Інформаційне забезпечення фінансового аналізу

 

Анотація. В статті розглянено інформаційні ресурси, що використовуються при проведенні фінансового аналізу діяльності підприємства та оцінено їх важливість і вимоги до них.

Ключові слова. Інформація, звітність, фінансовий аналіз, джерело.

Annotation. In the article of rozglyaneno informative resources which are used for the leadthrough of financial analysis of activity of enterprise and their importance and requirements is appraised to them.

Keywords. Information, accounting, financial analysis, source.

Вступ. Фінансовий аналіз діяльності суб’єктів господарювання є надзвичайно важливою складовою процесу управління підприємством, оскільки забезпечує менеджерів актуальною та суттєвою інформацією про наявний стан підприємства, перспективи та шляхи його покращення при потребі, або ж резерви подальшого збільшення. Але для проведення досконалого фінансового аналізу та отримання економічно достовірних показників та повної картини про підприємство важливим питанням є забезпечення інформаційної бази проведення такого аналізу для підприємств.

Аналіз останніх досліджень та публікацій. Дослідженням питань формування та використання інформаційної бази для проведення фінансового аналізу займалися такі вчені як Пілецька С.Т., Міронова Л.О., Максимова С.В., Солнишкова В.А.,  та ін.

Мета статті. Метою статті є теоретичний аналіз можливих джерел проведення фінансового аналізу для суб’єктів господарювання, та дослідження важливості інформаційного забезпечення фінансового аналізу для підприємств.

Виклад основного матеріалу. Інформаційне забезпечення відіграє важливу роль в будь-яких управлінських процесах підприємства. Економічна ефективність діяльності підприємств ґрунтується на наявності стратегії фінансової незалежності, формуванні і управлінні фінансовими потоками, максимально повному і ефективному використанні власного і позикового капіталу і управлінні його структурою, фінансовому регулюванні зовнішньоекономічної діяльності.

Всі ці завдання і покликана вирішити система інформаційного забезпечення фінансової незалежності підприємств, що базується на своєчасному отриманні і аналізі аналітичної інформації і ухваленні адекватних управлінських рішень. Обґрунтованість ухвалених рішень багато в чому залежить від інформації, на якій вони базуються, а ціна помилок постійно росте, оскільки ситуація в якій знаходиться підприємство постійно змінюється [1, c. 290-291].

Одним з найважливіших факторів, котрі впливають на ефективність управлінських рішень, є інформаційне забезпечення. Хоча цінність інформації є загальновідомим фактом, як показує аналіз, на практиці цьому не приділяється достатньо уваги.

Про це свідчить той факт, що більшість українських підприємств, які зазнали банкрутства в минулі роки, не мали збалансованої системи інформаційного забезпечення. Отже, інформаційне забезпечення прийняття фінансових рішень – дуже актуальне питання сьогодення [2, c.128].

Інформація для фінансового аналізу підприємства - зібрані оброблені і розподілені дані щодо фінансових ресурсів підприємства і їх потоків, фінансового стану й основних результатів фінансової діяльності підприємства.

Формування інформаційної бази фінансового аналізу і менеджменту на підприємстві являє собою процес цілеспрямованого підбора відповідних інформативних показників для використання в процесі аналізу, планування і прийняття управлінських рішень. Ці показники формуються за рахунок зовнішніх (що знаходяться поза підприємством) і внутрішніх джерел інформації.

Формування системи інформативних показників фінансового менеджменту за рахунок зовнішніх і внутрішніх джерел інформації зв'язано з галузевими особливостями підприємств, їхньою організаційно-правовою формою, обсягом і ступенем диверсифікованості господарської діяльності і поруч інших умов. При цьому вся сукупність показників, що включаються в інформаційну базу фінансового менеджменту, вимагає проведення попередньої класифікації.

До інформації, використовуваної у фінансовому аналізі і менеджменті, пред'являються наступні основні вимоги:

-                   значимість;

-                   повнота;

-                   вірогідність;

-                   своєчасність;

-                   зрозумілість.

Показники, формовані з внутрішніх джерел інформації, поділяються на дві основні групи:

-                   показники фінансового обліку підприємства;

-                   показники управлінського обліку підприємства.

