К.е.н. доц. Яковишина Н.А., Баштова А.В. 

Вінницький торговельно – економічний інститут

Київського національного торговельно – економічного університету

ГЕНЕЗИС ФІНАНСОВИХ РЕЗУЛЬТАТІВ ЯК ЕКОНОМІЧНОЇ КАТЕГОРІЇ

Фінансовим результатом підприємства може бути прибуток, збиток або  нульовий результат, тобто прибуток дорівнює збиткам. Позитивне значення фінансового результату, тобто прибуток, є основним джерелом фінансування діяльності підприємства. Адже, саме від величини цього показника залежить рівень платоспроможності підприємства та можливості його економічного розвитку. Тому, при детальному дослідженні сутності та значення фінансових результатів, для подальшого розвитку підприємства, у перспективі можна досягти найвищих результатів економічної ефективності. Фінансові результати безпосередньо прямо впливають на стабільність, фінансову незалежність та здатність до розширеного відтворення в підприємствах. Проте й досі питання економічного змісту фінансових результатів залишається неоднозначним в трактуванні та доволі дискусійним.

Категорія фінансового результату вимагає детального дослідження на теоретичному рівні основних підходів до визначення її економічного змісту та порядку формування. Це буде сприяти забезпеченню основних передумов для покращення значення фінансових результатів та стабільного економічного розвитку підприємств в довгостроковій перспективі.

Дослідженням даного питання займалися як вітчизняні так і зарубіжні вчені, основними з них є: А. Дайле, В. Ковалев, І. Мелушова, Н. Власова, М. Войнаренко, Л. Ловінська, О. Ширягіна, Л. Сук та багато інших провідних вчених та практиків.

Метою статті є дослідження сутності фінансових результатів діяльності підприємств, їх роль, значення та взаємозв’язок з іншими економічними показниками в системі розвитку  господарської діяльності підприємства.

В результаті діяльності підприємство може отримати як прибуток так і збиток, в залежності від здійснення своєї діяльності. Підприємство отримує прибуток у випадку, коли отримані доходи перевищують понесені витрати. Якщо ж підприємство отримало збитки, то це означає перевищення витрат над доходами. Тому фінансовий результат діяльності підприємства, як одна з основних категорій економіки, може виступати у двох формах - прибуток або збиток[1].

Поняття прибутку являється дискусійною категорією, адже його економічна сутність бере початок ще з XVIIст. і продовжується до сьогодні. Отже, розглянемо основні концепції економічної сутності прибутку.

Першою теоретичною школою, що займалася визначенням прибутку, був меркантилізм. Представники цієї школи вважали, що багатство людей – це золото, гроші, за що можна купити все. Такі уявлення відповідали міжнародній торгівлі, яка сприяла нагромадженню багатства у вигляді золота і приносила великі прибутки[2]. Іншими словами, джерелом багатства вважалася торгівля.

Важливий внесок у розвиток науки про фінансові результати зробив німецький вчений К. Маркс. У своїй фундаментальній праці „Капітал” автор розкрив таке основне поняття як додана вартість – вартість, створена працею найманих працівників понад вартості робочої сили. Джерелом прибутку К. Маркс вважав додатковий продукт, створений у процесі виробництва й реалізований у сфері обігу.

 Пізніше виникла наукова школа фізіократів, в рамках якої джерелом багатства вважалося агро виробництво, де багатство виглядає як дар природи і виникає природним шляхом. Фізіократи пов’язували зростання багатства тільки з природною родючістю землі, і на цій підставі не вважали промисловість галуззю, де створюється доход[3].

В класичній школі поняття прибутку розглядалось як особлива категорія фінансових результатів. Англійські економісти У. Петті, А. Сміт і Д. Рікардо досліджували прибуток у тісному зв’язку з факторами зростання суспільного багатства, процесом накопичення капіталу, побачивши джерело прибутку не в кругообігу, а у виробництві. На думку А. Сміта, заробітна плата, прибуток і рента є трьома першоджерелами всякого доходу[2].

З бухгалтерської точки зору, поняття прибуток трактується у П(С)БО 3 «Звіт про фінансові результати», згідно з яким, прибуток - сума, на яку доходи перевищують пов'язані з ними витрати[4]. Тобто, у фінансовому обліку фінансовий результат розраховується як різниця між доходами та витратами. Отже, економічний підхід більше корисний для розуміння сутності прибутку, а бухгалтерський – для розуміння логіки та порядку його практичного обчислення.

Таким чином, між економічним та бухгалтерським трактуванням прибутку спостерігається значна відмінність. У бухгалтерському обліку прибуток трактується максимально конкретно. А в економіці, як видно з вищенаведеного, існує достатньо велика кількість концепцій прибутку, в яких вони трактуються по різному, що може призвести до труднощів із вибором концепції якої слід дотримуватись.

Отже, із проведеного дослідження можна зробити висновок, що категорія «фінансові результати» є дуже складною та суперечливою. Тому чітке розуміння мети та алгоритму її визначення дасть можливість уникнути багатьох помилок у трактуванні фінансових результатів та їх практичному використанні.

Література:

1.     Власова Н.О. Ефективність формування фінансових результатів підприємтсв роздрібної торгівлі: монографія/Н.О. Власова, І.Ю. Мелушова. – Харків: Харківський держ. універс. харчування та торгівлі, 2008.- 259с.

2.     Ловінська Л. Г. Концепція фінансових результатів у системі бухобліку / Л Г. Ловінська // Фінанси України.-2008.- № 11.- С. 58-65.

3.     Ширягіна О. Є. Прибуток підприємства: історичний аспект /О. Є. Ширягіна // Формування ринкових відносин в Україні. – 2009. - № 12. – С. 156-159.

4.     Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 3 “Звіт про фінансові результати”, затверджене наказом Міністерства фінансів України № 87 від 31.03.99р