Бєлоусько Г.Ю.

Науковий керівник: Толмачова О.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

 імені Михайла Туган-Барановського

Облік видатків на оплату праці

Оплата праці - це система відносин, пов'язаних з встановленням та здійсненням роботодавцем виплат працівникам за їх працю відповідно до законів, іншими нормативними правовими актами, локальними нормативними актами, колективними договорами, угодами та трудовими договорами.

Заробітна плата - це винагорода за працю залежно від кваліфікації працівника, складності, кількості, якості та умов виконуваної роботи, а також виплати компенсаційного і стимулюючого характеру.

Актуальність обраної теми обумовлена ​​тим, що трудові ресурси впливають не тільки на ефективну роботу конкретного підприємства, але і є головним важелем діяльності держави в цілому. Конкурентні переваги країни в сучасному мінливому технологічному світі найбільшою мірою залежать від якості її трудових ресурсів та інвестицій у людський капітал, з метою поліпшення цієї якості та посилення здатності людей до творчості, інновацій та адаптації.

Завдання обліку витрат на оплату праці розпадається на дві складові: облік чисельності працюючих (облік використання робочого часу) і облік виробітку.

Облік чисельності працюючих і використання робочого часу здійснюється на підставі табельного обліку. Облік вироблення повинен організовуватися виходячи з характеру технологічного процесу, організації виробництва і діючих систем оплати праці.

Розчленування часткового процесу виробництва на операції з технологічного і організаційного принципів дозволяє врахувати результати праці кожного робітника або виробничої бригади. Розрізняють такі основні способи обліку виробітку:

за кінцевою виробничої операції;

інвентарним методом;

приймання виробітку на кожній виробничій операції;

шляхом розрахунку.

         Видатний економіст Швець В.Г. присвятив багато часу обліку витрат на оплату праці. Найбільш продуктивним методом обліку виробітку вважає Інвентарний метод, тому що завдяки йому визначається вироблення по окремих робочих місцях.

         Щодо вдосконалення обліку витрат на оплату праці, можно відмітити, що рекомендується формувати фонд оплати праці від валового доходу, який представляє собою різницю між вартістю валової продукції і матеріальними витратами. У цьому випадку підприємство в першу чергу сформує фонд відшкодування для постійно поновлюваного процесу відтворення. Розподіляти фонд оплати праці доцільно, використовуючи бестарифную систему.

Безтарифної варіант організації заробітної плати в основу оцінки трудового внеску ставить кваліфікаційний рівень працівника, що характеризується цілком певним набором ознак, обумовлених між працівником і роботодавцем. Передбачається, що цей кваліфікаційний потенціал працівника залишається постійно використовуються і не дуже коливається, якими б не були конкретні виробничі обставини.Виникаючі відхилення від середніх умов використання кваліфікаційного потенціалу працівника, позначаються на загальному результаті праці при бестарифному варіанті організації заробітної плати, повинні бути оцінені за допомогою спеціальних коригувальних коефіцієнтів.Введення коефіцієнтів, використовуваних при бестарифному варіанті організації заробітної плати, нерідко супроводжуються відмовою від поелементного нормування праці, виписування нарядів на виконувані роботи та багатьох інших звичних форм контролю за трудовим внеском працівників. Більше того, справа оцінки трудового внеску стає часто вже не функцією фахівців з праці, а функцією керівників і самих працівників.

В якості можливого варіанту вдосконалення організації праці часто застосовують бестарифную систему оплати праці, виправдала себе на багатьох підприємствах.

         Можна зробити висновки, що в умовах ринкової економіки головне завдання підприємства-підвищення результативності діяльності. Першочергова роль у виконанні цього завдання відводиться персоналу організації. Саме від ділових якостей кожного працівника зокрема, від рівня його професіоналізму, ступеня кваліфікації залежить успіх підприємства. Тому завдання керівників знайти такі методи, які безпосередньо можуть впливати на зацікавленість персоналу у розвитку професійних якостей. У сучасних умовах саме заробітна плата відіграє вирішальну роль в системіуправління персоналом.

Оплата праці займає провідну роль в організаційно-економічних механізмах діяльності підприємства, впливає на соціально-психологічний клімат у колективі організації, впливає на якість трудового життя. Дані особливості оплати праці, функціонуючи єдине, покликані забезпечити високу результативність діяльності підприємства.

 

 

Література:

1. Лишиленко О. В. Бухгалтерский учет: [учебник]. - Киев: Изд-во "Центр учебной литературы", 2009 г.

2. Бойцова В. М. Оплата труда: вопросы и ответы: [научно-практическое издание]. - Х.: Фактор, 2010 г.

3. Бухгалтерский учет: [учебник для студентов специальности "Учет и аудит" вузов] / /Под ред. проф. Ф. Ф. Бутинца. - 6-е изд., Доп. и перераб. - М.: ООО "Рута", 2010 г.