Г.І. Башнянин, Ю.І. Турянський, Н.Я. Юрків

Львівська комерційна академія

Суть та типи капіталізації економічних систем

 

Важливе місце в економічній літературі сучасності займає проблема капіталізації економічних систем. Над її розв’язанням працюють цілі академічні групи, урядові організації. Однак дослідникам так і не вдалося дійти згоди до розуміння сутності цього складного соціально-економічного процесу. Одні автори тлумачать капіталізацію як вартість цінних паперів, що котируються на ринку, інші – як перетворення прибутку на капітал. Проаналізувавши погляди вітчизняних і зарубіжних вчених та керуючись практикою господарської діяльності, реформаційних процесів у вітчизняній економіці, ми дійшли висновку, що капіталізація – це процес розширення приватного сектору економіки і відповідного звуження суспільного або інвестування чистого грошового доходу в певну економічну діяльність.

Наведене трактування вказує на те, що капіталізація як процес має двоїсту природу. З одного боку можна виділити ту його частину, яка зводиться до розширення приватного сектору економіки, а з іншого – ту, що полягає в інвестуванні чистого грошового доходу в певну економічну діяльність. Саме така двоїстість процесу капіталізації вносить плутанину в економічний аналіз, підштовхує дослідників до діаметрально протилежних висновків.

Вказане вище обумовлює необхідність досліджувати два типи капіталізації як різні складові одного процесу. З одного боку – це формаційна капіталізація, що полягає в розширенні приватного сектору, а з іншого функціональна, яка виступає як процес, тотожний інвестуванню. Формаційний тип капіталізації характерний переважно для макроекономічної сфери, а функціональний – для мікроекономічної (рис.). 

Рис. Поняття і типи капіталізації економічних систем

Якщо виходити з існування двох типів капіталізації, то вдасться уникнути суттєвих розбіжностей в їх трактування. Суперечливість в отриманих результатах буде обумовлена не різними підходами до розуміння вказаних проблем, а стане результатом аналізу різних типів капіталізаційних процесів.

 

Література:

 

1.     Башнянин Г.І., Турянський Ю.І. Ефективність капіталізації і лібералізації економічних систем в умовах ринкової транзиції: методологічні проблеми метрологічного аналізу / Г.І. Башнянин, Ю.І. Турянський. – Львів: Вид-во ЛКА, 2008. – 480 с.

2.     Горячук В.Ф. Системний аналіз процесу капіталізації економіки країни та визначення його як системи / В.Ф. Горячук // Теорія та прктика державного управління, 2010. – №1(28). – С. 270-278.

3.     Капитализация предприятий: теория и практика: монографія / под. ред. И.П. Булеева, Н.Е. Брюховецкой. – Донецк, 2011. – 328 с.

4.     Малова Т. Капитализация в условиях российской экономики / Т. Малова. М.: ЛИБРОКОМ, 2009. – 208 с.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Відомості про авторів

 

Башнянин Г.І. – д.е.н., проф., зав. кафедри економічної теорії Львівської комерційної академії;

Турянський Ю.І. – к. е. н., доц., здобувач кафедри економічної теорії Львівської комерційної академії;

Юрків Н.Я. – к. е. н., доц., здобувач кафедри економічної теорії Львівської комерційної академії

 

Адреса для розсилки:

 

79008

м. Львів

вул. Туган-Барановського, 10

Львівська комерційна академія

кафедра економічної теорії

Башнянину Г. І.