ПРОГНОЗУВАННЯ СЕРЕДНЬОЗВАЖЕНОЇ ВАРТОСТІ КАПІТАЛУ ПІДПРИЄМСТВ ЕЛЕКТРОННОЇ ГАЛУЗІ З ВИКОРИСТАННЯМ НЕЙРОННОЇ МЕРЕЖІ

 

В статті здійснено прогнозування величини середньозваженої вартості капіталу підприємств електронної галузі.

Ключові слова: структура капіталу підприємства, середньозважена вартість капіталу підприємства, нейронна мережа.

В умовах переходу України до ринкових відносин та глобалізації ринків, вартість капіталу  електронних підприємств зростає, а тому важливим питанням в політиці управління структурою капіталу електронних підприємств є оптимізація їх середньозваженої вартості капіталу. Одним з головних елементів оптимізації є прогнозування середньозваженої вартості капіталу підприємств, оскільки прогнозування  дозволяє отримати науково-обґрунтований висновок про можливу вартість капіталу в майбутньому, термін досягнення бажаної вартості.

Окремі аспекти цієї проблеми були та є предметом наукових досліджень ряду вітчизняних та зарубіжних вчених: Ковальов В.В [1], Воробйов Ю.М. [2], Стоянова О.С.[3], Балабанов І.Т. [4]. Однак на сьогодні не існує єдиного підходу щодо прогнозування середньозваженої вартості капіталу підприємств. Особливо це стосується підприємств електронної галузі.

Метою статті є прогнозування середньозваженої вартості капіталу підприємств електронної галузі та розробка практичних рекомендацій щодо результатів прогнозування.

Отримання інформації про майбутнє,  особливий вид передбачення можливих або бажаних змін фінансового стану сучасних підприємств є необхідним елементом формування їх ринкової стратегії.  Прогнозування виступає основою розробки довго- та середньо термінових прогнозів щодо економіки підприємства в цілому та його окремих структурних підрозділів.

Прогнозування середньозваженої вартості капіталу на конкретному підприємстві повинно здійснюватися з урахуванням багатьох факторів.  Основними з таких факторів є структура елементів капіталу за джерелами його формування, тривалість використання залученого капіталу,  рівень ризику господарської діяльності підприємства, який характеризується станом його фінансової стійкості , платоспроможності, ділової активності і рентабельності, середня ставка позикового відсотка і її динаміка, яка обумовлена коливаннями    кон'юнктури ринку грошей і ринку капіталу.

Провівши попередній аналіз структури капіталу ПАТ «Коннектор» та підприємств електронної галузі, до якої відноситься дане підприємство, а також побудувавши найбільш оптимальну модель управління структурою капіталу ПАТ «Коннектор» за допомогою програмного продукту BPWin4,  можемо відзначити, що для отримання більш точного та зваженого висновку щодо оптимальної структури капіталу підприємств аналізованої галузі здійснення прогнозування середньозваженої вартості капіталу є необхідною складовою.

Прогнозування середньозваженої вартості здійснимо на основі побудови нейронної мережі в середовищі Statistica 7.0. STATISTICA - це універсальна інтегрована система, призначена для статистичного аналізу, візуалізації даних і розробки призначених для користувача застосувань. Нейронні мережі – це дуже потужний і гнучкий механізм прогнозування. При визначенні того, що потрібно прогнозувати, необхідно вказати змінні, що аналізуються та прогнозуються.

 Для аналізу обрані наступні підприємства: ПАТ «Коннектор», ВАТ «Екватор», ПАТ «Глухівський завод «Електропанель», ПАТ «Костянтинівський завод високовольтної апаратури», ВАТ «ХЕТЗ «Трансзвязок», ПАТ «ЛЕАЗ», ЗАТ «Юність», ВАТ «Завод «Вимпел», ПАТ «Леокон», ВАТ «Харківський електроапаратний завод», ВАТ «Лтава», ВАТ «Західенергоавтоматика», ПАТ «Енко», ВАТ «Луганський електроапаратний завод». Показники обираємо за період 2008 – 2010 рр.

Активи даних підприємств, які використовуються у їх фінансово-господарській діяльності, фінансуються за рахунок власного та позикового капіталу, кожен з яких має свою вартість. Середня вартість власних та позикових ресурсів суттєво впливає на рівень прибутковості підприємства, на те, як буде змінюватися вартість підприємства  за рахунок власного прибутку.  Враховуючи це необхідно визначити, чи впливають показники фінансової діяльності на середньозважену вартість капіталу радіоелектронних підприємств. В якості таких показників пропонується взяти наступні коефіцієнти: коефіцієнт автономії, фінансового ризику, рентабельності власного капіталу, маневреності власного капіталу, оборотності власного капіталу, коефіцієнти ліквідності, коефіцієнт структури позикового капіталу, довгострокового залучення позикових коштів, незалежності капіталізованих джерел, ефект фінансового левериджу, коефіцієнт рентабельності позикових коштів. Вибір саме цих показників зумовлений тим, що вони характеризують ефективність використання капіталу підприємства, мінімізація вартості якого є однією з основних задач фінансових менеджерів.

