Д.е.н., проф. Денисюк О.М., Голдинська І.І., Трофимович М.М.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Якість виконання управлінського рішення

Як і будь-який інший продукт людської праці, управлінське рішення може бути «хорошим» або «поганим». Формалізацією життєвих оцінок «хороший – поганий» є, як відомо, поняття «якість». Під якістю розуміють сукупність споживчих властивостей продукту, що характеризують його відповідність призначенню даного продукту.

Відповідно до приведеного тлумачення даного поняття якість управлінського рішення – це міра забезпечення управлінським вирішенням досяжності тих результатів, задля яких це рішення розробляється. Кажучи про дане рішення як про якісне, ми даємо йому позитивну інтегральну оцінку (що відображає цілий набір характеристик рішення), яка свідчить про значний ступінь досягнення бажаного результату.

Метою даного дослідження є визначення критеріїв, показників умов забезпеченості високої якості управлінського рішення з ціллю забезпеченості ефективної діяльності підприємства.

Варто констатувати, що за даною проблемою є ґрунтовна дослідницька база. Особливий внесок у теорію прийняття рішень внесли такі вітчизняні й закордонні вчені, як Н. Г. Чумаченко, В. Д. Бакуменко,  А. О. Дєгтяр, Я. Г. Берсуцкий, С. Бир, Г. Саймон, М. Мескон, А Фойль, Ф. Тейлор, О. Уайт, Ю. Г. Лисенко, В. Л. Петренко, Р. А. Фатхутдинов, Д. Дерлоу, Р. Л. Кини, Х. Райфа та ін.

Проте, незважаючи на їх широкий спектр і не применшуючи вагомості й значущості внеску вказаних вчених, слід зазначити, що теоретичні та практичні аспекти за якістю виконання управлінських рішень досліджені недостатньо, що зумовило актуальність теми даного дослідження.

Під якістю управлінських рішень розуміється сукупність властивостей, які забезпечують успішне їх виконання і отримання певного ефекту. Критерієм якості рішень виступає їх практичне впровадження. У зв'язку з цим у практиці діяльності підприємств застосовується показник, який побічно оцінює якість прийнятих управлінських рішень через кількість виконаних рішень, і розраховується він за формулою:

Кя = Рв – Рн/Рп * 100,

Де Кя –коефіцієнт якості управлінських рішень;

Рп – кількість прийнятих управлінських рішень;

Рв – кількість виконаних управлінських рішень;

Рн – кількість виконаних неякісних рішень [3].

Виражений у відсотках, даний показник характеризує, по суті, якість управління, хоча й не абсолютно, а з певною часткою неточності.

Вимоги до прийнятих рішень можна сформулювати наступним чином:

 - рішення повинні бути реальними (цілі, ресурси, час).

 - рішення має містити механізм реалізації, тобто організацію, стимулювання, контроль.

 - рішення має бути стійким стосовно можливих помилок

 - рішення повинне бути гнучким

 - рішення повинне передбачати можливість верифікації (перевірки досвідом) і контролю виконання.

Важливо також відзначити: для того, щоб управлінське рішення було якісним, воно, як мінімум, повинне бути своєчасним, адресним, конкретним. Але, окрім вказаних переваг, рішення, що визнається якісним, повинне володіти ще однією властивістю. Діяльність будь-якого підприємства завжди багатопланова, багатоцільова, з багатокритерійним оцінюванням її результатів, а будь-яке рішення – це компроміс і результатів, і використовуваних засобів. На жаль, досягнення відразу багатьох різнорідних цілей неможливе. І наявними ресурсами можна розпорядитися по-різному.

Треба відзначити ще один істотний момент, пов’язаний з якістю прийняття управлінського рішення. Миттєва оцінка рішення, що дається безпосередньо при його ухваленні, і оцінка цього ж рішення через якийсь час або після його повного здійснення можуть розрізнятися, бути навіть діаметрально протилежними. Така розбіжність оцінок якості може бути результатом «добросовісної помилки» при первинному оцінюванні, але може бути і результатом яких-небудь принципових змін, скажімо, результатом зміни системи цінностей. Таким чином, само поняття «якісне рішення» є складним комплексним поняттям, в якому відбиваються багато аспектів і яке навряд чи може мати єдине формалізоване тлумачення [2].

Умови і чинники, що впливають на якість управлінського рішення, – різноманітні, багатопланові, знаходяться в дуже складному взаємозв’язку та взаємозалежності. Через це їх неможливо строго, просто і однозначно класифікувати, а тим більше провести аналіз причинно-наслідкових зв’язків за принципом: «величина даного чинника – результат» [1].

Розробка та реалізація рішень, що забезпечують завжди високу ефективність – важке завдання і для досвідчених керівників. З різних причин ефект може не відповідати очікуваному. Однак постійним має бути прагнення до максимізації ефекту. Отже, від якості управлінських рішень залежить результативність роботи підприємства. Вони повинні відповідати певним вимогам, виходити зі сформованих економічних умов, прийматися з дотриманням організаційних та психологічних передумов.

Організація якісного управлінського рішення можна назвати однією з найважливіших передумов забезпечення конкурентоспроможності продукції і фірми на ринку, формування раціональних організаційних структур, проведення правильної кадрової політики і роботи, регулювання соціально-психологічних відносин на підприємстві, створення позитивного іміджу та ін.

Список використаної літератури:

1. Василенко В.О. Теорія і практика розробки управлінських рішень: Навчальний посібник - К.: ЦУЛ, 2003.

2. Голубків Е.П. і ін. Маркетинг: вибір кращого рішення. - М: Економіка. - 2004.

3. Иванов А.И. Малявина А.В. Разработка управленческих решений. - М.: МАЭП, 2007.