Бодяєва Ю.В. Науковий керівник: к.е.н., доцент Митрохіна Ю.П.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла

Туган –Барановського,Україна

Роль засобів масової інформації в паблік рилейшнз

Ефективні комунікації в наш час є чи не найвизначнішим чинником в комерційній сфері та в будь-якій іншій діяльності. Як добре ви проінформовані, чи володієте ви достовірною інформацією, звідки отримана інформація – все це значною мірою впливає на будь-яку діяльність в перспективі.

У сучасному світі особливу роль відіграє суспільна думка, яка формується у тому числі у засобах масової інформації. Суспільна думка стала важливою складовою нашої дійсності. Все це зумовило розвиток багатьох наук, суттєво місце серед яких займає паблік рилейшнз. Сьогодні будь-яка організація зацікавлена не тільки у своїх співробітниках (внутрішня аудиторія), але й у зовнішній аудиторії [1].

Дослідження ролі ЗМІ в житті суспільства, особливості їх функціонування не є новими для вітчизняної науки. Особливостям діяльності ЗМІ в контексті паблік рилейшнз присвячені праці В. Королька [2], Г. Почепцова [3].

Паблік рилейшнз (ПР) виступає як сфера співпраці із громадськістю з метою інформування про існування та функціонування організації для отримання максимальної користі з боку того, хто повідомляє і того, хто отримує повідомлення. При цьому ПР значною мірою відрізняється від реклами, оскільки вони розраховують не на безпосередній швидкий результат, а є стратегією спілкування з потенційними і наявними партнерами. Важливу роль у формуванні активності відіграють засоби масової інформації. Про зростаючу роль газет, журналів, радіо, електронних ЗМІ та телебачення у суспільному житті країни свідчать їхнє бурхливе зростання, поширеність і активність масової інформації. Друковане і усне слово, телевізійне зображення здатні в найкоротші терміни досягти найбільш віддалених районів, проникнути в будь-яке соціальне середовище [1].

Імідж організації та її керівника, персоналу, ділова репутація, позитивні відносини формуються не тільки у процесі безпосереднього ділового чи корпоративного спілкування і професійних взаємодій. Найбільша кількість контактів здійснюється за допомогою засобів масової інформації. Простим інформуванням справи не завершуються. ЗМІ здійснюють сильний вплив на свідомість людей, їх відносини, поведінку, спрямування активності [3].

Вибудовування стосунків із ЗМІ – річ трудомістка і вимагає щоденної уваги. Форми, методи, прийоми роботи PR-агентів із ЗМІ добре відомі – це регулярне поширення прес-релізів, запрошення журналістів на місце події, організація і проведення прес-конференцій, конференцій, брифінгів, «круглих столів», виставок, інтерв'ю, підготовка матеріалів для розміщення в теле-, радіоефірі, для публікацій в пресі [2].

Ознаки, що відображають механізм дії ЗМІ на громадськість є:

• публічність (необмежене, неперсоніфіковане коло споживачів);

• наявність спеціальних технічних засобів;

•непряма, розділена в просторі та часі взаємодія комунікаційних партнерів;

• непостійний характер аудиторії;

• переважна односпрямованість впливу від комунікатора до реципієнта.

Проте, крім вище перелічених основних ознак ЗМІ забезпечують представникам різних суспільних груп можливість публічно виражати свої думки, чітко формулювати і представляти в громадській думці свої інтереси [3].

Засоби масової інформації – це створення на базі сучасної техніки засобів духовного спілкування великих мас людей, що використовуються в суспільному житті для досягнення певної соціальної мети – виховання, пропаганди, ідеологічного впливу [2].

Засоби масової інформації виражають і формують громадську думку, яку прийнято розглядати як колективне судження людей, в якому ставлення до подій і явищ виявляється у формі схвалення, осуду або вимоги. Громадська думка формується у процесі руху інформації в суспільстві, відображає людське буття, суспільну практику людей і виступає як регулятор діяльності [1].

Саме ЗМІ і є основним і найважливішим джерелом впливу на громадську думку. Невипадково самі журналісти давно охрестили себе «четвертою владою». Роль ЗМІ у формуванні громадської думки на сучасному етапі можна назвати вирішальною [3].

Завдяки ЗМІ громадськість дізнається про діяльність суб’єктів господарювання, а вони самі здобувають відомості про стан ринку, динаміку основних процесів у конкурентному середовищі, формують імідж, реалізовують маркетингові програми щодо просування товару на ринок [2].

З розвитком науки і техніки створено нові засоби поширення інформації – інформаційні технології (IT), передусім Інтернет. Формально на конкретні засоби IT не поширюється дія законів про пресу, однак за багатьма ознаками їх можна вважати засобами масової інформації. Характерною їх особливістю є доступність. Якщо ПР-агентство, ПР-підрозділ не можуть видавати свою газету, створити телепередачу, то Інтернет-сайт («е-ПР») є неодмінною умовою їх роботи. Інтернет дає змогу за відносно невеликих витрат безперервно надавати актуальну інформацію про фірму широкому колу потенційних клієнтів, а наявність власного сайту свідчить про рівень фірми [3].

  Отже, сьогодні ЗМІ – це один з видів інформаційної зброї, яка застосовується для маніпулювання громадською думкою у власних інтересах. Таким чином, сучасна людина не може ухилитися від впливу ЗМІ, адже саме ЗМІ формують громадську думку, а отже є важливим елементом системи зв’язків з громадськістю.

Література:

1.     Торчук А. Роль ЗМІ у ПР / А.Торчук [Електронний ресурс]. – Режим доступу:http://eprints.oa.edu.ua/675/1/35.pdf

2.     Королько, В.Г. Основы паблик рилейшнз [ Текст ] / В.Г. Королько . - М. : Рефл-Бук ; К. : Ваклер, 2000 . - 528с. + Прил.(15с.) . - 5-87983-093-4.

3.     Почепцов, Г.Г.  Паблик рилейшнз для профессионалов . - 2-е изд.,испр. - М. : "Рефл-бук" ; К. : Ваклер, 2000 . - 624с. ─ 5-87983-083-7