Економічні науки / 4.Інвестиційна діяльність і фондові ринки

к.е.н., доцент Поліщук О.А., Мусевич К.О.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

ПЕРСПЕКТИВИ ВЗАЄМОДІЇ НАЦІОНАЛЬНИХ БАНКІВ ТА

ІНОЗЕМНИХ ІНВЕСТОРІВ

 

У сучасній економіці банківська система є не лише базовою інфраструктурною ланкою кредитних відносин, а й ключовим елементом усієї економічної системи держави. З цієї причини в умовах нестабільності саме банки акумулюють політичні, макроекономічні й інституційні ризики, що призводить до кризи банківської системи і дає підстави розглядати її у взаємозв’язку з фінансовою кризою. З огляду на особливе місце банків у економічній системі суспільства криза в банківській сфері неминуче впливає на стан економіки та соціальну сферу країни.

Проникнення іноземного капіталу в національні банківські системи як промислово розвинених, так і країн із перехідною економікою набуло широких масштабів і стало переважаючою тенденцією в розвитку світової економіки.

Присутність банків з іноземним капіталом у банківський системі України відповідає інтересам розвитку національної фінансової системи, сприяє залученню іноземних інвестицій та розширенню ресурсної бази соціально-економічного розвитку. Іноземний капітал підтримує передусім діяльність іноземного бізнесу, розширюючи тим самим його присутність на території країни і створюючи умови для експорту з неї. Якщо приплив зарубіжного банківського капіталу належним чином регулюється та контролюється, структура банківської системи поліпшується, банки отримують більше стимулів для виходу на міжнародні фондові ринки, більш динамічно розвиваються місцеві фондові ринки, стає ефективнішим трансмісійний механізм грошово-кредитної політики, а відсоткова ставка знижується.

Важливим при цьому є:

- розвиток ринку іноземної валюти (дозвіл банкам здійснювати форвардні операції і торгувати в обох напрямках в один день);

- вдосконалення ризик-менеджменту в банках (використання інструментів хеджування, розширення можливості кредитування надійних агентів у іноземній валюті тощо);

- боротьба з волатильним рухом капіталу (зменшення можливості короткострокового надходження капіталу в країну (один із варіантів на майбутнє через більш гнучкий обмінний курс), контроль, моніторинг);

- посилення ролі монетарної політики (розвиток міжбанківського ринку, посилення ролі процентної ставки, взаємодії монетарної та фіскальної політик тощо).

Основним фактором привабливості національної банківської системи для іноземних банків є отримання більш високого прибутку за умови прийнятного ризику. Частка іноземного капіталу залежить від величини банківської чистої маржі, прибутковості банківського сектора, кредитоспроможності країни, економічної та політичної стабільності, торговельних зв'язків, особливостей банківських систем, економічних факторів (ВВП на душу населення, рівень інфляції, реальні процентні ставки). У більшості випадків присутність іноземного банківського капіталу є потужнішою за низького рівня оподаткування та низького рівня концентрації у банківській сфері.Як правило, іноземний банківський капітал не несе тих витрат, які пов'язані з виконанням неформальних обов'язків місцевих банків перед політичними структурами та участю у тіньових механізмах. Прихід іноземних банків корелюється зі зниженням чистої маржі національних банків. Що менше перешкод для приходу іноземного капіталу, то менша маржа у національних банків, то більші накладні витрати, зумовлені необхідністю підвищення заробітної плати, а також вища управлінська та організаційна ефективність [1. с.42].

Особливістю присутності іноземного капіталу у банківському секторі України є те, що він може бути представлений частково та повністю.

За даними НБУ станом на 01.05.2011 року кількість діючих банків в Україні 177, серед них з іноземним капіталом 54 банки, у тому числі зі 100% іноземним капіталом – 20 банків. Іноземний капітал у статутному капіталі банків України складає 35,2% (табл. 1) [3].

Таблиця 1

Динаміка кількості банків з іноземним капіталом за 2004-2011 рр.

Показники

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

Кількість зареєстрованих банків

179

181

186

193

198

198

197

195

Кількість діючих банків, з них:

158

160

165

170

175

184

182

177

з іноземним капіталом, у т.ч.:

19

19

23

35

47

53

51

54

зі 100% іноземним капіталом

7

7

9

13

17

17

18

20

Частка іноземного капіталу у статутному капіталі банків, %

11,3

9,6

19,5

27,6

35

36,7

35,8

39,9

 

Виходячи з даних табл. 1 слід зазначити, що прихід іноземного капіталу в банківський сектор призвів до перерозподілу ринку міжбанківського кредитування. Справа в тому, що іноземні інвестори дотримуються консервативнішої політики у відкритті лімітів на міжбанківське кредитування, відбувається їх зниження для деяких банків, установлюються великі розміри мінімальних лотів за міжбанківським кредитом, що суттєво обмежує коло потенційних позичальників і підвищує якісні вимоги до них. На думку експертів, експансія іноземних банків призведе до подальшого розшарування ринку міжбанківського кредитування. Очікується, що близько 90% ринку міжбанківського кредитування буде сконцентровано в 20-23 найбільших фінансових установах. А дрібні банки можуть виявитися відрізаними від кредитів великих фінансових установ і підтримки НБУ.

Наразі іноземний капітал в Україні представлений 23-ма країнами. Найбільшу частку в загальній сумі становить капітал Кіпру (20,3%), Австрії (20,3%), Франції (12,3%), Росії (9,7%), Нідерландів (8,2%), Польщі (7,9%), Швеції (6,1%) (рис. 1) [3].

На зростаючому ринку місця вистачало усім, а от під час криз зазвичай відбувається процес перерозподілу власності. Питання полягає в тому, який із інвесторів найбільше зацікавлений в українських банках, чи в змозі він збільшити свою частку на ринку і які це матиме наслідки для економіки України.         

 

Рис. 1. Розподіл банківських активів, які контролюються нерезидентами в Україні станом на травень 2011р.

 

Висновки. Спираючись на те, що саме банківська система обслуговує потреби національної економіки, слід звернути увагу на обережнішу політику відкритості банківської сфери для іноземних інвесторів. Залучення іноземного капіталу буде ефективним для України в тій мірі, в якій воно буде здатне врегулювати суперечності її соціально-економічного розвитку та задовольнити її стратегічні інтереси.

 

Література:

1.      Прімєрова О.К. Особливості діяльності банків з іноземним капіталом// Формування ринкових відносин в Україні. - 2009. - 3. - С. 40 - 43.

2.      Шкура І. С. Іноземний капітал в банківському секторі України [Текст] / І. С. Шкура // Вісник Академії митної служби України. – 2007. – №3(35). – С. 17.

3.      Основні показники діяльності банків України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.bank.gov.ua/Bank_supervision/ dynamics.htm.