Економчні науки/6. Маркетинг та менеджмент

 

Рябко А.В., Сафонова Ю.П., наук. кер. доц. Слободяник Н.П.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

Інноваційні PR-заходи. Несамовитий PR

 

Інноваційний розвиток передбачає формування інноваційної культури, яка характеризує рівень освітньої, загальнокультурної і соціально-психологічної підготовки особистості, суспільства до сприйняття і творчого втілення планів розвитку країни на інноваційних засадах, забезпечує розуміння нових ідей, готовність підтримувати прогресивне в усіх сферах життя.

Метою статті є розкриття інноваційних заходів у PR, ознайомлення з божевільними прийомами у сфері зв’язків з громадскістю.

Основні поняття, які фігурують у статті: Crazy Public Relations, фіолетова корова, wow-ідея, маркетинг подій, Ambіent Medіa, флешмоби, парадокси і провокації, фальсифікація дійсності, нестандартні рекламні носії.

Бурхливий розвиток комунікативних технологій спричинив зміни у багатьох функціональних сферах, у тому числі й у галузі зв’язків із громадськістю. Рекламні агенції, аби утримати клієнтів, змушені пропонувати нові способи просування продукту. Традиційні PR-технології втрачають свій вплив, оскільки сучасній аудиторії властива імунізація, тобто люди швидко звикають до цікавих і оригінальних акцій та повідомлень.

Тож, Crazy Public Relations (від англ. «сrazy» — несамовитий, скажений, божевільний, «public relations» — звязки з громадськістю) — різновид новітніх PR-технологій, які спрямовані зацікавити, здивувати потенційних клієнтів оригінальністю та креативом, забезпечити нерекламні відгуки у ЗМІ, створити галас навколо продукту, тобто buzz (інформаційний шум). Утім це не тільки видовище: кожна crazy-акція повинна реалізовуватися відповідно до моделей і законів побудови PR-кампаній.

Сrazy PR-кампанія базується на поняттях «фіолетова корова» та «wow-ідея». Американський маркетолог С.Годін стверджує про так звану «purple cow» [3]. На думку дослідника, досягти уваги споживача на сучасному ринку можна тільки за умови, якщо виділятися особливими, дивними, унікальними  продуктами — себто «фіолетовими коровами», в основі яких лежить wow-ідея (wow — вигук здивування).

PR-фахівці вважають, що увага до «несамовитого піару» зумовлена кількома чинниками. Передусім справа у тому, що незвичність, яскрава і оригінальна ідея здатні миттєво привернути до себе увагу, а crazy-акції є дешевшими за проведення традиційних піар-заходів, що важливо для тих компаній, які тільки-но з’явились на ринку і не мають великих бюджетів на рекламу. Сьогодні з-поміж найпопулярніших засобів розповсюдження Crazy PR — «сарафанне» радіо та Інтернет, адже все цікаве одразу фіксується перехожими, потрапляє в блоги, активно обговорюється в соціальних мережах і платформах… Зрештою, бути «фріком», виділятись у сірій масі нині модно.

Щоб отримати «нерекламні» відгуки в ЗМІ, потрібно  вразити громадськість, викликати в неї сильну емоцію. Сприйняття людьми подій є особливо ефективним, якщо вони почуваються їх ініціаторами або учасниками, а не випадковими спостерігачами. Зацікавити, спровокувати і шокувати аудиторію можуть Сrazy PR-кампанії, елементами яких є парадокси, рекордні досягнення, аномально великі об’єкти, порушення заборон, норм поведінки, експерименти, сенсації, помилки, задіяні в акціях «лідери думок» або руйнівники міфів, а також «розумні натовпи», які складаються з людей, здатних діяти узгоджено, навіть не знаючи один одного за допомогою технології кооперації. Аудиторія звертає увагу на божевільні акції, бо вони цікаві, незвичні, ненормальні. Увага завжди пов’язана з емоціями і викликається ними. Надалі відбувається «ланцюгова реакція» кооперації цільової аудиторії, або за Г.Рейнгольдом, ефект приєднання до більшості — феномен так званих «bandwagon-jumpers» [4].

Яскраві приклади вживання технології Сrazy PR відомі вже понад сто років. На початку XX століття в Парижі з Ейфелевої вежі був скинутий вниз стілець фірми «Thonet», який пролетів більше 300 метрів і вцілів. Акція мала ажіотаж і вважається класикою «божевільного» PR. Тоді ж у Англії вирішили довести надійність фарфору «Wedgwood». У Лондоні влаштували акцію: на чотири чашки поклали плиту, а на неї — живого слона. На диво спостерігачів дійства, чашки теж уціліли.

