Федорчук Альона

Науковий керівник: к.е.н.  Ворошан А.Д.

Буковинська державна фінансова академія

м.Чернівці

Проблеми функціонування та розвитку ринку праці

 (на прикладі Чернівецької області)

   Рух товарів та послуг у здоровій економіці, орієнтованій на критерії ефективності і здатній до саморегулювання, відбувається на основі ринкових відносин. Ринок праці – суспільно-економічна форма руху трудових ресурсів. Для того, щоб показати об’єктивну картину економічної нестабільності на ринку праці використовується такий показник, як безробіття. Сьогодні в світі кожний третій  працездатний не має роботи взагалі або має випадковий чи сезонний заробіток (750 млн.чол.). Тому безробіття є центральною соціальною проблемою сучасного суспільства [1].

     Багато науковців дають різні трактування щодо категорії «безробіття». Найбільш досконалим є те, що безробіття – це соціально-економічна ситуація в суспільстві, за якої частина економічно-активного населення не може знайти роботу, яку вони здатні виконувати .

   В Україні на сьогоднішній день проблема безробіття є досить актуальною і маловивченою. Негативною рисою ринку праці України є вимушена неповна зайнятість, або «приховане» безробіття. Його існування зумовлене надлишком робочої сили, потрібної для виробництва конкурентоспроможної продукції.

Однією з проблем є дисбаланс між потребами ринку праці й сучасним станом освітньої підготовки. З початку держава витрачає зайві кошти, навчаючи студента за спеціальністю, що не користується попитом у роботодавців, а потім перенавчаючи того ж випускника, який стає на облік у центрі зайнятості. Упорядкувати ситуацію можна лише за умови формування, з урахуванням потреб ринку, держзамовлення на фахівців, встановивши чіткий зв'язок між ринком освітянських послуг і відповідною потребою у спеціалістах різного рівня кваліфікації. Перш за все потрібно повязати підготовку спеціалістів із конкретними замовниками, підприємствами, організаціями, де планується їх працевлаштування. Також не припустимим є те, що на ринку праці висококваліфікованих працівників використовують на тих робочих місцях, де не потрібно значної професійної підготовки. Крім того, державні кошти витрачаються на перенавчання спеціалістів замість пошуку відповідних їх фаху і освіті робочих місць [1].

    Можна виділити чотири основні причинно-наслідкові сторони безробіття:

-         тінізація економічних процесів та тіньова зайнятість;

-         недоліки державної системи регулювання зайнятості й безробіття;

-         несприятливий вплив структурних зрушень на зайнятість населення, в т.ч. молоді;

-  маргіналізація населення.

     На жаль, явище безробіття не оминуло України. Економічна криза, яка розпочалася наприкінці 2008 року, призвела до загострення ситуації на ринку праці у 2009 році, що позначилося на зменшенні рівня економічної активності з 72,3% до 71,6% та збільшенні рівня зареєстрованого безробіття з 2,9% до 3,4% збільшенні кількості економічно неактивних осіб, зневірених у пошуку роботи на 30,9% .Такий самий тренд зберігся і у нинішньому році (табл.1).

Таблиця 1

Динаміка безробіття в Україні у 2011 році

 

 

К-ть зареєстрованих безробітних, на кінець звітного періоду

 

Середній розмір допомоги за місяць, грн.

 

Тис. осіб

 

У % до населення

працездатного віку

 

Всього

З них отримують допомогу по безробіттю

Січень

585,6

447,9

2,1

814

Лютий

616,7

466,3

2,2

826

Березень

613,6

456,4

2,2

810

Квітень

579,9

421,6

2,1

815

Травень

549,2

406,1

2,0

817

Червень

506,1

371,2

1,8

838

Липень

469,5

341,5

1,7

854

Серпень

 

432,4

310,3

1,6

878

Вересень

404,5

281,1

1,5

885

 

     Отже, з таблиці 1 видно, що частка безробітних у 2011р. по Україні досить висока. Найбільший приплив його припадає саме на лютий-березень місяці (616,7 – 613,6 тис.осіб), менше на вересень (404,5 тис.осіб), тобто це 1,5-2,2%. Середній розмір допомоги за місяць при цьому значно малий від 810 грн. до 878 грн., залежно від місяця і кількості зареєстрованих безробітних [9].

     За даними Головного управління статистики в Чернівецькій області, на ринку праці Чернівецької області відбувається процес зменшення чисельності найманих працівників. Середньооблікова чисельність штатних працівників у квітні 2010 року становила 139051 особу, що менше, ніж у квітні 2009 року на 2,9%, або на 4200 осіб [7]. Розмір середньомісячної номінальної (нарахованої) заробітної плати в середньому на одного штатного працівника за січень–березень 2010 року становив 1546 грн. Реальна заробітна плата (з урахуванням зростання споживчих цін) у січні-березні 2010 року порівняно з січнем-березнем 2009 року збільшилась на 7,5% [8]. Рівень зареєстрованого безробіття в цілому по області за квітень 2010 року знизився на 0,1% і на 1 травня становив 1,8% від кількості населення працездатного віку. Зазначений показник у сільській місцевості знизився на 0,2% та становив 2% сільського населення працездатного віку, а серед міського населення - відповідно на 0,1% та становив 1,5% міського населення працездатного віку. Разом з тим, спостерігалась значна диференціація значень цього показника за районами області: від 1% - у Новоселицькому до 3,5% - у Кельменецькому. У містах Чернівцях та Новодністровську він становив 0,7% та 11% відповідно.

