Лаврик І. В., ст. викладач Чимирис С. В.

Донецький національний університет

економіки и торгівлі імені Михайла Туган-Барановського, Україна

Необхідність вдосконалення механізму забезпечення соціального захисту шахтарів-інвалідів у відповідності до європейський стандартів

 

Питання формування ефективної моделі соціальної політики для забезпечення гідного стану однієї із соціально вразливих верств суспільства – інвалідів, потребує підвищеної уваги держави і громади.

Особливого значення інвалідність набуває у шахтарському середовищі. Умови праці гірників (виробничий пил, вологість, температурні коливання, високий ризик травматизму) становлять постійну загрозу здоров'ю шахтарів. Це обумовлює високі показники захворюваності з тимчасовою втратою працездатності, виробничого травматизму у вугільній та гірничодобувній промисловості. Концентрація вугільних шахт та підприємств гірничо-металургійного комплексу у Донецькій, Луганській, Дніпропетровській областях, засвідчує регіональність проблеми зростання рівня профзахворюваності та інвалідності. На перше півріччя 2011 р., порівняно з аналогічним періодом 2010 р., кількість випадків травматизму на виробництві зменшилась на 19 %, проте шахтарська праця зберігає високі показники смертності та травматизму. Станом на 31.10.2011 р. на вугільних підприємствах, підпорядкованих Мінвуглепрому, сталося 2397 випадків загального виробничого травматизму.

Система соціального захисту інвалідів передбачає пенсійне обслуговування, соціальну допомогу, реабілітаційні програми, медичне забезпечення, працевлаштування.

Впровадження в Україні європейських стандартів передбачає реформування системи відносин держави з людьми, що мають функціональні обмеження. На сучасному етапі необхідно переходити від політики декларування соціального захисту інвалідів до впровадження реальних механізмів: працевлаштування, реабілітації, медичного забезпечення, реконструкції інфраструктури, з метою забезпечення гарантованих прав інвалідів.

В Україні, незважаючи на позитивні зрушення у забезпеченні соціального захисту інвалідів, домінуючою тенденцією є слабка ефективність діючих механізмів на практиці. Результати моніторингу стану дотримання прав людей з інвалідністю, проведеного Національною Асамблеєю інвалідів України, визначили незадовільний стан і необхідність проведення першочергових змін у: працевлаштуванні та зайнятості; соціальному захисті; реабілітації; доступності архітектурної та транспортної інфраструктури.

Чинниками, які негативно впливають на реалізацію соціального захисту було визанчено:

–        невизначеність фінансових механізмів соціальних виплат;

–        відсутність дієвих програм залучення альтернативних джерел фінансування соціальних програм;

–        перевантаження зобов’язань державного та місцевих бюджетів щодо соціальних виплат;

–        відсутність контролю за впровадженням законодавчих норм у сфері соціального захисту та моніторингу за рівнем якості послуг, що надаються.

Виплата пенсій по інвалідності внаслідок каліцтва, професійного захворювання, які призначаються незалежно від стажу роботи, є одним із механізмів соціального захисту. Право на призначення пенсії по інвалідності мають особи, які підлягають обов'язковому державному соціальному страхуванню, тобто працюючі в порядку трудових відносин на всіх підприємствах, незалежно від форм власності і видів господарської діяльності.

Функції надання соціальних виплат у разі травмування на виробництві реалізує Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України. У цілому за 2002‑2011 рр. Фондом додатково виплачено суму коштів на збільшення щомісячних страхових виплат потерпілим та членам їх сімей більше мільярда гривень. Проте, незважаючи на офіційні звіти Фонду, його діяльність щодо здійснення виплат постійно викликає нарікання з боку шахтарів‑інвалідів. Для шахтарів‑інвалідів особливої актуальності набувають проблеми перерахунку сум страхових виплат, здійснюваних унаслідок виробничих травм, професійних захворювань та виплати морального збитку за втрату працездатності.

Подолання негативних аспектів державного соціального страхування можливо забезпечити через посилення прозорості схем формування ресурсів Фонду та забезпечення механізму контролю за цільовим використанням фінансових витрат. Прозорість передбачає можливість вільного доступу громадян до інформації про накопичення, у будь який період до настання факту отримання страхових виплат.