Загалом прийоми, які використовує Crazy PR, є найбільш ефективними в організації спеціальних заходів event-маркетингу (конкурсів, розіграшів, рекордів, презентацій, акцій, флешмобів, шоу, фестивалів, ярмарків, зустрічей, екскурсій тощо). «Івенти» є психологічно привабливими, оскільки публіці властивий потяг до видовищ. Крім того, саме такі заходи  найчастіше і стають інформаційним приводом для ЗМІ.

Всі без виключення спеціальні події є інструментом PR.

Маркетинг подій (Event marketing) - просування товарів (послуг, брендів) на ринок  за рахунок створення та проведення спеціальних заходів.

Спектр та формат спеціальних заходів є безмежним і неосяжним: від „Тижнів високої моди” , до „Снікерс урбанії” та фестивалю повітряних куль у Кам’янці-Подольському.  Наведені приклади об’єднує те, що кожен з них так чи інакше спрямований саме на просування (продаж) товарів та послуг. „Тижні високої моди” є основним засобом просування колекцій haut couture; „Снікерс урбанія” – прекрасний спосіб не лише підвищення продажів й іміджу бренда, але й потужний фактор зміцнення лояльності споживачів, приклад створення реального співтовариства навколо бренда; фестиваль повітряних куль – рідкісний для України, але дуже й дуже поширений в світі засіб залучення туристів і, таким чином, підвищення продажів у готельному та ресторанному секторі окремого міста (регіону).

Про характер і можливості впливу Сrazy Public Relations свідчать зразки використання «божевільних» технологій у світовій практиці. Тож можна виокремити такі найбільш популярні сьогодні інструменти Сrazy PR:

1) Ambіent Medіa. Парад взуття відбувся в Дубліні — щоб привчити місцевих мешканців викидати використані жувальні гумки в смітники, креативники за допомогою тієї ж гумки приліпили кілька сотень пар взуття до асфальту, додавши наклейки з надписом «Жувальна гумка. Краще приклеїти до смітника».

2) Флешмоби. Так, агентство «Saatchi&Saatchi London» організувало  флешмоб для «T-Мobile» — танці на лондонській станції і караоке.

3) Рекордні досягнення. Виробник матраців «Bensons for Beds» відзняв успішний вірусний ролик про ефект доміно. Працівники компанії спробували встановити світовий рекорд з падіння матраців: у зйомках відео використали 41 матрац, а сам ролик переглянуло більш ніж 650 тисяч осіб.

4) Парадокси і провокації. У Санкт-Петербурзі величезний чорний «Hummer» розчавив заздалегідь заготований легковий автомобіль і простояв на ньому весь день. Слоган акції — «Твій Hummer — твої правила!» — був нанесений на корпус автомобіля.

5) Фальсифікація дійсності. Оператор мобільного зв’язку «Tele 2» нещодавно інсценував падіння метеориту в Латвії, що привернуло увагу ЗМІ всіх країн світу. Місце події відвідали фахівці, у яких виникли сумніви щодо правдивості явища. Оператор пообіцяв компенсувати державі всі збитки за інцидент.

6) Використання інших нестандартних рекламних носіїв. Агентство «Jung von Matt/Neckar» першим у світі використало мух як носіїв реклами — щоб привабити увагу до стенду видавництва «Eichborn» на німецькому книжковому ярмарку. Логотип видавництва є штампом червоного кольору зі схематичним зображенням мухи, саме тому 200 комах і стали рекламними повідомленнями. До кожної мухи за допомогою воску прикріпили нитку, а до нитки — легкий паперовий міні-банер.

Отже, для кожної людини її особистий досвід, пов’язаний із її особистими емоціями, завжди набагато цінніший, ніж пасивне споглядання будь-якого дива.  Найправильніший захід – той, який дає всім присутнім можливість особисто пережити  справжні (звісно ж позитивні) емоції, пов’язані з вашим продуктомбрендом. Причому саме Ваш брендпродукт послуга має бути „головним героєм” події.

 

 

Література:

 

1. Бізнес-журнал BizTimes: онлайн-журнал про бізнес. — Режим доступу до вид.: http://biztimes.ru. — Назва з екрану.

2. Ворошилов В.В. Современная пресс-служба/ В. В. Ворошилов. — СПб.: Изд-во Михайлова В.А., 2009. — 254 с.

3. Годин С. Фиолетовая корова/С.Годин. — Пер. с англ. В.Подейко. — М.: ООО «Издательство «Росмэн-Пресс», 2008. — 192 с.

4. Голубкова Е. Crazy PR — сумасшедший креатив на службе маркетинговых законов [Електронний ресурс]// National Business. — грудень, 2011. —  Режим доступу: http://www.delta-plan.ru/?id=312.

5. Джефкинс Ф. Паблик рилейшнз. Учебное пособие для вузов/ Ф.Джефкинс, Д.Ядин. — Пер. с англ. под ред. Б.Л. Еремина. — М.: Юнити-Дана, 2009. — 416 с.