Винник А. М., магістрант,

Науковий керівник: ст. викладач Дробязко С.І.

Дніпропетровський університет ім. А .Нобеля

 

ТЕОРЕТИЧНІ ЗАСАДИ ПРОВЕДЕННЯ АУДИТУ ОСНОВНИХ ЗАСОБІВ ПІДПРИЄМСТВА

 

Будь-яке підприємство незалежно від форми власності має пев­ну кількість основних засобів, за допомогою яких здійснюється виробнича діяльність. Основні засоби є матеріальною основою виробництва, вони характеризують технічний стан підприємства та його економічний розвиток, виступають одним із головних тех­нічних ресурсів господарської діяльності підприємства, їх вико­ристання потребує організації нагляду та контролю за наявністю і збереженням з моменту придбання до вибуття.

Основні засоби – матеріальні активи, які підприємство утри­мує з метою використання їх у процесі виробництва або постачан­ня товарів, надання послуг, здавання в оренду іншим особам або для здійснення адміністративних і соціально-культурних функцій, очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких пе­ревищує один рік (або операційний цикл, якщо він довший за рік).

Метою аудиту основних засобів є підтвердження достовірності даних про вартість основних засобів, відображених у фінансовій звітності. Основними завданнями аудиту основних засобів є:

-       перевірка документального забезпечення операцій з основ­ними засобами;

-       підтвердження правильності та своєчасності відображення в обліку операцій з основними засобами;

-       зіставлення даних аналітичного з даними синтетичного об ліку основних засобів;

-       зіставлення даних синтетичного обліку основних засобів з даними фінансової звітності.

Джерелами інформації для аудиту основних засобів є:

1. Баланс (форма № 1).

2. Звіт про фінансові результати (форма № 2).

3. Примітки до фінансової звітності (форма 5).

4. Аналітичні та синтетичні регістри обліку основних засобів (Головна книга, Журнал-ордер № 4, відомості аналітичного обліку капітальних інвестицій).

5. Первинні документи з обліку основних засобів: інвентарні картки, акти приймання-передачі, введення в експлуатацію, ліквідації основних засобів.

Нормативними документами, що регулюють функціонування основних засобів, є:

1. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби», затв. наказом МФУ від 27.04.2000 р. № 92 [1].

2. Податковий кодекс України вiд 02.12.2010 № 2755-VI [2].

3. Інструкція з інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів, документів, розрахунків та інших активів, затверджена наказом МФУ від 11.08.94 р. № 69 [3].

4. План рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій № 291 від 30.11.99 р [4].

Аудит основних засобів доцільно проводити за наступною схемою:

На першому етапі аудитор ознайомлюється з:

-       нормативно-правовими аспектами проведення операцій з ос­новними засобами на підприємстві;

-       рішеннями і дозволами власника на проведення операцій з основними засобами;

-       організацією бухгалтерського та податкового обліку основ­них засобів.

На другому етапі здійснюється аудит наявності основних за­собів, який може бути проведений двома способами:

-       через інвентаризацію (у разі невеликої кількості засобів) за умови визначення в договорі на проведення аудиту права присутності аудитора при проведенні інвентаризації;

-       документальною перевіркою.

Другий спосіб полягає в тому, що об’єкт основних засобів вважають наявним, якщо існує документ, який підтверджує його придбання, отримання на безоплатній основі, створення тощо, акт приймання-передачі (форма № ОЗ-1), в реєстрах обліку зроблено відповідні записи. У разі відсутності згаданих документів або записів актив не вважається наявним, тому він не може бути включеним до балансу.

На третьому етапі роблять аудит господарських операцій за основними засобами.

Отже основною особливістю аналітичних процедур аудиту використання основних засобів підприємства, є дослідження, пояснення та підтвердження значних коливань і раптових зв’язків, з метою покращення використання цього виду матеріальних активів підприємства.

 

Література:

 

  1. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби», затв. наказом МФУ від 27.04.2000 р. № 92.
  2. Податковий кодекс України вiд 02.12.2010 № 2755-VI.
  3. Інструкція з інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів, документів, розрахунків та інших активів, затверджена наказом МФУ від 11.08.94 р. № 69.
  4. План рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій № 291 від 30.11.99 р.