Сорока Марія, група ОА-О9-А, 3 курс

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського, Україна

ПРОБЛЕМИ ОБЛІКУ І АНАЛІЗУ ФІНАНСОВИХ РЕЗУЛЬТАТІВ

МАШИНОБУДІВНИХ ПІДПРИЄМСТВ

Актуальність теми. На сучасному етапі відбуваються суттєві зміни в механізмі функціонування  машинобудівних підприємств, обумовлені економічними реформами, що проводяться в країні. Діяльність цих підприємств охоплює широкий спектр питань організаційного, економічного і фінансового характеру, якість вирішення яких багато в чому визначається системою бухгалтерського обліку.

Мета статті. Визначити основні  аспекти системи обліку і аналізу фінансових результатів машинобудівних підприємств.

 Необхідно сформувати таку модель  бухгалтерського обліку, яка б забезпечила об’єктивне формування складових частин фінансового результату доходів і витрат, через які знаходять пряме відображення всі сторони діяльності підприємства. Не менш важливим в цих умовах є застосування методики аналізу фінансових результатів, що дозволить комплексно оцінити діяльність підприємства та дасть можливість визначити резерви підвищення ефективності їх діяльності.

Загальні проблеми обліку та аналізу фінансових результатів в умовах ринкової економіки досліджувалися багатьма вітчизняними вченими. Значну увагу їм приділили в своїх працях М.С. Вороніна [3], В.Г. В’юн [7], В.І. Довгалюк [5], І.В. Зятковський [6], В.О. Паламарчук [9], А.М. Поддерьогін, Г.І. Філіна,  Сопко В.В., Свідерський Є.І.,  Сук Л.К., Ткаченко Н.М., Чумаченко М.Г., Шкарабан С.І., Швець В.Г. та інші. Проте питання обліку та аналізу фінансових результатів машинобудівних підприємств вимагають додаткового дослідження та розв’язання, тому що, з однієї сторони, саме ця галузь промисловостівиступає потужним джерелом науково-технічного зростання країни, а з іншої  спостерігається погіршення фінансових результатів діяльності машинобудівних підприємств (зокрема в 2010 р. майже кожне третє таке підприємство було збитковим).

З розвитком економічної теорії визначення поняття “прибуток” постійно ускладнювалося. Дослідження літературних джерел показали відсутність єдності підходів щодо визначення сутності прибутку як економічної категорії[5]. Поряд з трактуванням прибутку з точки зору економічної теорії не менш важливим є історичний аналіз методології його обліку.

Проведені дослідження дозволяють зробити висновок, що питання виміру і відображення прибутку є одним із найскладніших, і тому на всіх етапах розвитку бухгалтерського обліку воно поставало проблемою перед вченими. На нашу думку, прибуток – це величина, яка виникає в сфері виробництва, є приростом власного капіталу, обумовленого наявністю підприємницької ініціативи, поєднанням різних факторів виробництва, виправданим ризиком, впровадженням технічних удосконалень та інновацій і визначається шляхом вирахування із суми отриманих доходів суми понесених витрат.

Важливим етапом дослідження прибутку є проведення факторного аналізу. На сьогодні відсутня єдина методика факторного аналізу прибутку, яка б забезпечувала однозначні результати. Оскільки якісні характеристики факторів і ступінь їх деталізації по-різному трактуються вченими, то виникають розбіжності в підходах до факторного аналізу.

Згідно з П(С)БО 15 „Дохід” не визнаються доходами такі надходження від інших осіб: сума податку на додану вартість, акцизів, інших податків і обов’язкових платежів, що підлягають перерахуванню до бюджету і позабюджетних фондів. Проте ці суми включають у „Звіті про фінансові результати” до складу доходу, тоді як вони не можуть бути його складовими у відповідності із вище зазначеним стандартом. Адже саме визначення доходу, як дається у П(С)БО 3 “Звіт про фінансові результати” підкреслює, що доходи – це збільшення економічних вигод у вигляді надходження активів або зменшення зобов’язань, що приводять до зростання власного капіталу, а значить їх не можна визнавати доходами і відповідно не слід відображати на рахунках класу 7 „Доходи та результати діяльності”.

