Економіка/1. Банки і банківська система

 

Косогов В. А., здобувач

Донецький національний університет економіки і торгівлі

  імені Михайла Туган-Барановського  (м Донецьк)

 

Ліквідність депозитних корпорацій в системі індикаторів фінансової стійкості

 

Статистика індикаторів фінансової стійкості (ІФС) є новою гілкою економічної статистики, яка враховує сукупний вплив різних факторів і покриває розрив між макроекономічною статистикою і мікропруденційними даними. Індикатори фінансової стійкості - це показники поточного фінансового стану і стійкості фінансових установ країни та їх контрагентів із сектору корпорацій та сектору домашніх господарств. МВФ передбачає компіляцію та поширення країнами 40 індикаторів фінансової стійкості : 25 індикаторів для сектора депозитних корпорацій (із яких 12 основних) і 15 індикаторів для клієнтів сектора депозитних корпорацій, у тому числі: інші фінансові корпорації (2 індикатора), нефінансові корпорації (5 індикаторів), домашні господарства (2 індикатора), ліквідність ринку (2 індикатора) і ринки нерухомості (4 індикатора).

Стосовно ринків під ліквідністю розуміється можливість купити або продати активи швидко і у великому об'ємі без значного впливу на ціну активу. Стосовно інструментів під ліквідністю розуміється можливість швидкого переведення активів в готівку  без значної втрати вартості.

Рівень ліквідності впливає на здатність банківської системи протистояти потрясінням, які можуть викликати втрату довіри до банківського сектора з боку учасників ринку або вкладників. У свою чергу, це може призвести до кризи ліквідності, яка здатна перетворити платоспроможні банки на неплатоспроможні, оскільки у разі втрати доступу до фінансування вони можуть бути вимушені продавати активи за пониженими цінами для отримання ліквідності.

Загальноприйнятим показником ліквідності є відношення ліквідних активів до сукупних активів (коефіцієнт ліквідних активів), що показує, яке скорочення балансу може витримати банківський сектор, перш ніж він буде вимушений продавати неліквідні активи. Ще одним показником ліквідності є відношення ліквідних активів до короткострокових зобов'язань, в якому враховуються розміри короткострокових зобов'язань, які необхідно буде покрити за рахунок продажу активів у разі втрати доступу до фінансування. Ці показники можуть вказувати на надмірні невідповідності по термінах погашення і необхідність ретельнішого управління ліквідністю. Відношення депозитів клієнтів до сукупних (без урахування міжбанківських) кредитів і позик іноді також використовується для виявлення проблем ліквідності - низьке відношення може свідчити про потенційно напружену ситуацію з ліквідністю в банківській системі, а можливо, і про втрату вкладниками і інвесторами упевненості в життєздатності сектора в довгостроковій перспективі.

Національний банк України щокварталу складає та поширює дані за індикаторами фінансової стійкості сектора депозитних корпорацій (банків) з яких 12 основних і 10 рекомендованих. Динаміку індикаторів ліквідності наведено у табл. 1. Ліквідні активи (базові) розраховуються з урахуванням суми перевищення коштів, які обліковуються на кореспондентських рахунках, що відкриті в інших банках, над сумою коштів, які обліковуються на кореспондентських рахунках інших банків. Зобов'язання з кінцевим строком погашення до 1 року - розраховуються з урахуванням суми перевищення кредитів, які обліковуються на кореспондентських рахунках інших банків, на рахунках строкових вкладів (депозитів) інших банків та кредитів, що отримані від інших банків, над сумою коштів, які обліковуються на кореспондентських рахунках, що відкриті в інших банках, на рахунках строкових вкладів (депозитів), що розміщені в інших банках, та кредитів, що надані іншим банкам. Не включаються кошти, що розміщені в банках, які визнані банкрутами, або ліквідуються за рішенням уповноважених органів, або в яких призначена тимчасова адміністрація, або які зареєстровані в оффшорних зонах.

Таблиця 1

Динаміка індикаторів ліквідності в системі ІФС України

Індикатори

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011Q3

Код

Основні ІФС депозитних корпорацій

І10

Співвідношення ліквідних активів до сукупних активів

18,03

14,28

11,60

9,35

11,45

10,22

9,79

І11

Співвідношення ліквідних активів до короткострокових зобов'язань

31,03

26,86

23,52

21,89

25,80

20,81

19,32

 

Рекомендовані  ІФС депозитних корпорацій

І20

Спред між базовими ставками за кредитами та депозитами (базисні пункти)

683

654

546

816

533

721

746

 

