Гей Г.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі ім. М. Туган–Барановського

ОБЛІК ДОХОДІВ  І СОБІВАРТОСТІ РЕАЛІЗОВАННИХ АКТИВІВ ЗА АНАЛІТИЧНИМИ І СИНТЕТИЧНИМИ РАХУНКАМИ

Ефективність управлінських рішень значною мірою залежить від своєчасного отримання інформації про здійснювані господарські операції. Основним джерелом такої інформації є бухгалтерський облік, важливим елементом методу якого є рахунки. Вони призначені для відображення, реєстрації та групування фактів фінансово-господарської діяльності підприємства. Тому актуального значення набуває чітка та раціональна побудова Плану рахунків за відповідними субрахунками.

Дане питання було розглянуто такими вченими: С.Михалевич, О.Лишиленко, М.Чумаченко, Т.Кучеренко, Н.Грабова, І. Білоусова та інші. Вони в своїх роботах з різних підходів вносили пропозиції щодо побудови чинного плану рахунків. Але джерела свідчать, що це питання є дискусійним і до кінця не розглянутим. Тому метою роботи є розгляд чинного Плану рахунків для незалежної організації бухгалтерського обліку доходів і витрат господарської діяльності підприємств.

Згідно з Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність України» від 16.07.99 р. № 996 передбачено обов'язковість і безперервність ведення обліку з дня реєстрації підприємства до його ліквідації з організацією контролю за відображенням усіх господарських операцій на бухгалтерських рахунках.

За побудовою рахунки поділяють на синтетичні, які призначені для узагальнення показників фінансово-господарської діильносіті підприємства, та аналітичні, використання яких забезпечує наявність інформації про окремі види засобів, їх джерел і господарських процесів.

Синтетичні рахунки складаються з рахунків першого порядку (головних рахунків) та рахункіа другого порядку (субрахунків). Такий поділ необхідний для планування, аналізу господарської діяльності, своєчасного прийняття управлінських рішень, а також складання фінансової звітності.

З метою узагальнення інформації про інші доходи від операційної діяльності підприємства у звітному періоді, які не пов'язані з доходом від реалізації продукції ( товарів, робіт, послуг), призначено рахунок 71 «Інший операційний дохід».

У першій редакції Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій для обліку у доходів від реалізації необоротних активів та майнових комплексів були призначені не тільки окремі субра­хунки, а й різні рахунки бухгалтереького обліку.

Облік доходів від реалізації оборотних активів здійснювавсв у складі іншого операційного доходу на субрахунку 712 «Дохід від реалізації інших оборотних активів» рахунку 71 «Інший операційний дохід».

Інформація про доходи від реалізації необоротних активів та майнових комплексів узагальнювалась у складі інших доходів відповідно на субрахунках 742 «Дохід від реалізації необоротних активів» та 743 «Дохід від реалізації майнових комплексів» рахунку 74 «Інші доходи».

Отже, змінився підхід до відображення доходів від реалізації оборотних та необоротних активів, ін­формація про які відтепер узагальнюється не тільки на одному рахунку 71 «Інший операційний дохід», а й на субрахунку, назва якого, щоправда, не відповідає суті відображуваних операцій. Це свідчить про необхідність удосконалення Плану рахунків бухгалтерського обліку в частині обліку інших операційних доходів підприємств та організацій.

1)           Собівартість реалізованих оборотних та необоротних активів відображується у складі іншої опера­ційної діяльностіна рахунку 94 «Інші витрати опера­ційної діяльності».

 Назва субрахунку 943 «Собівартість реалізованних виробничих запасів» значно обмежує коло реалізованних активів, собівартість яких підлягас відображенню у його складі.

Так, за цим субрахунком (відповідно до назви) необхідно відображувати виключно собівартість реалізованих виробничих запасів, облік яких здійснюється на рахунку 20 «Виробничі запаси» і відповідно не може застосовуватися для відображення собівар­тості, наприклад реалізованих малоцінних та швидко­зношуваних предметів.

Те саме стосується й відображення на субрахунку 943 собівартості реалізованих необоротних активів та груп, утримуваних для продажу.

Для узагальнення інформації про собівартість ре­алізованих необоротних активів і майнових комплексів були призначені субрахунки 972 «Собівартість реалізованих необоротних активів» та 973 «Собівар­тість реалізованих майнових комплексів» рахунку 97 «Інші витрати».

Висновок:

Для належної організації облікового процесу важливого значення набуває раціональна побудова Плану рахунків та чіткі рекомендації щодо його застосування. Запропоновані зміни можуть узгодити чин­ний План рахунків у частині назв субрахунків та суті відображених господарських операцій для ефективної організації обліку.

Внесені пропозиції щодо обліку доходів і собівартості реалізованих оборотних та необоротних активів за аналітичними рахунками сприятимуть чіткій організації облікового процесу на підприємстві, значно підвищать аналітичність обліку та своєчасність отримання інформації для контролю за формуванням фі­нансового результату.

Література:

1. Атамас Т., Атамас О. Аналіз і оцінка пропозицій з удосконалення Плану рахунків / Атамас Т., Атамас О. // Бухгалтерський облік і аудит. – 2010. - №5. – С.3-15.

2. Світлана Михалевич План рахунків бухгалтерського обліку і необхідність його вдосконалення / Світлана Михалевич // Бухгалтерський облік і аудит. – 2011. - №7. – С.7-9.