Коновалов Юрій Іванович

Научний керівник: Коновал О. А., асистент

Донецький національний університет економіки и торгівлі

імені  Михайла Туган-Барановского, Україна

Опціон як елемент похідних фінансових інструментів

 

 В Україні головною проблемою є пошук шляхів для подолання економічного занепаду. У цьому контексті міжнародний ринок капіталів виступає обєктом особливої зацікавленості вітчизняних вчених-економістів, як можливе джерело ресурсів для фінансування економічного зростання.

 Використання в Україні світового досвіду похідних фінансових інструментів є ключовою передумовою ефективної реалізації процесу інтеграції валютно-фінансового ринку України у світову економіку і міжнародні валютно-фінансові відносини. Крім цього, для України нагальною потребою виступає вдосконалення кредитно-фінансового і валютно-грошового ринку та сегменту деривативів зокрема, що сприятиме стабілізації національної економіки.

Таким чином актуалізується проблема дослідження форм фіктивного капіталу та їх взаємозалежності з реальним капіталом з оглядом на потреби у їх регулюванні.

Мета дослідження оцінити роль опціонів, як фінансового інструмента і розробки оптимальної і безпомилкової політики фірм на фондовому ринку.

Вагомий внесок у розвиток наукової думки, що досліджує фундаментальні основи ринку похідні фінансові інструменти здійснили такі зарубіжні вчені як Н. Калдор, Дж. М. Кейнс, Дж. Хікс [4, 6, 10]. Серед російських та вітчизняних вчених функціональні аспекти ПФІ досліджували В. Гоффе, М. Кисельов, А. Фельдман, Л. Примостка,  та ін. [5, 7, 8, 9].

У процесі фінансуалізації світового господарства та посилення кризових явищ світової фінансової системи похідні фінансові інструменти як особлива форма генерування та перерозподілу фіктивного капіталу відіграють пріоритетну роль [3, c. 183]

Опціон дає право його утримувачеві купити або продати певну кількість акцій по курсу, зафіксованому в контракті (ціна виконання), на певну дату в майбутньому (європейський опціон) або протягом певного періоду (американський опціон) у особи, що виписала опціон, але без зобов`язання здійснювати цю операцію.

Якщо у момент закінчення терміну європейського опціону або протягом терміну американського опціону курс акцій, що купуються (що продаються), буде вигіднішим, його утримувач може відмовитися від реалізації опціону і купити (продати) акції по цьому вигіднішому курсу.

Продавець опціону зобов`язаний по умові контракту зробити операцію з власником опціону навіть при несприятливому для себе положенні на фондовому ринку. За це він отримує від покупця опціону відповідну плату.

Похідні фінансові інструменти можуть приносити беззаперечні вигоди цим країнам, в тому числі за рахунок хеджування доходів в сировинному секторі чи фінансових ризиків, повязаних з певними проектами.

 Разом з цим зростає потреба у запровадженні ефективних механізмів регулювання і контролю для повернення ринку ПФІ (похідних фінансових інструментів) своєї першочергової функції - управління ризиком, встановлення балансу між ризиками які хеджують ПФІ, і тими які виникають в цьому процесі — відповідно між хеджувальними і спекулятивними операціями з метою підвищення стійкості національних та глобальних фінансових систем [1, с. 232].

Для ефективного управління ризиками по валютних опціонах необхідно враховувати особливості валютного ринку, оскільки валютний курс часто зазнає дії офіційних і неофіційних контрольних і регулятивних механізмів з боку уряду. Це спричиняє особливий ризик при торгівлі валютними опціонами, оскільки названі заходи спричиняють різку зміну курсу або сприяють встановленню курсу валюти, відмінного від ринкового.

Наведемо головні характеристики опціонних контрактів, яким властиві специфічні ризики, що призводять до значних інвестиційних втрат внаслідок:

-непередбачуваних змін цін активу, коли їх розрахункова величина не покриває витрат за контрактом. Вихід продаж опціону за більш високою ціною на вторинному ринку;

-несвоєчасного виконання процедури опціону в результаті накладання обмежень на термін виконання з боку райтерів регулюючих органів фондового ринку;

-наявної різниці між граничною і розрахунковою цінами опціону при автоматичному виконанні опціонів (оперативні витрати перевищують прибуток від продажу по розрахунковій ціні).

Найбільш поширені ризикові стратегії, які визначають поведінку інвестора і покупця акції на фондовому ринку представлені нижче.

