Асистент Крючко Л.С.,

Дніпропетровський державний аграрний університет

Аналіз стану економічного й інноваційного потенціалу регіону

Аналіз стану економічного та інноваційного потенціалу регіону може проводитися шляхом вивчення стану виробництва, науково-технологічного, фінансово-економічного, соціального розвитку та культурно-освітніх можливостей регіону й повинен ґрунтуватися на прогнозі економічного і соціального розвитку регіону, що здійснюється згідно із Законом України “Про державне прогнозування та розроблення програм економічного і соціального розвитку України”.

Аналіз стану економічного й інноваційного потенціалу регіону має враховувати стан і прогноз перспектив розвитку, зокрема: науково-технічного, інноваційного, інвестиційного потенціалів регіону; структури виробничого потенціалу регіону; стану використання природного, виробничого та науково-технічного потенціалів регіону, а також трудових ресурсів; загальної екологічної ситуації та структури техногенного навантаження в регіоні; стану споживання та забезпечення регіону енергоресурсами; коопераційних зв’язків виробництв регіону; структури та кон’юнктури сегментів споживчого ринку (внутрішнього і зовнішніх) для продукції основних виробництв регіону; основних проблем розвитку регіону та шляхів їх розв’язання.

З метою забезпечення реалізації інноваційних перетворень (структурних, технологічних, соціальних, організаційно-правових, економічних) в сільському господарстві, підвищення рівня мотивації сільськогосподарських товаровиробників, керівників і спеціалістів підприємств до впровадження сучасних інновацій і передового досвіду вважаємо за доцільне створення таких структур, які б забезпечували інноваційний розвиток сільськогосподарського виробництва та здійснювали свою діяльність на регіональному рівні.

Використовуючи існуючу матеріально-технічну базу та науковий потенціал, можливе формування центру інноваційного розвитку (ЦІР) сільськогосподарських підприємств як державного, напівдержавного (в якості самостійного госпрозрахункового підрозділу ВНЗ і науково-дослідних установ) та приватного підприємства (рис.3.5) .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


                                                                          

 

                                                     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рис 3.5 Організаційна структура центру інноваційного розвитку сільськогосподарських підприємств

Головною метою центру інноваційного розвитку (ЦІР) сільськогосподарських підприємств є сприяння підвищенню ефективності та стабілізації виробництва на основі освоєння досягнень науково-технічного прогресу, передового досвіду через доведення до сільськогосподарських товаровиробників сучасної техніки, технологій, послуг а також організаційно-технічних рішень .

Центр інноваційного розвитку сприятиме інноваційній діяльності шляхом освоєння у виробництві інновацій, проведення експертизи інноваційних проектів, інформаційного і консультаційного забезпечення інноваційної діяльності, реалізації інноваційних проектів, підготовки, перепідготовки, підвищення кваліфікації підприємців у сфері інноваційної діяльності тощо.

Важливим складовим напрямком розвитку інноваційних процесів сільськогосподарських підприємств є оцінювання комерційної привабливості проекту.

Привабливість фінансування інноваційного проекту залежить від того, якою буде ціна капіталу, залученого у проект. Вона суттєво впливає на його комерційну ефективність, визначаючи нижню межу дохідності інноваційного проекту – норму прибутку на інновацію.