Питання щодо виплат моральних збитків за втрату працездатності шахтарям залишається відкритим. Процедура відстоювання прав на даний вид виплат є ускладненою і фактично не регламентує механізм відповідальності роботодавця за втрату працездатності. Існує необхідність законодавчого закріплення єдиного тарифу виплат морального відшкодування з визначенням додаткових механізмів його фінансування. Як альтернатива, у вугільній галузі слід поширити практику страхування відповідальності роботодавця перед працівниками по виплаті моральної шкоди.

Враховуючи специфічність виробництва у вугільній галузі, існує потреба у проведенні комплексу заходів щодо роз’яснювальної роботи серед працівників галузі по стимулюванню розвитку системи добровільних страхових внесків.

Адаптація комплексу соціального захисту шахтарів-інвалідів до європейських стандартів потребує розвитку оновлених механізмів в першу чергу:

1.     Створення моніторингу громадськості за впровадженням комплексу соціальних гарантій.

2.     Розвиток схем по залученню інвестицій недержавного сектору до впровадження соціальних стандартів, надання соціальних послуг.

3.     Удосконалення системи соціального страхування.

Таким чином, з метою вдосконалення механізму забезпечення соціального захисту шахтарів-інвалідів, необхідно вжити наступних заходів:

1.            Прийняття низки законодавчих актів і ратифікація Україною Конвенції ООН „Про права інвалідів” створили потужну базу, якою гарантовано комплекс заходів соціального захисту інвалідів. Проте розпорошеність законодавчих норм у різних правових актах призводить до нагромадження великого числа виконавців, які дублюють ті чи інші дії. Зокрема, справу захисту шахтарів‑інвалідів, покладено на Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві, Фонд соціального захисту інвалідів, Раду інвалідів при Кабінеті Міністрів України, Міністерство праці та соціальної політики України, Міністерство вугільної промисловості тощо. Відтак видається необхідним ініціювати створення єдиної державної структури для регулювання відносин інвалідів з усіма вище зазначеними установами. Враховуючи критичний стан вугільної галузі в цілому та вітчизняну специфіку видобутку вугілля, яка пов’язана з високим рівнем травматизму. слід рекомендувати профільному міністерству ініціювати розробку законопроекту „Про соціальний захист шахтарів з обмеженими можливостями, які втратили працездатність внаслідок професійних захворювань, травматизму”, в якому визначити статус інваліда вугільної галузі, поширивши дію закону на шахтарські регіони.

2.            Стан дотримання прав інвалідів в державі потребує постійного контролю з боку представників недержавного сектору за державними надавачами соціальних послуг. Необхідно доручити Фонду соціального захисту інвалідів та Раді у справах інвалідів при Кабінеті Міністрів України розробити програму моніторингу впровадження державних програм із надання послуг інвалідам, відстежувати якість і відповідність потребам послуг і їх, що надаються шахтарям та їхнім родинам.

3.           Необхідно рекомендувати профільному міністерству та Міністерству охорони здоров’я поновити програму „Здоров’я шахтарів”. Ініціювати розробку регіональних програм для забезпечення механізмів фінансування медичного захисту шахтарів. Сприяти прийняттю законопроекту „Про загальнообов’язкове соціально-медичне страхування”.

4.         Невирішеним залишається питання нелегального видобутку вугілля, що спричиняє зростання кількості інвалідів серед шахтарів. Слід рекомендувати на регіональному рівні у шахтарських регіонах розробити соціальний пакет для гірничого виробництва з метою вироблення механізмів забезпечення соціального захисту шахтарів, які працюють на „копанках”.

Список використаних джерел

1.     Загальнообов’язкове державне соціальне страхування та пенсійне забезпечення у цифрах і фактах. – К., 2010р.

2.     Концепція ООН „Про права інвалідів”. – К., 2007р.

3.     Проблеми функціонування галузі та ринку вугілля: Матеріали засідання круглого столу / За ред.. Ю.В. Макогона. – Донецьк, 2008 р.