Марєєв С.В., Кузьміна О.М.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

Моделювання бізнес-процесів у страхуванні

 

Моделювання бізнес-процесів, їх опис і регламентація є невід'ємними складовими частинами процесу побудови ефективного процесно-орієнтованого бізнесу. Без цього украй складно успішно упровадити і ефективно експлуатувати комплексну інформаційну систему управління страховою компанією.

Моделювання бізнес-процесу - процес відображення суб'єктивного бачення потоку робіт у вигляді формальної моделі, що складається з взаємопов'язаних операцій.

Метою моделювання є систематизація знань про компанію та її бізнес-процесах в наочній графічній формі більш зручною для аналітичної обробки отриманої інформації.

Моделювання бізнес-процесів дозволяє проаналізувати не тільки, як працює підприємство в цілому, як воно взаємодіє із зовнішніми організаціями, замовниками та постачальниками, але і як організована діяльність на кожному окремо взятому робочому місці [1].

Для моделювання бізнес-процесів, як правило, використовується спеціалізоване програмне забезпечення, яке підтримує опис («проектування») процесу на спеціалізованій мові (нотації) з використанням візуального інтерфейсу, проведення моделювання процесів (визначення показників за результатами розрахунку властивостей всього процесу за властивостями окремих операцій, включаючи статистичні моделі), реінжиніринг процесів за результатами моделювання та отримання звітів для подальшого аналізу або у вигляді організаційних документів [2].

Референтні моделі бізнес-процесів - результат моделювання бізнес-процесів "як повинно бути" для процесно-орієнтованої страхової компанії, організаційна структура управління якої включає найбільш повний склад структурних підрозділів, що виконують все різноманіття функцій, завдань і процедур основної діяльності страхової компанії.

Моделювання референтних моделей процесно-орієнтованої страхової компанії виконується за допомогою спеціалізованої програмної системи "Аris".

Система "Aris" - широко відома спеціалізована програмна система, яка використовується в діяльності найбільших підприємств, корпорацій, банків, страхових компаній зі світовим ім'ям. Використання системи "ARIS" для моделювання бізнес-процесів страхової компанії можливо завдяки наявності Бази знань і референтних моделей бізнес-процесів [3].

Відомо, що страхові компанії - лідери страхового ринку реалізували повномасштабні проекти моделювання і опису бізнес-процесів. НАСК "Оранта" привернула для виконання проекту моделювання бізнес-процесів найбільшу російську IТ-компанію. Подібний проект реалізований в страховій компанії "Інго-Україна" і напевно у ряді інших страхових компаніях.

Поки у страховій компанії працює до 50 чоловік, можна обійтися без формалізації і опису бізнес-процессов. Але в крупних страхових компаніях без формалізації і опису бізнес-процесів складно забезпечити належний рівень виконавської і технологічної дисципліни. Формалізація і опис бізнес-процесів є ключовою умовою для їх автоматизації за допомогою повнофункціональної системи страхового обліку. Слід зазначити, що організаційні структури управління кожної страхової компанії складаються історично і можуть істотно відрізнятися один від одного. Процесно-орієнтовна організаційна структура управління страхової компанії дозволяє ефективно розширювати бізнес, динамічно підстроюватися до умов конкурентного середовища, що змінюються, ефективно управляти персоналом. Характерною ознакою організаційної структури управління процесно-орієнтованої компанії є чітко виділені вертикалі структурних підрозділів, що відносяться до фронт-, міддл- і бек- офісу страхової компанії.

При створенні бази знань для моделювання і формуванні референтних моделей бізнес-процесів був використаний багаторічний досвід широкого кола фахівців страхових компаній, а також фахівців з моделювання бізнес-процесів.

Процес моделювання в системі "ARIS" містить вельми трудомісткий етап створення моделі і головне, формування бази знань для моделювання. Цей етап вимагає цілеспрямованої роботи по навчанню фахівців роботі з системою і застосуванню придбаних навиків при описі тих або інших бізнес-процесів.

Наявність референтних моделей бізнес-процесів позбавляє страхову компанію - замовника проекту від необхідності описувати бізнес-процеси.

Робота ця складна, вимагає навиків і професійної підготовки фахівців. Залучення для опису бізнес-процесів консалтингових фірм достатнє дорого.

В той же час, значне число страхових компаній вже провели значну роботу по опису бізнес-процесів.

Для моделювання бізнес-процесів в системі "ARIS" необхідно і достатньо:

- провести аналіз наявних в страховій компанії матеріалів по опису бізнес-процесів;

- формалізувати і описати два варіанти організаційної структури управління: "як є" і "як повинно бути" на думку керівництва компанії на наступному етапі її розвитку;

- провести опит і анкетування компетентних фахівців страхової компанії, призначених наказом керівника, з метою уточнення закріплення завдань і функцій за структурними підрозділами;

- провести декілька ітерацій моделювання, аналізу і уточнення розподілу функцій між структурними підрозділами "як є" і "як повинно бути";

- "прив'язати" дані про фахівців до функцій структурних підрозділів і передати ці дані виконавцеві.

На цьому процедури "прив'язки" референтних моделей бізнес-процесів до даної страхової компанії закінчуються.

Виконавець засобами системи "ARIS", використовуючи базу знань про бізнес-процеси страхової компанії, формує ту частину комплекту внутрішніх нормативних документів, зміст яких безпосередньо залежить від організаційної структури управління страхової компанії [4].

Отже, виконання проекту з використанням системи "Аris" дозволяє страховій компанії:

- використовувати моделі бізнес-процесів для налаштування програмних систем, що володіють функціональністю Workflow, яка дозволяє постійно автоматично контролювати послідовність і терміни виконання фахівцями процедур бізнес-процесів;

- моделювати і автоматизувати процедури стратегічного планування діяльності страхової компанії. При цьому, у акціонерів і менеджерів страхової компанії з'являється можливість планувати, контролювати і аналізувати більше 60-ти показників результативності різних аспектів і напрямів діяльності страхової компанії.

Література:

1.     Войнов І. В., Пудовкіна С. Г., Телегін О. І. Моделювання економічних систем і процесів. Досвід побудови ARIS-моделей: Монографія. - Челябінськ: Вид. ЮУрГУ, 2002. - 392 с.

2.     Калянов Г.М. Моделювання, аналіз, реорганізація та автоматизація бізнес-процесів / / М.: Фінанси і статистика, 2006.

3.     Ильин В.В. Моделирование бизнес-процесов. Практический опыт разработчика. – М.: ООО «И.Д. Вильямс», 2006. – 176 с.

4.     Проектування ІС: Посібник/ В.С. Пономаренко, О.І. Пушкар, І.В. Журавльов, С.В. Мірухін; За ред. В.С. Пономаренка. – К.: Академія, 2002. – 488 c.