Інформацію, яка використовується для аналізу фінансовою стану підприємств, за доступністю можна поділити на відкриту та закриту (таємну). Інформація, яка міститься в бухгалтерській та статистичній звітності, виходить за межі підприємства, а отже є відкритою.

Кожне підприємство розробляє свої планові та прогнозні показники, норми, нормативи, тарифи та ліміти, систему їх оцінки та регулювання фінансової діяльності. Ця інформація становить комерційну таємницю, а іноді й «ноу-хау». Відповідно до чинного законодавства України підприємство має право тримати таку інформацію в секреті. Перелік її визначає керівник підприємства.

Також для аналізу фінансового стану можуть залучатись нормативна, планова інформація, дані інвестиційних та фінансових програм і проектів, зведених і окремих кошторисів, калькуляцій. Саме вони дають змогу виявити відхилення фактично досягнутих значень  фінансових показників від запланованого рівня.

При формуванні аналітичних висновків для внутрішніх користувачів виникає потреба в залученні до розрахунків даних за центрами відповідальності в межах управлінського обліку.

Це дає змогу виявляти внутрішньовиробничі фактори, які впливають на фінансовий стан підприємства. Всі ці документи містять більш деталізовану інформацію ніж фінансова звітність, що, в свою чергу, дозволяє одержати додаткові аналітичні дані і підготувати більш обґрунтовані висновки, значно розширити межі дослідження. Ще однією перевагою використання внутрішньої звітності для проведення аналізу фінансового стану є оперативність, яка виявляється в можливості його проведення щомісяця [3].

Дані фінансової звітності є підставою не тільки для оцінки результатів звітного періоду, а й для їх прогнозування. Так, інформація щодо фінансового стану та результатів діяльності часто використовується як підстава для прогнозування майбутнього фінансового стану.

Під час підготовки фінансової звітності кожне підприємство розглядається як юридична особа, що відокремлена від власників - фізичних осіб. Таким чином, особисте майно та зобов'язання власників не повинні відображатись у фінансовій звітності підприємства.

Тому у фінансовій звітності (зокрема, в балансі) передбачене відображення лише зобов'язань власників стосовно їхніх внесків до капіталу та обов'язкового розподілу частини доходу між власниками (у вигляді відсотків, дивідендів, вилучення капіталу тощо).

Сучасні технології фінансового аналізу потребують суттєвого розширення інформаційної бази.

Окрім стандартних форм фінансової та статистичної звітності, використовуються позаоблікові зовнішні щодо підприємства джерела інформації, що характеризують стан зовнішнього економічного середовища: ринків товарів і послуг (періодичні видання прас-листів), внутрішнього та міжнародного фінансових ринків, систем оподаткування тощо. Створюються комплексні автоматизовані інформаційні системи комерційної інформації з регулярним оновленням даних, використовуються можливості сучасного інформаційного забезпечення, що їх надає Internet.

Висновки. Отже на нашу думку сьогодні для проведення фінансового аналізу діяльності підприємства є важливим використання всіх наявних джерел на підприємстві, зокрема даних первинного обліку для перевірки достовірності сформованої інформації та визначення причин того чи іншого явища на найвищих рівнях, це дасть змогу приймати більш досконалі рішення для оптимальних результатів.

Повне інформаційне забезпечення фінансового аналізу це запорука успішного розвитку підприємства, оскільки тільки повна та достовірна інформація може забезпечити безпомилкове прийняття рішення.

 

Список використаних джерел:

1.                 Пілецька С.Т. Система інформаційного забезпечення фінансової незалежності підприємств // Сталий розвиток економіки.  – 2010. - №3. – С. 290-295

2.                 Міронова Л.О., Максимова С.В. обліково-інформаційне забезпечення фінансового аналізу та контролю // Управління розвитком. – 2010. – №2. – С. 128-129

3.                 Солнишкова В.А. Інформаційне забезпечення фінансового аналізу підприємства // електронний ресурс: режим доступу [http://intkonf.org/solnishkova-va-informatsiyne-zabezpechennya-analizu-finansovogo-stanu-pidpriemstva/]

4.                 Методика проведення поглибленого аналізу фінансово-господарського стану неплатоспроможних підприємств та організацій //Держ. інформ. бюл. про приватизацію. — 1997. —№ 12.

5.                 Методичні рекомендації по аналізу фінансово-господарського стану підприємств та організацій. Лист Державної податкової адміністрації України від 27.01.98.