З метою уникнення таких невідповідностей доцільно було б у формі фінансової звітності “Звіт про фінансові результати” (Форма №2) вилучити статтю „Чистий дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)” і залишити статтю з такою назвою: „Дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)” (без слова „виручка”), де відображатиметься дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) без податку на додану вартість та акцизного збору. Крім того, повернення товару не є доходом підприємства, отже немає необхідності наводити цей показник безпосередньо у Формі №2. Таку інформацію можна надавати у примітках. Водночас, відсутність показників, що відображають фінансовий результат від фінансової та інвестиційної діяльності, не дозволяє одержати інформацію про те, який прибуток / збиток одержало підприємство в результаті фінансової та інвестиційної діяльності. У зв'язку з цим доцільно було б виділення у Формі №2 і таких показників, як „Фінансовий результат від фінансової діяльності” та „Фінансовий результат від інвестиційної діяльності”.

Одним з напрямків удосконалення аналізу машинобудівного підприємства є використання збалансованої системи фінансових показників, основне спрямування якої визначатиметься розподілом на традиційні показники рівня прибутковості підприємства; показники зовнішньої і внутрішньої фінансової діяльності

Сьогодні ринок персонального обладнання пропонує досить широкий асортимент програм, які призначені для проведення економічного аналізу («ИНЕК-АФСП» та «AuditExpertProfessional»). Відображаючи ті чи інші розділи аналізу фінансової діяльності підприємства, кожен продукт має свої особливості, позитивні і негативні сторони. Основною особливістю програм є можливість прогнозування показників, які представлені в аналітичних таблицях. При цьому можна вибрати наступні параметри: кількість розрахункових періодів, які добавляються в кінцеву таблицю для побудови прогнозу; кількість базових періодів, на яких повинен будуватися прогноз.

Дані програми зручні тим, що вони сумісні з програмою автоматизованого бухгалтерського обліку «1С:Бухгалтерія». Це дає можливість зменшити затрати часу і праці на підготовку до аналізу і швидше отримати вихідну інформацію.

Висновки. Визначивши основні  аспекти системи обліку і аналізу фінансових результатів машинобудівних підприємств в подальших дослідженнях слід приділити увагу практичним аспектам впровадження  даного процесу та відображенні в інформаційних системах підприємствах.

Література

1.    Довгалюк В.І. Фінансова діяльність суб’єктів господарювання: Навч. посібник.- Хмельницький: Евріка, 2003.-156с.

2.     Зятковський І.В. Фінансова діяльність суб’єктів господарювання: Навч. посібник.- Тернопіль:Економічна думка,2003.-356с.

3.     Комерційні банки та виробничо- фінансова діяльність підприємств/ За ред. В.Г. В’юна, В.О. Паламарчука.- Миколаїв: Вид-во МФНаУКМА,2001.-392с.

4.     Машинобудування в Україні:тенденції, проблеми, перспективи/ Під заг. Ред. Чл.- кор. НАН України Б.М. Данилишина.- Ніжин: Аспект- Поліграф,2007.-308с.

5.     Партин Г.О., Завгородній А.Г. Фінанси підприємств: Навч. посібник.- 2-ге вид., випр. і доп.-К.:Знання,2006.-379с.

6.     Управління ресурсами підприємства: Навч. Посібник / Під ред. Ю.М. Воробйова і д.е.н. Б.І. Холода.- К.:Центр навчальної літератури,2004.-288с.

7.     Філімоненков О.С. Фінанси підприємств: Навч. посібник.- 2-ге вид., випр. і доп.-К.: МАУП,2004.-328с.