Економічні науки/ Інвестиційна діяльність і фондові ринки

Доцент Вербицька Ю.В.

Баєрбаш Н.О.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

Сутність та роль проектного фінансування в Україні

 

 В умовах подолання фінансової кризи в країні, падіння довіри іноземних інвесторів до гарантій фінансових інститутів і зниження рейтингу країни серед потенційних інвесторів потрібні нові інструменти і форми залучення інвестицій, не пов'язані з гарантіями місцевих фінансових інститутів, що втратили довіру. У світовій практиці бізнесу розроблені інструменти, що дозволяють розділити основний бізнес і конкретний інвестиційний проект, і зв'язати боргові зобов'язання з проектом, що реалізовується. Серед таких інструментів можна виділити проектне фінансування, яке, як правило, не вимагає зовнішніх гарантій, базується на ефективності власне проекту, оцінці величини і якості його активів і детальному розподілі ризиків і відповідальності між його учасниками, що забезпечує, кінець кінцем, повернення вкладених коштів і відсотків по кредиту. 

Метою статті є визначення основних засад проектного фінансування і його становлення і роль на сучасному етапі соціально-економічного розвитку України.

Інвестиційне кредитування в Україні існує з кінця 90-х, проте раніше цей банківський продукт припускав участь фінансових установ лише в кредитуванні дорогого устаткування для компаній. Поодинокі проекти просто не вимагали створення в банках спеціалізованих департаментів проектного фінансування. В 2009-2010 роках все змінилося - в банківських установах з'явився окремий продукт «проектне фінансування», який представлений за класичними методиками світових банків. Сплеск інтересу до інвестиційних позиках викликаний приходом на наш ринок іноземних банків, що спеціалізуються на проектному фінансуванні (ОТП Банк, BNP Paribas), а також загальним зростанням капіталізації української банківської системи, доступом фінустанов до довгих грошей, зокрема, за рахунок випуску єврооблігацій.

Проектне фінансування - це вид фінансування (як позикове, так і через продаж пакетів акцій), необхідний для розвитку конкретного проекту материнської компанії (спонсора).

Плануючи модернізацію виробництва, власникам бізнесу варто задуматися про переваги проектної форми фінансування. Виділення відокремленого проекту та створення професійної команди менеджерів допоможе переконати інвесторів в економічній ефективності вкладень [2].

Залучити кредиторів у свої проекти можуть компанії з річними оборотами понад п'ять мільйонів доларів, хоча б рік працюють беззбитково. Банки готові брати участь в проектах, що вимагають мінімум півмільйона-мільйон доларів позикових коштів. При цьому внесок компанії-ініціатора проекту повинен становити від 15 до 40% [3].

В світовій практиці проектне фінансування найчастіше застосовується в енергетиці, видобутку корисних копалин, транспортній інфраструктурі, телекомунікаціях. Тобто у масштабних проектах, пов'язаних з високими технічними, економічними та політичними ризиками. В Україні охочіше фінансують будівництво комерційної нерухомості.

За даними Національного банку України, до липня 2011 року банки видали довгострокових кредитів на інвестиційні цілі на 63,3 млрд гривень. Інвестиційне кредитування (під заставу обладнання або майна позичальника, в основному на розширення існуючого бізнесу) в Україну розвинене більше, ніж проектне фінансування. Обсяг ринку проектного фінансування оцінюється приблизно в 15 млрд гривень. При цьому у найбільш активних гравців ринку воно займає 15-20% портфелів кредитів юрособам. Так, OTP Bank на кінець минулого року в рамках проектного фінансування видав 820 млн гривень. В Укрсоцбанку сьогодні затверджено кредитних лімітів на суму 1,3 млрд гривень, в УкрСиббанку - на 1,5 млрд гривень. При цьому обсяги видачі кредитів з проектного фінансування ростуть на 40-50% в рік [2]. Це відбувається завдяки ресурсам та досвіду іноземних власників банків, а також появи все більшого числа якісних інвестиційних проектів.

Основними гравцями ринку є Укрексімбанк (робить акцент на проекти в експортоорієнтованих галузях), «Райффайзен Банк Аваль», «Надра», OTP Bank, Укрсоцбанк, УкрСиббанк. Розвивають продукт такі банки, як VAB Банк, «Кредит-Дніпро», Альфа-Банк (Україна), Правекс-Банк. У кращому становищі іноземні доньки, підкріплені капіталом та технологіями материнських структур [3].

В сучасних умовах дефіциту грошових коштів для різних проектів залучення інвестицій на основі проектного фінансування є по суті єдиним привабливим способом виходу на ринок кредитних ресурсів.

У практиці проектного фінансування все не так красиво, як заявляють банки. Наприклад, коли внесок інвестора становить п'ятнадцять відсотків, то дуже важко залучити фінансування. Банки погоджуються вкладати гроші в проект, якщо готова проектна документація та розпочато будівництво. Це означає, що ми повинні вкласти двадцять п'ять і більше відсотків з власних коштів.

У зв'язку з цим розробка галузевих методичних і практичних рекомендацій по проектному фінансуванню стає невідкладним завданням. Генерація нових грошових потоків за допомогою інструментів проектного фінансування стає актуальною і необхідною справою в сучасних умовах господарювання в Україні.

 

Література

 

1. http://www.logolex.com.ua/articles/9/1280/

2. http://www.prostobiz.ua/kredity/stati/

3. www.expert.ua