Сутність ринкової стратегії хеджування полягає в знаходженні точки перетину графіку будь-яких колл-опціонів (фінансова угода між двома сторонами, одна з яких є покупцем, а друга продавцем даного типу опціона) з горизонтальною віссю, тобто в знаходженні точки зламу динаміки ціни страйк і ціни беззбитковості. Якщо ринкові ціни на інвестиції будуть нижчі від ціни страйк, то купівля колл-опціону є неприбутковою; і навпаки при перевищенні ринковими цінами оцінки (страйк+премія) опціон буде прибутковим і його поточна вартість буде збільшуватися прямо пропорційно до зміни ринкових цін. Важливо те, що у більшості випадків збиток по опціонах може бути істотно меншим від збитку, що виникає при прямій купівлі акцій.

Ціна страйк –  ціна, установлена в опціоні,  по якій покупатель опціону може купити (при опціоні колл) або продати (при опціоні пут) базовый актив  по діючому опціону, а продавец опціону відповідно зобов'язано продати або купити відповідну кількість базового активу.

У біржовій торгівлі опціоні пут є стандартним біржовим контрактом, відповідно до якого покупець придбав право (але не зобов'язання) продати певну кількість базового активу продавцеві опціону за фіксованою ціною (ціна страйк або ціна виконання) протягом терміну дії опціону.

В рамках ризикових стратегій хеджування використовується стратегія довгого колл-опціону «90/10», яка означає, що 10% інвестиційних засобів вкладаються в довгі колли, а 90%, що залишилися в цінні папери грошового ринку. Ця стратегія забезпечує як високу віддачу від опціонів, так і обмежений ризик щодо цінних паперів. Дана стратегія використовується також для страхування валютних ризиків: експортери купують валютний колл, щоб застрахуватися від «сильної» валюти і одержати вигоди від підвищення курсу національної валюти. І навпаки, отримуючи колл із страйком імпортери страхуються від зниження її курсу.

Стратегія короткого колу, властива іншій стороні колу продавцю опціону, що несе необмежений ризик у випадку зростання ціни активу у порівнянні із страйком, але в той же час, розраховуючи на максимальний доход у розмірі премії при падінні ціни активу нижче страйку, чи при незмінності цін. Точка беззбитковості дорівнює страйку з премією [2, c. 46].

Найбільш поширеними ризиковими стратегіями використовуються також довгий пут позиція покупця при продажу базисного активу продавцю за ціною страйк; короткий пут стратегія властива продавцю опціону (точка беззбитковості страйк за мінусом премії).

Ризикові стратегії хеджування мають виключне значення для розробки оптимальної і безпомилкової політики фірм на фондовому ринку, вони гарантують їх беззбитковість і ефективність, а тому повинні творчо вивчатися українськими бізнесменами і практично використовуватися в умовах національного фондового ринку. Разом з цим, вони значно знижують можливість фінансової кризи в Україні, оскільки вони перешкоджають появі в країні фіктивного спекулятивного капіталу, який є джерелом інфляції і банкрутства українських підприємств.

 

Література:

1.Остапенко І. О. Функції похідних фінансових інструментів у сучасних умовах//Збірник наукових праць НУДПСУ.-2010. - № 1. - С.227-234

2. Киселев М. В. Функции деривативов / М. В. Киселев // Фондовий рьнок. - 2008. - №3. - С. 45-49.

3. Бурденко, І. Похідні фінансові інструменти як форма фіктивного капіталу [Текст] / І. Бурденко, І. Макаренко // Актуальні проблеми економіки. – 2010. – № 11. – C. 181-188.

4.Kaldor N. Speculation and Ecomomic stability / N. Kaldor. - Review of EconomicStudies. - 1939. - № 7.

5.Гоффе В. В. Ринок деривативів: зарубіжний досвід та перспективи розвитку в Україні : автореф. дис. на здобуття наук. ступ. канд. екон. наук : спец. 08.04.01 «Фінанси, грошовий обіг і кредит» / Гоффе Валерія Вікторівна. - Київ, 2005. - 23 с.

 6.Кейнс Дж. М. Трактат о денежной реформе / Пер. с англ. / Дж. М. Кейнс. - М. : Экономика, 1993. - 543 с.

 7.Киселев М. В. Функции деривативов / М. В. Киселев // Фондовий рьшок. - 2008. - №3. - С. 45-49.

8.Примостка Л. Роль і функції строкового ринку в економічній системі / Л. Примостка, О. Береславська // Вісник Національного банку України (укр.). - 2004. - № 8. - С.16- 17.

 9.Фельдман А. Б. Производные финансовьые и товарне инструменты : Учебник / А. Б.Фельдман. — М. : Финансьы и статистика, 2003. — 421 с.

10. Хикс Дж. Р. Стоимость и капитал : Пер. с англ. / Хикс Дж.Р . - М. :Издательская группа "Прогресс", "Универс", 1988. - 488 с.