доц. Хільська І.І., Дорощук  А.І.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

 

Митна політика в умовах інтеграційних процесів

Митна політика являє систему цілей, принципів, функцій, напрямів, засобів і механізмів діяльності держави у сфері митних економічних відносин, які направлені на забезпечення захисту за допомогою використання митно-тарифних та нетарифних інструментів регулювання зовнішньої торгівлі.  При вступі України в Світову організацію торгівлі було враховано особливості та інтереси митної політики, а також вимоги цієї організації. Розглядаючи теперішній стан економіки країни, головним завдання є пошук ефективних, цілеспрямованих  і дієвих засобів митного регулювання, які б у свою чергу відповідали вимогам СОТ.

Властивим для світової економіки є об’єднання країн у митні, економічні та інші союзи, зокрема  - діяльність Світової організації торгівлі і приєднання до неї нових країн, Всесвітньої митної організації, розширення Європейського Союзу.

Суттєвий внесок в дослідження і розвиток даної теми зробили праці В. Науменко, С. Ківалов, О. Гребельник, А. Гальчинський, Л. Єрофеєнко, І. Грабинський, Є. Савельєва, А. Філієнко. Ці дослідження ставили за мету визначення і аналіз митного регулювання, митного оподаткування, контролю, оформлення і митної політики в цілому. Але головним невирішеним питанням і досі є визначення такої митної політики, яка б сприяла економічному розвитку країни, регулювала зовнішньоторговельні операції, вдосконалювала систему митного оподаткування, при цьому задовольняла вимоги світових економічних організацій [1].

Головною метою дослідження є визначення та аналіз напрямів тарифного і нетарифного регулювання в Україні.

Сфера митної справи має велике значення для України і її економічного розвитку. Здійснення митної справи відбувається в рамках митної політики. Згідно Статті 2 Митного кодексу України  митна політика - це система принципів та напрямків діяльності держави в сфері забезпечення своїх економічних інтересів та безпеки за допомогою митно-тарифних та нетарифних заходів регулювання зовнішньої торгівлі [5]. Отже, митну політику можна розуміти як комплекс заходів спрямованих на забезпечення ефективного функціонування митних органів та реалізація функцій, які на них покладені.

Україна є учасником інтеграційних процесів, так як приєднана до багатьох міжнародних організацій та договорів. Зокрема, з травня 2008 року  країна  є членом СОТ. Тому повинна перебудувати свою митну політику стосовно вимог організацій до яких входить. Для забезпечення контролю, вдосконалення, полегшення та  пришвидшення перетину товарів через кордон Державна митна служба України повинна діяти відповідно до норм ратифікованих міжнародними органами та договорами [2]. 

Вступ України до СОТ має низку преваг, таких як:

-  спрощення доступу до ринків збуту розвинених країн;

- зниження вартості вітчизняних товарів на іноземних ринках через скасування тарифних бар’єрів;

-  покращення інвестиційного клімату в країні;

- можливість застосування загальноприйнятих інструментів захисту вітчизняного ринку від товарів країн, що не є учасниками СОТ [1].

За період діяльності держав сформувався певний інструмент захисту національних товаровиробників та національних ринків від недобросовісної зовнішньої конкуренції , а також доступу до зовнішніх ринків. Помітний спад рівня тарифних ставок і контроль тарифів призвели до формування в системі світової торгівлі більш ефективного і гнучкого протекціонізму, основу якого складають нетарифні методи регулювання, які весь час змінюються, оновлюються і вдосконалюються. До нетарифних методів відносять майже всі заходи, використовуються державою для регулювання зовнішньої торгівлі, за винятком тарифів [3].

До вступу України в СОТ була реалізована низка зобов’язань, ще певна їх кількість була реалізована в момент приєднання. Але залишився ряд питань, які мають бути реалізовані вже після вступу до СОТ. Зокрема, перехідні періоди передбачають зниження  ввізних та вивізних мит. Варто зазначити, що з 1 січня 2011 року ставки ввізного та вивізного мита на деякі товарні групи згідно протоколу вступу України до СОТ повинні бути зменшені до таких розмірів (на прикладі деяких видах товарних груп) [4].

Таблиця 1.

Ставки ввізного та вивізного мита з 01.01.2010 по 01.01.2011 року

Код товару згідно з УКТЗВД

Пільгова ставка ввізного мита на 2011р.

 

Найменування товарної групи

Ставка вивізного мита

на 2010 р.

Ставка вивізного мита

на 2011 р.

Зменшення

 

2205-2208

0%

Жива худоба

40%

35%

5%

S703 23 11 10

7%

Шкіряна сировина

28%

27%

1%

8703 23 11 30

Насіння олійних культур

12%

11%

1%

8703 2410 00

Відходи та брухт чорних металів

16,4 євро за тону

14,8євро за тону

1,6%

8903 92 10 00

8,5%

Брухт легованих чорних металів, брухт кольорових металів

24%

21%

3%

 

При цьому, зменшення ставок ввізного та вивізного мита дає змогу збільшити обсяги імпорту та експорту в країну. Але тим самим спричиняє зменшення надходжень до Державного бюджету країни.

Потрібно виокремити такі вектори проведення митної політики України:

- встановлення пільг для сировини та напівфабрикатів, які імпортуються для виробництва експортних товарів. Їх можна запровадити через систему векселів або відшкодування мита по сировині при експорті готової продукції;

- реалізація вибіркових тарифних обмежень щодо імпортованої продукції, яка має вплив на стан галузей легкої промисловості, машинобудування та сільського господарства. При цьому відсутність такої підтримки призведе до занепаду цих галузей народного господарства, а також до збільшення безробіття, погіршення економічного становища та економічної активності;

- підтримка галузей з високою часткою технологічної переробки продукції та значна додана вартість, а також обмеження імпорту іноземної продукції з  допомогою технічних бар’єрів.

Отже, можна зробити висновок, що для ефективного функціонування митної політики держави в умовах інтеграційних процесів потрібно визначити напрямки та можливості захисту пріоритетних галузей народного господарства, ефективного використання тарифного і нетарифного регулювання.

 

 

 

 

 Література:

1.                 Луцик А. Митна політика України як стимулятор економіки в умовах інтеграційних процесів / Економічний аналіз. – 2010. - №7. – С. 91-93.

2.                 Грищицький О. А. Оцінка ефективності митної політики України в умовах вступу до СОТ / Зовнішня торгівля: право та економіка. – 2008. - №1. – С. 29-34.

3.                 Бліхар М. М. Митна політика країн ЄС у контексті інтеграції до СОТ: Реалії та перспективи для України / Актуальні проблеми економіки. – 2008. - №7.- С. 3-8.

4.                 Луценко І. С. Основні етапи реалізації митної політики України в сфері зовнішньоекономічної діяльності / Луценко І. С // Ефективна Економіка – 2011 - №1 УДК 336.02:339.9.012.24 Режим доступу - http://www.economy.nayka.com.ua/index.php

5.                 Митний кодекс України // Урядовий кур’єр. – 2002. - №148.- Ст. 2.