Економічні науки/5.Управління трудовими ресурсами

 

Татарчук М.І., доц. Ліщинська Л.Б.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

 

Державний фінансовий контроль діяльності вітчизняних підприємств державної форми власності

 

Здійснення органами влади ефективного державного фінансового контролю за находження і витрачанням бюджетних коштів є важливою функцією системи державного управління, значення якої зростає в умовах економічної кризи. Одним із завдань державного фінансового контролю є ідентифікація фактичного контролю, що здійснюється суб’єктами економічної діяльності і приведення його у відповідність до вимого міжнародних стандартів, а одним із напрямів державного фінансового контролю є державний фінансовий контроль діяльності підприємств державної форми власності.

На теперішньому етапі фінансова діяльність державних підприємств стикається з багатьма проблемами, як і фінансова діяльність всього реального сектору економіки, тому що підприємства державної форми власності мають свою специфіку функціонування.

Питання фінансового контролю досліджують вітчизняні та зарубіжні вчені, такі як: М.І. Баканов, І.А. Василик, Є.А. Бурцев, Ю.А. Данилевський, Н.І. Дорош, І.К. Дрозд, В.Б. Івашкевич, М.М. Каленський, Є.В. Калюга, Е.А. Кочерін, В.І. Кравченко, В.Ф. Максимова, В. Мельник, В.Ф. Палій, І.Б. Стефанюк, В.О. Шевчук, О.О. Шпіг та ін.

До особливостей державних підприємств належать наступні: державні підприємства створюються і діють у тих сферах, де приватні підприємства є неефективними; у державній власності залишаються ті підприємства, які потребують державної підтримки; у державній власності знаходяться підприємства, які є стратегічними і забезпечують цілісність і безпеку держави; державними є ті підприємства, які відносяться до некомерційного господарювання, тобто надають суспільні товари та послуги; державні підприємства виконують функції, які не спроможні здійснити підприємства інших форм власності, а саме стратегічну, оздоровчу та природоохоронну.

Крім специфіки державних підприємств, що впливає на його діяльність,  нераціональною залишається структура підприємств державної форми власності, що є наслідком помилок, допущених під час здійснення приватизації економіки. Значною мірою гальмують розвиток підприємств і фінансові проблеми, такі як забезпеченість власним оборотним капіталом, обґрунтованість фінансового планування, неефективність фінансового контролю тощо.

Метою дослідження є визначення загального впливу державного фінансового контролю на діяльність державних підприємств

Негативним фактором, що впливає на фінансову діяльність державних підприємств є відсутність належного державного фінансового контролю за використанням державної власності. Є повністю державні й казенні підприємства, а також підприємства, у статутному фонді яких є частка держави. Однак, з боку їхнього власника – держави керівництво і контроль за діяльністю таких підприємств, утворенням прибутку та його використанням фактично не здійснюється.

Метою державного фінансового контролю є виявлення відхилень від прийнятих норм та стандартів, порушень принципів законності, ефективності і економії витрачання матеріальних ресурсів на найбільш ранній стадії для того, щоб мати можливість вжити коригувальних заходів, а в окремих випадках – притягти винних до відповідальності, отримати компенсацію за заподіяну шкоду або здійснити заходи щодо запобігання або скорочення подібних порушень у майбутньому [1, с. 232].

Основним об’єктом державного фінансового контролю є фінансово-господарська діяльність державних підприємств, установ та організацій, підвідомчих відповідним організаціям вищого рівня. Органи державного контролю здійснюють на підпорядкованих їм державних підприємствах, установах і організаціях перевірку: дотримання фінансово-бюджетної, кошторисної дисципліни, ефективності і цільового використання бюджетних коштів; збереження коштів і матеріальних цінностей; ефективності використання матеріальних, фінансових і трудових ресурсів, своєчасності документального оформлення господарських операцій, повноти виявлення та мобілізації внутрішньогосподарських резервів, причин непродуктивних витрат і втрат; економічного стану підприємств, установ і організацій, виконання виробничих і фінансових планів, законності здійснення операцій; правильності та достовірності ведення бухгалтерського обліку і звітності, фінансових, кредитних і розрахункових операцій, повноти і своєчасності виконання зобов’язань перед бюджетом; додержання порядку встановлення та застосування цін і тарифів; виконання заходів щодо усунення недоліків, виявлених попередньою ревізією (перевіркою) [2, с. 53].

Основними завданнями фінансового контролю є сприяння державній установі у забезпеченні правильності ведення бухгалтерського обліку, законності використання бюджетних коштів, державного та комунального майна, достовірності фінансової звітності та організації дієвого внутрішнього контролю. Під час проведення фінансового контролю вивчаються первинні документи щодо операцій з коштами та майном, іншими активами і пасивами, ведення бухгалтерського обліку, складання і подання фінансової звітності та організація внутрішнього фінансового контролю.

Сьогодні в Україні урядовий контроль за державним майном формально урядом начебто здійснюється, водночас зовнішнього, незалежного від уряду контролю та державного аудиту використання цього майна взагалі немає.

З метою вдосконалення і розвитку державного фінансового контролю та аудиту за надходженням коштів державного бюджету та їх використанням потрібно контролюючим органам здійснювати поступовий перехід від повноти ревізії фінансово-господарської діяльності до аудиту виконання основних показників державних установ, управління державним майном завдяки відбору до перевірки цільових бюджетних програм або тематичних перевірок, а не об’єктів; розроблення програм перевірки з акцентом на аналізі досягнень поставленої мети, тобто здійснення оцінки ефективності запровадження і виконання бюджетної програми; вибір і запровадження переліків показників досягнутих результатів діяльності тих чи інших секторів [3, с.101].

Згідно вище викладеного можна зазначати, що державний фінансовий контроль державних підприємств полягає у запобіганні фінансових порушень, перевірці і аналізі ефективності використання активів, правильності ведення бухгалтерського обліку та достовірності фінансової звітності, забезпеченні дієвого функціонування системи внутрішнього контролю.

Отже, державний фінансовий контроль є невід’ємним складовим елементом діяльності державних підприємств. Тому передусім необхідно  забезпечити  функціонування  такої  системи контролю,  яка  б  ефективно запобігала усім можливим порушенням  і  зловживанням, а також вказувала на ті недоліки, які існують на об’єктах контролю та можливості їх усунення в майбутньому.

Перспективами подальших досліджень є вивчення інформаційного забезпечення та створення ефективної методики державного фінансового контролю вітчизняних підприємств державної форми власності.

 Література:

1.Бугаєнко В. Діяльність бюджетної установи як об’єкта державного фінансового аудиту // Актуальні проблеми економіки. – 2010. – №7. – С.230-236.

2.Шевчук В Проблеми організації фінансової діяльності державних підприємств та шляхи їх вирішення // Економіка. – 2009. – № 12. – С.52-54.

3.Бугаєнко В. Проблеми державного фінансового контролю діяльності державних установ // Вісник КНТЕУ. –  2009. – №4. – С.100-105.