«Наука и образование  – 2011/2012»  /Экономические науки”/ 5.Управление трудовыми ресурсами

Ходжаєв Руслан Георгійович

група МО - 71 – 11(з)  Вінницького соціально-економічного інституту Відкритого міжнародного університету розвитку людини «Україна», Україна

Науковий керівник   Антонюк В. В.,  Вінницький соціально-економічний інститут Відкритого міжнародного університету розвитку людини «Україна», Україна

 

АНАЛІЗ ВПЛИВУ ФАКТОРІВ НА ПРОДУКТИВНОСТІ ПРАЦІ

 НА ПІДПРИЄМСТВІ ТОВ «ВП - НАДІЯ – В»

 

Актуальність теми. Проведення радикальної економічної реформи пов'язана з підвищенням ролі людського фактора. Це пред'являє якісно нові вимоги до виявлення факторів, що впливають на продуктивність праці.

Метою роботи є вивчення впливу факторів на продуктивності праці на підприємстві ОВ «ВП - Надія – В».

Основні результати дослідження. Розмір виробництва тісно пов’язаний з розвитком спеціалізації, яка сприяє підвищенню продуктивності праці, економічної ефективності виробництва і відповідно росту обсягів виробництва продукції. Тому зростанню продуктивності праці приділяється значна увага.

Найбільш узагальнюючим показником продуктивності праці є середньорічний виробіток продукції одним працюючим. Використавши факторну модель та дані статистичної звітності підприємства встановлено вплив таких факторів на продуктивність праці,  як середнє число людино-днів відпрацьованих одним робітником, середня тривалість робочого дня, а також обсяг товарообороту на одну людино-годину.

За результатами розрахунків отримано наступні результати:

1) за рахунок зміни середнього числа днів відпрацьованих одним працівником у 2009 році проти 2008 середньорічний виробіток збільшився на 0,04 тис. грн.

;

2) за рахунок зменшення тривалості робочого дня у 2009 році проти 2008 виробіток зменшився на 0,03 тис. грн.;

;

3) за рахунок зростання товарообороту за одну людино-годину зростання виробітку є незначним і становить - 0,78 тис. грн.

Отже, загальний виробіток в 2009 р. проти 2008 р.  зріс на 0,79 тис. грн.

.

Отже, ці фактори вплинули на продуктивність праці працівників

На основі факторної моделі та розрахункових даних на основі  статистичної звітності підприємства  (частка робітників в загальній чисельності персоналу, людино-дні відпрацьовані одним робітником за рік та товарооборот за один людино-день) оцінено вплив інтенсивних факторів на середньорічний виробіток продукції одним працюючим

За результатами розрахунків отримано наступні результати:

1) за рахунок зростання долі робітників у загальній чисельності персоналу середньорічний виробіток збільшився на 0,3 тис. грн.  

;

2) внаслідок збільшення середнього числа днів відпрацьованих одним робітником за рік виробіток знизився на 0,004 тис. грн.;

;

3) за рахунок зростання товарообороту одного людино-дня виробіток збільшився на 0,08 тис. грн.

;

Розрахунки показали, що загальне зростання виробітку в 2009 році проти 2008 року склало 0,384 тис. грн.

( ),

Отже, питома вага  робітників в загальній чисельності персоналу, кількість людино-дні відпрацьованих одним робітником за рік та товарооборот за один людино-день значною мірою  впливають на середньорічну продуктивність праці.

Висновки.  На основі загальновідомих моделей вивчено вплив факторів на продуктивності праці на підприємстві ТОВ «ВП - Надія – В» в умовах економічної кризи. Результати розрахунків стануть основою для прийняття управлінських рішень щодо визначення шляхів підвищення продуктивності праці на підприємстві.

 

ЛІТЕРАТУРА

 

1. Бутинець Ф.Ф. Економічний аналіз: Навчальний посібник. -  Житомир. - ПП „Рута”, 2003. - 680 с.

2. Лахтіонова Л.А. Фінансовий аналіз суб'єктів господарювання. - К.: КНЕУ, 2001. - 387 с.

3. Крушельницька О.В., Мельничук Д.П. Управління персоналом: Навч. посіб. - К., Кондор. 2003. - 296 с.