Довгань Т. В.

Науковий керівник: ас. Ковальчук С. П.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Моделі і методи регіонального впливу на формування позитивного інвестиційного клімату регіону

 

         Інвестиції в економіку регіону є одним  з найбільш важливих питань  формування  економічних  ресурсів  регіону,  використання  якого дозволяє  вдосконалити  виробництво,  підвищити  конкурентоспроможність виробленої продукції, створити додаткові робочі місця, що в кінцевому  підсумку  сприяє  зростанню  рівня  та  якості  життя  населення регіону. Існуючі диспропорції в економічному розвитку регіонів України  небезпідставно  пояснюються  відсутністю  або  недостатніми  обсягами інвестиційних надходжень.

         Розробка  наукових  методів  залучення  інвестицій  та формування шляхів підвищення ефективності їх використання як у галузевому, так і в регіональному аспектах знайшла відображення у роботах вітчизняних  вчених-економістів  Т. Кулініч, О. Пилипяк,  І. Бланка,  Є. Бойка, В. Геєця,  Б. Данилишина, М. Долішнього,  А. Пересади  та  ін. 

         Можливості регіону в області законодавства, що істотно впливає на інвестиційну  активність,  здебільшого  пов'язані  зі  встановленням місцевих  податків і податкових пільг, законодавчим регулюванням проведення тендерів,  інвестиційних конкурсів, встановленням правил користування  природними  ресурсами.  Найбільш  очевидним  і,  водночас, найменш  ефективним  важелем  управління  є  податки  і  податкові  пільги,  оскільки його позитивні ефекти практично завжди врівноважуються очевидними  негативними (зниження  будь-якого місцевого  податку  або  надання  пільг спричиняє зменшення податкових надходжень у місцевий бюджет, а збільшення податків – зниження ділової активності або зростання тіньової економіки) [1].

         На нашу думку, значно ефективнішим є законодавче регулювання на

рівні  регіону  проведення  тендерів  та  інвестиційних  конкурсів,  позитивний ефект від чого досягається завдяки двом чинникам:

         1) більш  ефективний,  тобто  ближчий  до  оптимального  розподілу  інвестиційних ресурсів, що досягається завдяки добросовісній конкуренції;

         2) зниження трансакційних витрат, котрі  здійснюють  інвестори у  зв'язку  з участю в інвестиційній діяльності.

         Інакше кажучи, регіони, долучаючись до змагання за залучення інвестиційного капіталу, повинні впливати на цей процес, оперуючи такими чинниками:

1.     Дотримання інвестором особливих умов: одноразові фінансові збори  з  інвестора; будівництво  інвестором об'єктів соцкультпобуту; безоплатна передача частини своїх паїв адміністрації регіону.

2.      Гнучке  використання  стосовно  інвестора  регіональної  податкової

політики.

3.     Гнучке використання стосовно інвестора регіональної політики субсидій.

4.      Гнучке використання стосовно  інвестора державної податкової політики.  

         Важливо усвідомлювати, що у нинішніх умовах інвестор при прийнятті рішення про  інвестування робить вибір не між регіонами, а між регіоном, який він добре знає, і процедурою розміщення коштів у ліквідні цінні папери на фінансовому ринку. Тому в умовах існуючих високих ризиків, за залучення капіталів регіонам доречніше змагатися не стільки між собою за абсолютними показниками рентабельності капіталовкладень, скільки намагатися підтримувати норму прибутку в регіоні не нижче, ніж норма прибутку (доходність) на фінансовому ринку і відповідати прийнятному для даного інвестора рівню ризиків.

         Це означає, що, забезпечуючи управління факторами 1-4, що впливають на  залучення  інвестицій,  адміністрація  регіону повинна  створити необхідні для  взаємодії  інвестора  і регіону умови, що будуть  адекватно особливостям регіону визначатися таким: ситуацією, що склалася на фінансовому ринку цінних паперів;  рентабельністю капіталовкладень у регіоні за напрямком, що цікавить інвестора; рівнем ризиків інвестиційної діяльності в регіоні; рівнем значущості цієї інвестиційної діяльності для регіону [2].

         Фактори, що  складають  інвестиційну  привабливість  регіону  для  різних груп інвесторів, можна представити, як це показано на табл. 1

Таблиця 1

Чинники, які становлять інвестиційну привабливість регіону

Інвестори

Фактори

Кредитори

Фінансові інвестори

Стратегічні інвестори

Суб'єктивні фактори

Імідж регіону

Диференційні фактори

Платоспроможність регіону

Конкурентоспроможність (потенціал росту підприємств )

Наявність специфічних факторів і ресурсів

Порогові фактори

Інвестиційний клімат: базові умови (ризики) здійснення інвестиційної діяльності в регіоні

 

         Відповідно, сприятливість  інвестиційного клімату буде при цьому залежати від взаємодії суб'єктів інвестиційної діяльності, ефективність якої буде  визначатись  розвитком  як  в межах  регіону,  так  і  в  країні  загалом  такого фактору,  як  інвестиційне  партнерство  головних  учасників  інвестиційного процесу: держави, реального та фінансового секторів економіки [1].

         Оптимізація інвестиційного клімату повинна спиратися на активне використання  організаційних,  економічних  і  соціальних  резервів  власне  регіонального характеру, а саме:

-       санація  і  реструктуризація  неефективних  виробництв  на  території  регіону; продовження  і  вдосконалення  процесів  приватизації,  зокрема  приватизації під  інвестиційні  зобов'язання;

-       формування  регіональної  інвестиційної  інфраструктури  страхових,  консалтингових,  інжинірингових, аудиторських та  інших фірм,  іпотечних та  інвестиційних  банків,  створення  в  банках  інвестиційних  відділів;  формування  і розвиток  інноваційної  інфраструктури,  адаптованої до ринкового  середовища; пайових, пенсійних фондів для залучення заощаджень населення;

-        сприяння у розвитку підприємництва, підтримка малого і середнього бізнесу, підвищення  професійної  культури  і  соціальної  орієнтації  підприємницької діяльності, залучення міжнародних програм для малого і середнього бізнесу;

-       подолання інформаційної закритості підприємств, збільшення інформованості учасників інвестиційного процесу і підвищення прозорості інвестиційного ринку;

-       зниження кримінальних та екологічних ризиків у регіоні;

-       розроблення і реалізація міжрегіональних та міжнародних договорів про співробітництво; повніше використання регіоном можливостей європейської  інтеграції і міжнародних фінансових організацій [2].

         Такий чином,  фінансово-інвестиційний  комплекс,  як  один  з  організаційних заходів формування сприятливого  інвестиційного клімату, є основною передумовою підвищення обсягів інвестицій та ефективності їхнього використання в регіоні.

Література:

1. Кулініч Т. В. Інвестиції як системо утворювальний чинник впливу на функціонування та розвиток регіону / Т. В. Кулініч // Соц.-екон. пробл. сучас. періоду України . – 2009. - Вип. 2. - С. 420 – 428

2. Пилипяк  О. Інвестиційна  привабливість  регіонів  України:  соціально-економічний аспект // Економіка України. – 2004. – № 8. – С. 82-85.