Откаленко О.М., Шевчук А.С.

Вінницький торгово-економічний інститут КНТЕУ

м. Вінниця

 

Облік касового виконання бюджету за видатками

 

Ключові слова: облік, аудит, видатки бюджету, касові видатки, бюджет, фінансування, казначейство

 

Актуальність теми. Видатки є складовою частиною бюджету та відображають фінансовий стан держави. На досягнення ефективних результатів бюджетного процесу впливає ефективність виконання видатків Державного бюджету, оскільки вони є його складовою частиною. Пріоритетні напрямки вкладення коштів є гарантією економічної стабільності та розвитку держави. Виконання видаткової частини Державного бюджету відіграє велику роль у стабільному функціонуванні органів державної влади та самої держави, оскільки це впливає на здійснення державою своїх функцій та регулювання економічних процесів, а також на реалізацію соціально-економічної політики.

Виходячи з цього, державні видатки, а особливо їх облік потребують окремого вивчення. Актуальність дослідження обліку касового виконання видатків бюджету підсилюється також їх суттєвою роллю у соціальних, економічних і політичних перетвореннях.

Постанова проблеми. Складна структура державного бюджету, обсяг коштів, що обертаються через нього, і багатоцільовий характер їх використання перетворюють процес контролю за використанням бюджетних ресурсів у досить складне завдання, вирішення якого має належати лише професіоналам високого рівня. Бухгалтерський облік виконання державного бюджету, реалізація ефективної облікової політики у сфері державних фінансів та питання автоматизації бухгалтерського обліку за умов ринкових відносин посідають достатньо важливе місце у процесі регулювання економічного розвитку держави.

Аналіз останніх публікацій та досліджень. підтверджує, що в Україні зростає інтерес вчених до теоретичних і практичних проблем використання видатків, виходячи з їх розподілу на касові та фактичні. Проблемі виконання бюджету присвячували свої праці: Васильєв О.А., Кузьменко О.А., Лебедєв Д.О., Сорокін А.М., Харенко М.В. та інші. Що стосується бухгалтерського обліку виконання бюджету за видатками, то слід виділити праці: Джоги Р.Т. [2], Котової С.С. [4], Свірко С.В. [5] та інших.

Мета статті полягає в дослідженні процесу обліку виконання бюджету за видатками та шляхів удосконалення даного процесу.

Виклад основного матеріалу. У відповідності до Бюджетного кодексу, «видатки бюджету – це кошти, спрямовані на здійснення програм та заходів, передбачених відповідним бюджетом» [1].

Теорія і практика «видатків бюджету» передбачає різні підходи до визначення даного поняття, виходячи із методів бухгалтерського обліку бюджетних видатків. Так, за касовим методом, операції, пов’язані з видатками, обліковуються з моменту виплати грошових коштів, а отже, дані видатки є касовими.

Для реалізації головного завдання бюджету важливим виступає момент обліку касових видатків бюджету. Згідно з Бюджетним кодексом України і Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» порядок ведення бухгалтерського обліку та складення фінансової звітності, звітності про виконання бюджетів, кошторисів бюджетних установ установлює Державне казначейство. Бухгалтерський облік виконання державного і місцевих бюджетів ведуть органи Державного казначейства, а бухгалтерський облік виконання кошторисів бюджетних установ – розпорядники бюджетних коштів.

Касовий метод обліку виконання бюджету відображає інформацію про рух фінансових активів бюджету, а отже може містити дані про планові показники бюджету та величину зобов’язань. Інформація, отримана таким чином, обмежена і містить відомості щодо касового виконання бюджету за видатками. Однак, завдяки своїй простоті, тривалому періоду застосування бухгалтерський облік на основі касового методу здебільшого автоматизованого і дає змогу отримати оперативну деталізовану інформацію [5, с.6].

Як приклад касових видатків можна навести такі операції: отримання готівки в касу на виплату заробітної плати, коштів на відрядження, для придбання матеріальних цінностей через підзвітних осіб, перераховані постачальникам тощо.

Порядок обліку касових і фактичних видатків регулюється «Планом рахунків бухгалтерського обліку бюджетних установ» та «Порядком застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку бюджетних установ», затвердженими ДКУ 10.12.1999 р. № 114. Облік касових видатків ведеться на синтетичних рахунках  32 «Рахунки в казначействі» у розрізі відповідних субрахунків. Аналітичний облік касових видатків ведеться у розрізі поточних чи реєстраційних рахунків у розрізі кодів функціональної та економічної класифікації. Касові видатки накопичуються за кредитом цих рахунків, а за дебетом записуються суми, спрямовані на відновлення касових видатків, суми фінансування, що надійшли.

Касові видатки бюджетних установ, які фінансуються через органи Державного казначейства, обліковуються двояко: в органі казначейства (при списанні коштів з реєстраційного рахунка установи) і безпосередньо в установі (при отриманні виписки органу казначейства з реєстраційного рахунка). Тому, можливо, у майбутньому (при повному впровадженні в бюджетну сферу автоматизації списання коштів через органи казначейства) необхідність ведення обліку касових видатків в бюджетних установах відпаде, а відтак значно зменшиться обсяг звітних показників про виконання кошторису видатків [4, с.38].

Основними негативними явищами у сфері обліку видатків в бюджетних установах є відсутність єдиних підходів до розробки дієвих механізмів удосконалення системи обліку з урахуванням вимог міжнародних стандартів, недостатність відповідних заходів переходу на єдині методологічні засади, а також створення уніфікованого організаційного та інформаційного забезпечення обліку.

Пріоритетним в організації обліку видатків є використання наступних пропозицій для його удосконалення:

- врахування у процесі формування бюджетної класифікації видатків як міжнародної практики обліку діяльності державного сектора, так і економічних реалій розвитку України;

-  здійснення більш чіткої деталізації касових видатків;

- дотримання вимог бюджетного законодавства;

- розробка та використання нових принципів, форм і методів управління обліку касових видатків.

Реалізація вказаних пропозицій є запорукою підвищення правильності та достовірності відображення касових видатків в обліку.

Висновки. Облік касових видатків забезпечує контроль за цільовим використанням бюджетних коштів в точній відповідності з виділеними асигнуваннями розпорядників коштів. Організація обліку касових видатків не обмежується лише потребами здійснення контролю за рухом і наявністю коштів на бюджетних і спеціальних рахунках бюджетних установ. Облік касових видатків з урахуванням вказаних вище пропозицій посилить контроль над витрачанням бюджетних коштів, підвищить економію за рахунок зменшення витрат, а також покращить процедуру планування майбутніх витрат та аналізу видатків минулих років за окремими видами класифікації.

Список використаних джерел

1.                Бюджетний кодекс України. – Х.: ТОВ «Одіссей», 2007. – 104 с.

2.                Джога Р. Т., Сінельник Л. М., Кондратюк І. О., Петруніна В. В. Облік у бюджетних установах: Навч.-метод. посіб. для  самост. вивч. дисц. - К.: КНЕУ, 2006. - 296 с.

3.                Кириленко О.П., Малиняк Б.С. Теорія і практика бюджетних інвестицій: Монографія. – Тернопіль: Економічна думка, 2008. – 288 с.

4.                Котова С.С. Касові та фактичні видатки бюджетних установ: їх суть та економічне значення // Актуальні проблеми економіки. – 2010. - № 2. – С. 37 – 45.

5.                 Свірко С.В. Організація бух. обліку в бюджетних установах. Навч. посібник. — К.: КНЕУ, 2003. — 380 с.