Іванчук Н.Б., Клімович І.М.

Харківський торговельно- економічний інститут КНТЕУ

 

Проблеми та перспективи розвитку страхування відповідальності підприємств в Україні

                                                                                                                             

Підприємства малого бізнесу та індивідуальні підприємці здійснюють свою діяльність практично у всіх сферах господарської діяльності. Страхування відповідальності підприємства для цілої низки бізнесів є життєво необхідною умовою, адже їх послуги та товари можуть бути не лише надзвичайно корисними для своїх споживачів, але й за певних обставин завдати фізичну чи майнову шкоду. Помилки допущені в процесі ведення діяльності іноді призводять до отримання судових позовів від клієнтів. Такі випадки широко відомі у практиці медичних установ, туристичних операторів, закладів громадського харчування та виробників харчової продукції. Однак з кожним днем коло підприємств, що потребують юридичного та страхового захисту від позовів споживачів, розширюється. За таких умов надзвичайно приємно усвідомлювати, що підприємство має договір страхування відповідальності. У ряді країн даний вид  страхування проводиться в обов'язковій формі для підприємств, що займаються окремими видами діяльності. Наприклад, у Німеччині в обов'язковому порядку страхується цивільна відповідальність авіапідприємств, ядерних енергетичних установок, підприємств фармацевтичної промисловості.

Значний внесок у розробку теоретичних основ страхування відповідальності, специфіки цієї галузі та окремих її видів зробили українські вчені О.Д. Василик, О.Д. Заруба, М.С Клапків, С.С. Осадець та російські вчені - К.Г. Воблий, Ю.М. Журавльов, Є.С. Коломін, Л.О. Орланюк-Малицька, А.П. Плешков, А.О. Собчак, Т.А. Федорова, В.В. Шахов. Серед іноземних вчених слід  виділити праці В. Варкалло, К. Волсера, А. Манеса, Йорга Спухлера,   А. Швейтер.

 Провадження господарської діяльності пов'язане з численними ризиками: втрата майна внаслідок аварій, пожежі, стихійних лих, втрата працездатності та здоров'я працівниками, підприємницькі ризики і т.д. У цих умовах страхування є невід'ємною частиною ведення бізнесу, що дозволяє заздалегідь подбати про фінансову стійкість підприємства у разі виникнення несприятливих подій.

 Однак, керівники українських підприємств на практиці мало знайомі зі страхуванням. Відсутнє об'єктивне розуміння не тільки страхових операцій, а й самої сутності страхування, в той час як на Заході страхування широко поширене і ним часто та вміло користуються.

 У країнах з розвиненою ринковою економікою страхування є одним з найважливіших секторів народного господарства. Воно забезпечує соціально-економічну стабільність шляхом гарантування власникам відшкодування збитку при загибелі або пошкодженні їх майна та втрати доходу. Страхування дозволяє юридичним і фізичним особам відшкодовувати шкоду, заподіяну випадковими несприятливими подіями, надає громадянам можливість отримання страхового забезпечення при досягненні певного віку, настанні тимчасової непрацездатності, інвалідності.

Страхування є одним з найважливіших елементів системи ринкових відносин, являючи собою фінансові відносини, пов'язані з виконанням специфічних функцій в економіці.

 Особливість страхової діяльності як виду підприємництва полягає в тому, що їй притаманний відомий підприємницький ризик, обумовлений обов'язком страхової організації компенсувати збиток, обумовлений заздалегідь з причин його виникнення і у визначеному розмірі.

В процесі розробки програм страхування відповідальності підприємства забезпечує індивідуальний підхід до вивчення специфіки діяльності та встановлення обсягів страхового покриття.

 Страхування здійснюється у випадках, коли ймовірність настання ризиків може бути оцінена і існують певні гарантії з боку страхових організацій про компенсацію збитку. Через випадковості настання страхового випадку з числа ризиків, які можуть бути прийняті на страхування, виключаються достовірні події. Разом з тим потенційний ризик повинен бути охарактеризований деякою ймовірністю його настання, що базується на фактичних даних попереднього досвіду.

Таким чином, страхування забезпечує безперервність всіх видів суспільно корисної діяльності, фінансову стійкість підприємств, а також підтримання рівня життя, доходів людей при настанні певних подій - страхових випадків.

На сьогоднішній день оцінити фактичний обсяг ринку страхування  відповідальності підприємств в Україні практично неможливо, тому що офіційна статистика з цього виду відсутня. Та й приблизно оцінити цей ринок непросто, оскільки думки експертів з приводу його обсягу серйозно розходяться.

На Заході досить складно знайти підприємство, яке здійснює професійну діяльність, і яке не мало б полісу страхування відповідальності. У європейських країнах  таке страхування є не менш популярним, ніж, наприклад, страхування майна. Західні споживачі, на відміну від українських, дуже захищають свої права, причому часто в суді. І отримання багатомільйонних компенсацій за збитки, завдані неякісною продукцією, в результаті помилок юристів, лікарів для них аж ніяк не є рідкістю. В Україні таке страхування поки що залишається екзотикою, і поліси відповідальності купують не всі підприємства. Однак з розвитком міжнародних зв'язків та збільшенням обсягу іноземних інвестицій в українські підприємства цей вид починає набирати обертів.

Таким чином  страхування відповідальності є досить перспективним продуктом і незабаром його затребуваність вітчизняними підприємствами буде зростати. Це викликано розвитком зовнішньоекономічних відносин господарюючих суб'єктів - резидентів України. Виходячи з практики і традицій західних інвесторів та іноземних компаній, які планують «розгортати» свій бізнес в Україні, одним з істотних «атрибутів» компанії при виборі місцевих партнерів є наявність страховки як показника високого рівня компанії і гарантії виконання зобов'язань. Переваги страхування відповідальності підприємства визнаються вже й великими українськими компаніями. Сьогодні з упевненістю можна сказати, що рівень виплат зі страхування відповідальності  на порядок вище, ніж у страхуванні досить популярного класичного страхування майна.