,

       запаси,

       транспортування,

       інформація.

Від ефективного управління ланцюгами постачань залежить конкурентоздатність та успішність підприємства. Тому необхідно постійно вимірювати та визначати ефективність ланцюга постачань. Для цього дуже важливо розробити та застосовувати єдину систему оцінювання в його межах.

Концепція операційної системи бізнесу спирається на принципі обслуговування клієнта. 3 цієї причини відношення типу «клієнт - постачальник» сполучає всі функції і відділи на підприємстві і вказує сфери, в яких показники функціонування мають істотне значення з погляду успіху всієї фірми. Враховуючи досвід провідних фірм, слід удосконалювати такі аспекти операційної діяльності (у послідовності, наведеній нижче) [2]:

       задоволення клієнта;

       продуктивність;

       гнучкість.

Ці три рушійні сили ланцюга поставок окреслюють, отже, три основні напрямки оцінювання діяльності підприємства, а саме:

       справність - наскільки задовольняються потреби клієнтів?

       ефективність - як економічно використовуються ресурси підприємства?

       гнучкість - наскільки підприємство підготовлено до наступних змін?

Перекладаючи тріаду рушійних сил ланцюга поставок на критерії оцінки операційної діяльності, слід згадати про такі чинники:

1.       Якість - розглядається значно ширший діапазон, ніж узгодженість із специфікаціями і врахування тільки таких аспектів, як специфічні властивості, функціональність, тривалість, надійність, естетика тощо.

2.       Умови поставок - їх результатом є позитивна оцінка, коли результати дій відповідають очікуванням з погляду двох головних аспектів поставки: умови щодо кількості та терміну поставки замовлення.

3.       Час циклу замовлення - час поставки рахується від моменту прийняття замовлення від клієнта до моменту, коли вантаж прибуде до місця прийому, визначеного клієнтом.

4.       Втрати - це марнотратство на зайві процедури і засоби, які не додають вартості в процесі задоволення потреб клієнтів [3].

Якщо якість і умови поставок визначають рівень обслуговування клієнта, то час циклу замовлення і величина втрат є вирішальними для продуктивності, а гнучкість є результатом спільного впливу умов поставок і часу тривання циклу замовлення. Поряд з іншими завданнями, що виникають із структури цілей підприємства, ці взаємозв'язки є основними положеннями моделі показників оцінювання функціонування підприємств у ланцюгу поставок [4].

 

Література

1. Иванов Д.А. Управление цепями поставок - С-Пб: Издательство СПбГПУ, 2009.- 660 с.;

2. Чухрай H.I Логістичне обслуговування: Підручник. - Львів: Ви-во Half, ун-ту "Львівська політехніка", 2006. - 298 с., с. 143;

3. «ОЦІНЮВАННЯ ФУНКЦІОНУВАННЯ ЛАНЦЮГА ПОСТАВОК: СУТНІСТЬ ТА КОНЦЕПТУАЛЬНІ ПІДХОДИ», Чухрай Н.І., Національний університет "Львівська політехніка", 2009 р.;

4. Witkowski J. Zarzqdzanie lanctichem dostaw: koncepcje, procedury, doswiadczenia. -Warszawa: PWE, 2003.