Экономические науки/.Учет и аудит

Скрипниченко О.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

 ім.М.Туган-Барановського

Облік ПДВ за Податковим кодексом України

   Велике значення як у структурі ринкових від­носин,так і в механізмі їх регулювання державою відіграють податки та збори, що є одним із найефективніших інструментів непрямого впливу на економічні процеси. В умовах ринкової економіки бюджетні надходження залежать від результатів діяльності суб'єктів господарювання. Тому раціонально організований облік податків і зборів підприємствах повинен стимулювати господарську й підприємницьку ініціативу, а його нормативно- правове забезпечення має бути простим, зрозумі­лим і стабільним.

 Прийнятий Верховною Радою Податковий кодекс України спрямований передусім на зближення подат­кового та фінансового обліку й передбачає зміну ме­тодичних аспектів відображення в обліку податків і зборів (обов'язкових платежів), у тому числі податку на додану вартість.

Окремі питання теорії та методики податкового обліку та звітності знайшли відображення у працях вітчизняних науков­ців, таких як Ю. Бондар, Ю. Верига, П. Гарасим. О. Гусакова, Ю. Іванов, М. Коцупатрнй, Т. Пасько, В. Сердюк, Н.Ткаченко, П.Хомин, Л.Чернелевський та ін. Однак низка проблем, пов'язаних із на­копиченням і відображенням у податковій звітності інформації, залишаються недостатньо розробленими та потребують вирішення з урахуванням положень Податкового кодексу України.

Податковим кодексом України,який прийнято 02.12.2010 р.,значно скорочено кількість загально державних податків та зборів,а також місцевих,але податок на додану вартість (ПДВ) залишається одним із найважливіших і водночас складних для розуміння податків.Законодавцями внесено низку змін до чинних нормативно-правових актів,що регулюють порядок обчислення і відображення в обліку та звітності ПДВ.

З 01.01.2011 р. платником ПДВ є особа,яка:

-провадить господарську діяльність і добровільно реєструється як платник ПДВ;

-зареєстрована або підлягає реєстрації як платник ПДВ(якщо загальна сума від здійснення операцій з   постачання товарів/послуг,що підлягають оподаткуванню,нарахована(сплачена)такій особі протягом останніх 12 календарних місяців,сукупно перевищує 300000 грн (без урахування ПДВ),крім особи,яка є платником єдиного податку);

-ввозить товари на митну територію України в обсягах,які підлягають оподаткуванню;

-веде облік результатів діяльності за договором про спільну діяльність без створення юридичної особи;

-особа-управитель майна,який веде окремий податковий облік з ПДВ щодо операцій,пов’язаних  з використанням майна,яке отримане в управління за договорами управління майном;

-уповноважена вносити податок з операцій поставки послуг підприємствами залізничного транспорту з їх основної діяльності;

-проводить операції з постачання конфіскованого майна,скарбів,майна,визнаного безхазяйним,а також майна,що переходить у власність держави.

     З 01.01.2011 р.,якщо в особи обсяги оподаткованих операцій менші від суми 300000 грн та обсяги постачання товарів/послуг за останні 12 календарних місяців сукупно становлять не менш як 50% загального обсягу постачання,добровільна реєстрація здійснюється за заявою цієї особи.

Визначення у заяві бажаного дня реєстрації плат­ником ПДВ (дати початку проведення операцій чи дати початку податкового періоду (календарного мі­сяця) з прийняттям Податкового кодексу дещо зву­жується Гі буде можливе тільки при добровільній ре­єстрації платником ПДВ або при переході на загаль­ну систему оподаткування із спрощеної.

      При цьому особа, що підлягає обов'язковій ре­єстрації як платник податку, вважається платником ПДВ з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому досягнуто обсягу оподатковуваних операцій (300 000 грн) без права на віднесення сум податку до податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування до моменту реєстрації платником по­датку па додану вартість.

