Економіка: облік і аудит

Котковський Р.В., студент 3 курсу обліково-економічного

факультету Криворізького економічного інституту

 

ГРОШОВІ КОШТИ ЯК ОБЄКТ АУДИТУ

 

Функціонування підприємств у ринкових умовах передбачає безперервний рух грошових коштів, тому їх слід розглядати як важливий ресурс та результат діяльності підприємств. Як найбільш ліквідні активи, грошові кошти є важливими елементом ринкової економіки. Грошові активи зумовлюють активізацію субєктів господарювання до самофінансування. Вони наявні на етапах придбання товарів, виробництва продукції, виконання робіт, надання послуг, їх продажу та отримання виручки.

Використання у процесі управління господарськими субєктами достовірної та повної інформації про рух грошових коштів підвищує якість управлінських рішень, позитивно впливає на поточний і прогнозний фінансовий стан підприємств. Значущість інформації про рух грошових коштів обумовлюється необхідністю надання користувачам для прийняття рішень повної та неупередженої інформації про фінансовий стан, результати діяльності та рух грошових коштів.

Окремі питання зазначеної проблеми досліджувалися у працях вітчизняних науковців – Білик М.Д., Білуха М.Т., Давидов Г.М., Савченко В.Я., Усач Б.Ф. та інших. Водночас, у вітчизняному доробку бракує комплексних досліджень методик аудиту грошовими коштами, націлених на їх удосконалення, формування нових підходів до аналітичного забезпечення управління. Розвязання комплексу зазначених проблем визначає актуальність дослідження.

Метою дослідження є розвиток теоретичних положень і розробка рекомендацій з удосконалення аудиту грошових коштів для підприємств з метою підвищення ефективності управління ними.

Обєктивна оцінка результатів діяльності підприємств значною мірою залежить від глибокого аналізу грошових коштів. Грошові кошти є необхідною умовою діяльності підприємств, оскільки вони забезпечують безперервність процесів постачання, виробництва та реалізації продукції. Для побудови раціональних методик аудиту грошових коштів необхідно чітко визначитись із їх сутністю.

Грошові кошти – готівка, кошти на рахунках у банках та депозити до запитання [1]. Грошові кошти виступають як в готівковій, так і в безготівковій формах (перебувають на банківському рахунку і їхній обіг регулюється зобов'язальним правом), можуть бути як національною так й іноземною валютою [2]. В економічному словнику [3] визначено, що грошові кошти – кошти в касі, на розрахунках, валютному та інших рахунках в установах банків, а також інші грошові кошти.

Аудит грошових коштів є актуальним при проведенні операційних перевірок, якщо власник відокремлений від керівництва підприємством і його цікавить не тільки відповідність бухгалтерського обліку існуючим вимогам, законність і обґрунтованість витрат безготівкових коштів, чи порушення у обігу готівки, які можуть стати причиною застосування фінансових санкцій, аудитор виявляє факти шахрайства. Аудитор при виявленні фактів шахрайства і порушень зобов’язаний повідомляти власника і керівника, яким належить право прийняття рішень за результатами перевірки.

Основними завданнями аудиту грошових коштів є [4]:

• перевірка наявності грошових коштів у підприємства та виявлення нестач або надлишків;

• оцінка правильності зберігання та використання грошових коштів;

• перевірка дотримання нормативно-правових актів щодо порядку ведення касових операцій;

• перевірка законності та цільового витрачання грошових коштів;

• оцінка стану розрахунково-платіжної дисципліни та внутрішнього контролю суб’єкта підприємницької діяльності.

Методика проведення аудиту грошових коштів передбачає [5]:

• аудит системи внутрішнього контролю;

• розробку програми аудиту на підставі даних аудиту системи внутрішнього контролю;

• здійснення обраних процедур з метою збору аудиторських доказів;

• формування висновків на підставі зібраних доказів.

При призначенні аудиторів на перевірку, необхідно розподіляти завдання таким чином, щоб весь цикл операцій пов’язаних з готівковим обігом перевіряв один аудитор. До такого циклу операцій можна віднести: касові операції; операції на поточних рахунках в банках; розрахунки з підзвітними особами.

Проведені дослідження підприємств довели, що у процедурах аудиту інформація про рух грошових коштів практично ігнорується. З огляду на це, нами запропоновано враховувати передумови раціоналізації грошових потоків, що склалася на вітчизняних підприємствах при побудові методик аудиту.

 

Список використаних джерел:

1. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 4 "Звіт про рух грошових коштів": Затв. Міністерством фінансів України від 31.03.1999 р. №87 // Інформаційно-довідкова система «Ліга-закон». – Режим доступу: http:// www.ligazakon.ua.

2. Про затвердження Інструкції про проведення контрольних заходів фінансово-господарської діяльності підгалузей, об'єднань, підприємств, установ та організацій системи Міністерства транспорту та зв'язку України: Наказ Міністерства транспорту та зв'язку України від 28.03.2006 р. №275 // Інформаційно-довідкова система «Ліга-закон». – Режим доступу: http:// www.ligazakon.ua.

3. Економічний словник / Офіційний сайт. – Режим доступу: http://economic.br.com.ua.

4. Скорба О.А. Аудит грошових коштів / О. А. Скорба // Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України: Збірник наукових праць. Випуск 22. – Суми: ДВНЗ «Українська академія банківської справи Національного банку України», 2007. – С. 78-82.

5. Усач Б.Ф. Аудит: [навч. посіб.]. – К.: Знання-Прес, 2002.