К.е.н. Капченко Р.Л.,

Севастопольський національний технічний університет, м. Севастополь,

к.п.н. Капченко

Інститут підготовки кадрів державної служби зайнятості України, м. Київ

 

ВХІДНЕ ПРОФЕСІЙНЕ ТЕСТУВАННЯ ЯК ЗАСІБ ПІДВИЩЕННЯ ЯКОСТІ РОБІТНИЧИХ КАДРІВ МАТЕРІАЛЬНО-ВИРОБНИЧОЇ СФЕРИ

 

Інтелектуальне та інформаційно-технологічне оновлення суспільного виробництва обумовлюють необхідність підвищення якості трудового потенціалу країни, професійної підготовки працівників на основі раніше набутих ними професійних знань та вмінь з урахуванням наявного виробничого досвіду. Підвищення професійно-кваліфікаційного рівня працівників, формування прошарку найбільш висококваліфікованих працівників може забезпечити перепідготовка робітників та фахівців.

Вперше пропонується запровадити вхідне професійне тестування слухачів, зокрема безробітних, як складову технології розробки програм професійно-технічного навчання та формування за його результатами змісту навчальних модулів. Зміст програм має орієнтуватись переважно на практичну професійну діяльність.

На відміну від контролю знань, умінь та навичок, який здійснюється такими видами контролю, як поточний, тематичний, проміжний, вихідний, основною функцією вхідного професійного тестування, як різновиду контролю, є діагностика навчальних потреб слухачів, направлених на перенавчання.

Професійне тестування (синоніми: оцінка досягнень, атестація, аудит навичок) можна визначити як:

-         процес оцінювання професійної досконалості особи (слухача, працівника) у виконанні конкретних завдань;

-         збирання доказів, які дають змогу визначити, чи досягла особа потрібного стандарту (рівня) знань, умінь та навичок;

-         оцінювання вмінь та навичок за професією.

Вхідне професійне тестування – це система стандартних процедур, здійснюваних підприємствами, установами, організаціями, закладами професійно-технічної освіти щодо визначення рівня професійної досконалості особи, яке надає змогу:

-         забезпечити зв’язок та наступність цілей професійного навчання за новою професією;

-         уникнути дублювання раніше засвоєного слухачем навчального матеріалу;

-         здійснити корекцію змісту навчального матеріалу з урахуванням індивідуальних особливостей слухача;

-         скоротити термін навчання за рахунок вилучення раніше вивченого матеріалу.

Для вхідного професійного тестування можуть бути використані:

-          перелік типових робіт, характерних для певного виробництва, вказаних в розділах кваліфікаційної характеристики професії працівника “Приклади робіт” та питання з розділу “Повинен знати”;

-          перелік навчально-виробничих робіт за професією, що розробляється навчальним закладом;

-          орієнтовний перелік питань до комплексного іспиту;

-          розроблені тестові завдання.

Тестування проводиться з професійно-теоретичної та професійно-практичної підготовки (в умовах навчально-виробничих майстерень навчального закладу або на підприємствах).

Найважливіші з критеріїв тестування – обґрунтованість, повнота і об’єктивність. Еталоном діагностичних вимірів при тестуванні є кваліфікаційна характеристика професії працівника (КХПП).

Вхідне професійне тестування може здійснюватись різними методами (прийомами), серед яких основні:

-         практичне виконання окремих виробничих професійних вправ або робіт;

-         усне тестування (тести, екзаменаційні білети, співбесіда);

-         письмове тестування (опис, графіки, розрахунки тощо);

-         комбіноване тестування.

Вхідне професійне тестування може застосовуватись, також, у випадках необхідності визначення або підтвердження професійно-кваліфікаційного рівня, здобутого працівником в рамках самоосвіти або на основі власного практичного досвіду. За наслідками такого тестування визначається вид і термін професійно-технічного навчання працівника, за результатами якого видається відповідний документ державного зразка.

Вхідний контроль професійних знань та вмінь, на думку авторів, є одним із перспективних напрямків щодо підвищення якості робітничих кадрів, зокрема, удосконалення процесу управління відбором безробітних на професійно-технічне навчання.

Основними перспективами подальших досліджень є необхідність наукового обґрунтування економічної ефективності впровадження вхідного професійного тестування, що пов’язане з розробкою інтегральних показників оцінки якості робітничих кадрів.

Література:

1.     Закон України “Про зайнятість населення” [Електронний ресурс]. Режим доступу : http://zakon.rada.gov.ua

2.     Десненко М.І. Методичні рекомендації щодо проведення вхідного професійного тестування в Центрах професійно-технічної освіти державної служби зайнятості: Методичні рекомендації ‑ К. : ІПК ДСЗУ, 2011 ‑ 12 с.