Протягом 2005-2008 рр. відбулося скорочення індикатора І10 із 18,03% до 9,35%, а індикатора І11 із 31,03% до 21,89%, після зростання показників у 2009 р. знову розпочалося зниження їх рівня - відповідно до 9,79% і 19,32% у 3 кварталі 2011 р. Тобто показники ліквідності практично повернулися на рівень кризового 2008 р. Спред між базовими ставками за кредитами та депозитами знаходиться у зворотному зв'язку із показниками ліквідності, про що свідчить від'ємне значення коефіцієнта кореляції із індикаторами  І10 і І11 - відповідно (- 0,25) і (- 0,388). Це означає, що спред збільшується по мірі погіршення показників ліквідності і навпаки. Найвищий спред мав місце у кризовому 2008 р. - 816 базисних пунктів, у 3 кварталі 2011 р. він становить 746 базисних пунктів – це другий рівень за досліджуваний період.

Оскільки ліквідність банків залежить від рівня ліквідності системи в цілому, важливо відстежувати показники ринкової ліквідності. Основна увага може приділятися певному еталонному внутрішньому державному борговому цінному паперу або борговому цінному паперу центрального банку, або ж іншим цінним паперам, які є найбільш значущими для ліквідності банків. Ринкову ліквідність можуть відбивати показники щільності, місткості і пружності ринку.

Щільність показує загальні витрати, що виникають при проведенні операції, незалежно від рівня ринкових цін, і може вимірюватися спредом між курсами покупців і продавців (різницею між курсами, по яких учасник ринку готовий купити і продати цінний папір); вужчий спред може вказувати на більше конкурентний ринок з великим числом покупців і продавців, що забезпечують ліквідність. Для макропруденційних цілей корисним може бути також відстеження міри мінливості спреда. Фінансова система може характеризуватися відносно високими, але стабільними спредами, тоді як в менш стабільній фінансовій системі можуть спостерігатися в середньому вужчі спреди, які, проте, виявляються мінливішими в ситуаціях напруженості.

Місткість показує об'єм операцій купівлі-продажу, які можуть бути проведені на ринку без учинення дії на існуючі ринкові ціни, і її можна приблизно оцінити за допомогою коефіцієнта оборотності. Пружність уявляє собою швидкість загасання коливань цін, викликаних проведенням операцій купівлі-продажу, і може вимірюватися коефіцієнтом Гуя-Хебеля. Це відношення є показником пружності і місткості фінансових ринків. У цьому коефіцієнті співвідноситься об'єм операцій купівлі-продажу (як частки усього непогашеного об'єму інструменту, що розглядається) з дією цих операцій на ціни. Чим більше об'єм операції купівлі-продажі відносно змін цін, тим більше містким і більше пружним є ринок.

Постійно діючі механізми рефінансування центрального банку є важливим елементом інфраструктури ліквідності. Значне збільшення кредиту центрального банку банкам і іншим фінансовим установам - відносно їх капіталу або їх зобов'язань - часто свідчить про наявність у фінансовому секторі серйозних проблем ліквідності.

Розкид міжбанківських ставок є дуже корисним індикатором проблем ліквідності і скрутного фінансового стану банків. Дуже часто банки самі першими виявляють проблеми у інших банків, оскільки вони знаходяться у взаємодії з такими установами на міжбанківському ринку. Великий розкид міжбанківських ставок - оцінюваний, наприклад, спредом між максимальною і мінімальною ставками на цьому ринку - може указувати на те, що деякі банківські установи є ризикованими із точки зору інших установ, які входять в однорідну групу. Крім того, зміна міжбанківських кредитних лімітів або небажання  певних установ надавати кредити окремим іншим банкам може вказувати на серйозну стурбованість станом ліквідності останніх.

Таким чином, показниками ліквідності в системі індикаторів фінансової стійкості є співвідношення ліквідних активів до: сукупних активів і короткострокових зобов'язань, спред між базовими ставками за кредитами та депозитами. Додатково можуть розраховуватися показники щільності, місткості і пружності банківського ринку, спред між максимальною і мінімальною міжбанківською ставкою на ньому. У поточний період часу індикатори ліквідності банківського ринку України знаходяться на рівні кризового 2008 р., що є небезпечним сигналом.

Література

1.        Керівництво з компіляції індикаторів фінансової стійкості (МВФ, 2007, російською мовою) [Електронний ресурс]. – Режим доступу: <http://www.imf.org/external/pubs/ft/fsi/guide/ 2006/pdf/rus/guide.pdf>

2.Звітна форма та довідкові дані з компіляції індикаторів фінансової стійкості [Електронний ресурс]. – Режим доступу: <http://www.bank.gov.ua/doccatalog/document?id=50772>