Залежною змінною оберемо середньозважену вартість капіталу, інші показники є незалежними. За допомогою програмного середовища Statistica 7.0 необхідно побудувати нейронну  мережу. В даному випадку необхідно вирішити задачу регресії. Цю задачу можливо вирішити за допомогою двох інструментів – Майстра рішень та Конструктора мереж. Майстер рішень дозволить побудувати з усього переліку можливих нейронних мереж найбільш оптимальну мережу, тобто мережу, яка б мала найменшу помилку навчання.

Тому дані, що були описані вище імпортуємо до Statistica 7.0 та за допомогою Конструктора будуємо нейронну мережу.  Слід також зазначити, що побудована мережа буде виду багатошаровий персептрон. Найбільш оптимальним для даної мережі будуть 50 епох, тобто періодів, на протязі яких система буде здійснювати навчання. Важливим моментом в побудові нейронної мережі є перевірка її на відсутність ефекту перенавчання. А тому проаналізуємо графік навчання майбутньої нейронної мережі, представлений на рис. 1.

Рис. 1 Графік навчання нейронної мережі

 

Як видно з даного рисунка, ефект перенавчання майже відсутній, оскільки графіки помилок не мають тенденцій до зростання, а тому далі необхідно побудувати нейронну мережу, яка в результаті виглядає так (рис. 2):

Рис. 2 Побудована нейронна мережа

 

Детальні параметри моделі представимо в таблиці 1.

Таблиця 1

Детальні результати моделі

 

Архітектура

Продуктивність навчання

Контр. продуктивність

Тест. продуктивність

Помилка навчання

Контрольна помилка

Тестова помилка

Входи

МП 13:13-8-8-1:1

0,29025

0,77395

0,44473

0,0838

0,10074

0,098504

13

 

В результаті проведеної роботи можемо сказати, що побудована мережа має помилку навчання 8,38%, що є нормальним. При цьому варто зазначити, що контрольна та тестова помилки знаходяться приблизно на однаковому рівні, що говорить про те, що побудована нейронна мережа правильно навчена та з досить високої ймовірністю може спрогнозувати середньозважену вартість капіталу підприємств електронної галузі України.

Прогнозування середньозваженої вартості капіталу підприємств електронної галузі здійснимо за допомогою функції «Предсказание». В результаті отримаємо дані, представлені на рис. 3.

 

Рис. 3 Спрогнозовані значення середньозваженої вартості капіталу підприємств електронної галузі

Найбільш яскравим представником серед аналізованих підприємств електронної галузі оберемо ПАТ «Коннектор» спрогнозуємо середньозважену вартість капіталу для даного підприємства. Для того, щоб спрогнозувати середньозважену вартість капіталу внесемо спрогнозовані попередньо вхідні значення змінних величин.

 В результаті прогнозування отримаємо спрогнозоване значення середньозваженої вартості капіталу на наступний період в розмірі 0,037393. Для того, щоб зробити комплексний висновок щодо спрогнозованої величини середньозваженої вартості капіталу ПАТ «Коннектор» варто проаналізувати, якою була СЗВК протягом певного періоду. Таким періодом оберемо 2001 – 2010 рр. (рис. 4).

Рис. 4 Динаміка СЗВК ПАТ «Коннектор» протягом 2001 – 2010 рр.

 

Можемо сказати, що найбільшої величини середньозважена вартість капіталу досягає в 2005 році. В середньому ж можна відзначити, що дана величина для аналізованого підприємства сягає приблизно 2%. Спронозована ж величина СЗВК для 2011 р. досягла 3,7%, що може свідчити про можливі негативні тенденції в 2011 р., оскільки середньозважена вартість капіталу підприємства зростає.

Однак, варто порівняти дане значення з середньогалузевим значенням підприємств електронної галузі України. Провівши аналіз серед даних підприємств можна сказати, що середньогалузевим значення середньозваженої вартості капіталу є 4%, а тому значення середньозваженої вартості капіталу ПАТ «Коннектор», що було спрогнозоване на 2011 р. є нормальним та достатньо оптимальним.

Отже, управління структурою капіталу є надзвичайно важливим для діяльності та ефективного функціонування кожного підприємства. Підприємства електронної галузі особливо потребують ефективного управління. А тому для цього було здійснено прогнозування середньозваженої вартості капіталу підприємства ПАТ «Коннектор», як типового представника даної  галузі. Було з’ясовано, що на майбутній рік середньозважена вартість капіталу даного підприємства досягне досить оптимального значення, оскільки матиме середнє значення серед всіх аналізованих підприємств галузі.

ЛІТЕРАТУРА

1. Ковалев В.В. Введение в финансовый менеджмент. -  М.: Финансы и статистика, 2007. – 544 с.

2. Воробьев Ю. Н. Капитал предпринимательских структур в системе финансового менеджмента. – Симферополь: Таврия, 2000. – 323 с.

3. Стоянова Е.С. Финансовый менеджмент: Учебник для вузов. – М.: «Перспектива», 2005. – 537 с.

4. Балабанов И.Т. Основы финансового менеджмента. — М.: «Питер», 2000. – 564 с.