     За сприяння державної служби зайнятості у квітні 2010 року в Чернівецькій області було працевлаштовано 1264 особи, що в 2,1 раза більше, ніж у березні цього року та на 9,6% менше, ніж у квітні 2009 року. Серед працевлаштованих незайнятих осіб у квітні року 48,8% становили жінки, 36% - молодь у віці до 35 років.

     Рівень працевлаштування незайнятих громадян в області у квітні 2010 року порівняно з березнем цього ж року зріс на 5,4%  та з квітнем 2009 року - на 2,8 в.п. і становив 10,3%. Серед районів області зазначений показник знаходився в межах від 6,6% у Сторожинецькому до 17,8% - у Сокирянському. У м.Чернівцях він становив 10,3%, у м.Новодністровську - 3%. Зростання його, порівняно з квітнем 2009 року спостерігалось у всіх районах області, крім Вижницького, де він зменшився на 5,2 %, Хотинського - на 2% та Кельменецького - на 1,2%. У м.Новодністровську рівень працевлаштування зменшився на 6 в.п., у м.Чернівцях - зріс на 1,9 % [6].

     З Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття протягом квітня 2010 року на допомогу по безробіттю було витрачено 4,9 млн.грн., що на 26,1% менше, ніж у березні цього ж року. Середньооблікова кількість безробітних, які її отримали в квітні 2010 року, становила 7,7 тис. осіб і зменшилась на 27,6% порівняно з березнем цього року. Середній розмір допомоги по безробіттю в квітні 2010 року збільшився по відношенню до березня цього ж року на 2% і становив 643,91 грн., що дорівнювало 72,8% законодавчо встановленого мінімального рівня заробітної плати (884 грн.) [5].

     Для того, щоб усунути ці та інші недоліки з приводу появи безробіття, діюча політика зайнятості повинна в нинішніх умовах мати попереджуючий характер і включати комплекс мір державного регулювання [2].

     Враховуючи реалії нашої економіки, одним з основних напрямів боротьби з безробіттям мають стати заходи щодо підвищення продуктивності праці, а також вони  мають забезпечуватися підвищенням конкурентоспроможності робочої сили за рахунок підвищення її якості, а саме: зростання рівня загальної освіти, підвищення кваліфікації, розширення діапазону оволодіння працівниками професій і спеціальностей, розвитку таких необхідних складових відтворення якісної робочої сили, як медицина, культура, спорт.

    До основних напрямів боротьби з безробіттям слід віднести також постійне вдосконалення соціально-трудових відносин і колективних переговорів, активної регіональної політики, передусім державні асигнування на розвиток відсталих регіонів. Серед опосередкованих важелів впливу мають місце надання податкових пільг і дотацій підприємствам та компаніям за створення робочих місць, компенсації витрат, пов’язаних з пошуком роботи та працевлаштування, прямі виплати підприємцям за кожного працевлаштованого, тобто широке впровадження економіко-заохочувальних заходів.

      Все перелічене вимагає постійного вдосконалення діючих законодавчих актів з огляду як на негативний, так і на позитивний вплив глобалізації на розвиток національної економіки і соціальної політики, максимального врахування виникаючих під її впливом тенденцій [3].

     Отже, можна зробити висновок, що влада робить недостатньо для того, щоб покращити сучасний стан незайнятого населення. У моделі управління системою зайнятості повинні дістати відображення всі фактори, що впливають на поповнення ринку робочої сили, і мотиви, які формують поведінку населення до працездатного віку, працюючого, працездатного непрацюючого і непрацездатного.

 

Список використаної літератури:

  1. Основи економічної теорії: Навч. посібник за заг. ред. П.В.Круша, В.І.Депутат, С.О.Тульчинської.-К.:Каравела, 2007.-448с.
  2. Основи економічної теорії: політ. економічний аспект: Підручник / Г.Н.Климко, В.П.Нестеренко та ін..; За ред. Климка Г.Н., Нестеренка В.П.-2-ге видання, перероблене і доповнене-К.: Вища школа.-Знання, 1997.-743 с.
  3. Кулішов В.В. Мікро-Макроекономіка: Підручник.-Львів: «Магнолія 2006», 2008.-488с.

    4.  Регіональна економіка: Навч. Посібник /Манів З.О., Луцький І.М., Манів С.З. - Львів: «Магнолія 2006», 2008. - 640 с.

    5.  Платинова Буковина, Статистика Чернівців та Чернівецької області. [Електронний ресурс].- Режим доступу: http://www.bukovina.biz.ua

    6. Офіційний сайт Чернівецької обласної ради.[Електронний ресурс].- Режим доступу: http://oblrada.cv.ua

    7.Офіційний сайт Чернівецького регіонального центру зайнятості.[Електронний ресурс].- Режим доступу: http://www.dcz.gov.ua/chn

    8. Головне управління статистики у Чернівецькій області.[Електронний ресурс].- Режим доступу: http://www.oblstat.cv.ukrtel.net

   9. Держкомстат України. [Електронний ресурс].- Режим доступу:http://www.statistuka.ua