Основним об'єктом оподаткування є операції платників податку з:

      Операції, що є об'єктом оподаткування, оподат­ковуються за ставкою, яка є основною та становить 20 %. а з 01.01.2014 р. - 17 %.

    За нульовою ставкою оподатковуються експор­тні операції, постачання товарів для заправки або за­безпечення морських, повітряних суден, космічних кораблів, наземного військового транспорту  чи іншого спеціального контингенту Збройних Сил Укра­їни, постачання товарів/послуг підприємствами роз­дрібної торгівлі. які розташовані на території Украї­ни в зонах митного контролю.

     Суми податку на додану вартість зараховуються до Державного бюджету України та використовуються у першу чергу для бюджетного відшкодуваня податку на додану вартість. За умови повного розрахунку щодо бюджетного відшкодування ПДВ з платником податку,доходи,які надходитимуть до Державного бюджету України від сплати податку на додану вартість, використовуються у порядку, визначеному бюджетним законодавством. У випадку коли сума бюджетних надходжень від податку на додану вартість відповідного періоду не покриває суму податків, що має бути відшкодованих бюджетом, для такого бюджетного відшкодування використовуються доходи з інших джерел, які відповідно до законодавства зараховуються до Державного бюджету України.

З прийняттям Податкового кодексу введено по­няття автоматичного бюджетного відшкодуван­ня. Право на його отримання мають платники подат­ку, які подали відповідну заяву та одночасно відпо­відають певним зазначеням: не перебувають у судових процедурах банкрутства;не мають податкового боргу;здійснюють операції, до яких застосовується нульова ставка (питома вага яких протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів (місяців) сукупно становить не менше 50 % загального обсягу поставок).

Визначення відповідності платника податку за­значеним критеріям здійснюється в автоматизованому режимі протягом 15 календарних днів після граничного терміну подачі звітності.

Орган державної податкової служби зобов'язаний протягом трьох робочих днів після закінчення пере­вірки надати органу Державного казначейства Укра­їни висновок із зазначенням суми автоматичного відшкодування з бюджету.

Орган Державного казначейства України надає платнику податку суму автоматичного бюджетного відшкодування через перерахування коштів з бюд­жетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом трьох операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.

У разі невідповідності за висновком органу дер­жавної податкової служби платника податку визна­ченим критеріям та відсутності в такого платника права на автоматичне бюджетне відшкодування по­датку орган державної податкової служби зо­бов'язаний протягом 17 календарних днів після гра­ничного терміну подання звітності повідомити про це платника податку та надати докладні пояснення і розрахунки за критеріями, значення яких не дотри­мано. Відповідне рішення може бути оскаржене плат­ником податку в установленому порядку.

 Якщо орган державної податкової служби у вста­новлений термін не надіслав платнику податку за­значеного повідомлення, вважається, що такий плат­ник відповідає критеріям для отримання нрава на ав­томатичне бюджетне відшкодування податку.

Починаючи з 01.01.2014 р. камеральна перевірка податкової звітності платників податку, які мають позитивну податкову історію, проводиться протягом п'яти календарних днів з дня подання податкової декларації.

Платники податку, які протягом попередніх 36 послідовних місяців відповідають критеріям, які за­тверджує Кабінет Міністрів України, вважаються та­кими. що мають позитивну податкову історію.

Суми податку, не відшкодовані платникам протя­гом визначеного терміну, вважаються заборгованіс­тю бюджету з відшкодування ПДВ. На суму такої заборгованості нараховується пеня па рівні 120% облікової ставки НБУ, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.

Розглянуті й узагальнені особливості відображення в обліку інформації про ПДВ,регламентовані Податковим кодексом України,свідчать про спрощення адміністрування цього податку та посилення податкового контролю за його сплатою.

Література:

1.    Про затвердження Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість: Наказ ДПАУ від 01.03.2000 р. №79.

2.    Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.

3.    Вареня В. /Окреми аспекти визначення об'єкта, бази оподаткування та   строків сплати ПДВ  //  2010.  № 9-№ 10. ─ С.42-46.