Экономические науки / 7. Учет и аудит

 

Дробязко С.І., Мусієнко І.В., Навоєць Л.В.

Дніпропетровський університет імені Альфреда Нобеля, Україна

Організація обліку консалтингових послуг

 

Сучасні умови господарювання, що характеризуються динамізмом конкурентного середовища, перенесенням уваги з ринку товарів на ринки послуг, істотними змінами не лише структури потреб населення, а й мотиваційних механізмів, високою чутливістю послуг до кон’юнктури ринку, обумовлюють необхідність визначення особливостей бізнес-процесів підприємств сфери послуг, перед підприємствами сфери послуг постає проблема у визначенні основного інтересу споживача, з одного боку, і як досягти для нього найбільш цінного результату з найменшими витратами, – з іншого.

Вирішення зазначеної проблеми ускладнюється тим, що послуга за своїм змістом і класифікацією є, насамперед, складним і неоднозначним явищем, з огляду на її нематеріальний характер, особливості цінової конкуренції, взаємозв’язком та взаємообумовленістю окремих видів послуг, сезонністю споживання певних послуг.

Економічна сутність послуги як блага полягає у здійсненні діяльності, яка спрямована на задоволення потреб, оскільки послуга є продуктом, що має фізичну форму праці, а форми товару вона набуває тільки як результат праці. Класифікація ГАТТ/ВТО включає понад 600 різновидів послуг. Вона базується на Міжнародній стандартизованій промисловій класифікації, яка прийнята ООН і визнається у багатьох країнах світу.

Виникнення інституту консультування як елементу системи обслуговування бізнесу – це одночасно фактор і наслідок зростання ділової активності. Реалізація консалтингом своєї цільової функції щодо сприяння вирішенню проблем у бізнесі з метою підвищення його ефективності доцільна та можлива за певних умов економічного розвитку. Разом з цим консалтингова діяльність є таким елементом ринкової інфраструктури, випереджаючий розвиток якого забезпечує підвищення ефективності базисних елементів економіки. Зростання ж ефективної діяльності окремих суб’єктів сприяє підвищенню суспільної ефективності, становить передумову досягнення її світового рівня.

Отже, консалтинг – це надання консультаційних послуг щодо вирішення тієї чи іншої проблеми замовника на основі дослідження та аналізу конкретної ситуації.

Мета консалтингу – надання клієнтові на контрактній основі кваліфікованої допомоги у вирішенні управлінських і ділових проблем, оптимізації бізнесу, підвищенні ефективності функціонування організації, тобто в здійсненні певних прогресивних змін у діяльності.

В українському законодавстві немає ні визначення терміна «консалтинг», ні чіткої класифікації консалтингових послуг. А от саме слово «консалтинг» (від англ. consulting – консультування) широко вживається в українській діловій мові.

Про консалтингові послуги згадується лише у Положенні про порядок організації та проведення конкурсів на право виконання консалтингових (консультаційних, аудиторських, юридичних та оціночних) послуг, затвердженому наказом Національного агентства України з управління державними корпоративними правами від 15.07.99 р. № 131. У додатку до цього Положення міститься зразок угоди про співпрацю з виконання консалтингових (консультаційних, аудиторських, юридичних та оціночних) послуг [1]. Про деякі послуги, які теж належать до консалтингових, йдеться у Переліку послуг, які можуть надавати аудитори (аудиторські фірми), затверджений рішенням Аудиторської палати України від 27.09.2007 р. № 182/5 [2].

В Податковому кодексі інші витрати звичайної та операційної діяльності подаються окремо: інші витрати звичайної діяльності  регулюються пп. 138.10.6,  інші операційні витрати - 138.10.4. В Декларації відображається сума цих витрат у рядку 06.5ІВ (табл. 1) [3].

Таблиця 1

Порядок оподаткування консалтингових послуг

Вид діяльності

Податковий кодекс

Податкова Декларація

Інші витрати звичайної діяльності 

138.10.10

Рядок 06.5 ІВ

Інші операційні витрати

138.10.4

 

Деталізація інших витрат звичайної та операційної діяльності розкривається у Додатку ІВ. У рядку 06.5 Інші витрати звичайної та операційної діяльності відображається сума рядків 06.5.1 – 06.5.40 – це всі рядки витрат, які відносяться до складу інших витрати звичайної та операційної діяльності.

Для уникнення непорозумінь з контролюючими органами щодо оподаткування консалтингових послуг доцільно у договорах та документах, що складаються на виконання договору (рахунках, звітах, актах про надані послуги), вживати формулювання послуг відповідно до згаданих вище нормативних актів.

Література:

 

1.     Положення про порядок організації та проведення конкурсів на право виконання консалтингових (консультаційних, аудиторських, юридичних та оціночних) послуг, затверджене наказом Національного агентства України з управління державними корпоративними правами від 15.07.99 р. № 131.

2.     Перелік послуг, які можуть надавати аудитори (аудиторські фірми), затверджений рішенням Аудиторської палати України від 27.09.2007 р. № 182/5.

3.     Податковий Кодекс України від 02.12.2010 р., № 2755-VI. [Електронний ресурс]. – Режим доступу //www.rada.gov.ua.