Вегетативні дисфункції у дітей.

Лебідь О. П., Стоянов О. М., Добушева О. М., Суетіна Н. В.

Одеський національний медичний університет

Ключові слова: вегетативна дисфункція, мінімальна мозкова дисфункція, нейропсихологічне дослідження.

Вегетативні дисфункції (ВД) — одна з головних проблем сучасної медицини, оскільки немає таких захворювань в розвитку та перебігу яких вегетативна нервова система (ВНС) не відігравала б значну роль. ВД зустрічаються у 20% дітей загальної популяції дитячого населення і складають 22,4% від усіх хвороб нервової системи у дітей [1].

Наші попередні дослідження показали, що діти з резидуально-органічними проявами з боку ЦНС мають особливості вегетативного гомеостазу, церебральної та периферичної гемодинаміки. У них відмічається схильність до амфотонії за даними кардіоінтервалографії, а також парадоксальне поєднання ваготонії та високого показника процесів адап­тації, симпатикотонії та низького показника процесів адаптації [2]. Для цих дітей характерні гіпертонічний або гіпотонічний типи РЕГ, зменшення артеріоло-венулярного коефіцієнту, судинні клубочки. У переважної більшості дітей з ВД виявляється в тій чи іншій мірі вира­жений розлад мозкової гемодинаміки і мікроциркуляції з порушенням венозної ланки [3]. За допомогою дистантної термографії виявлясгься симптом термоасиметрії у спокої у 36% хворих, після термопапантаження у 75% [4]. Викликані шкірні симпатичні потенціали (ВСШП) у дітей з ВД вказують на характерне уповільнення проведення імпульсу в ЦНС, що свідчить про порушення коркових центрів в тім'яних частках головного мозку [5]. У всіх хворих з ВД, незалежно від клінічної форми захворювання, відмічається інтенсифіка­ція ферментативно-залежного перекислого окислення ліпідів [6].

При тому, що анамнез і дані функціонального обстеження вказують на значну частоту порушень ЦНС у хворих з ВД, об'єктивне неврологічне обстеження часто не виявляє вог­нищевої неврологічної симптоматики. Відомо, що нейропсихологічне дослідження - дуже чутливий метод діагностики когнітивної сфери та дозволяє визначити як топіку, так і інтен­сивність враження вищих коркових функцій [7].

Метою дослідження було оцінити стан ЦНС у дітей з різними клінічними формами ВД за допомогою нейрофізіологічного та нейропсихологічного обстеження.

Було обстежено 30 дітей віком 6-14 років з різними клінічними формами ВД, що знаходились на лікуванні в дитячій міській лікарні № 3. План обстеження крім загальноклінічного включав нейропсихологічне дослідження. Проводили якісну оцінку стану вищих коркових функцій і визначали загальний нейропсихологічний індекс (ЗНІ), що являє собою суму балів, отриманих при виконанні всіх тестів, і відображає ступінь порушення ЦНС. Діти 6-8-річного віку обстежувались за допомогою набору тестів "Лурія-90" [8], крім того використовувались моторні проби: «кулак-долоня-ребро», «рахунок пальців», проби на дослідження сукцесивних функцій: (повторити цифрові ряди в прямому і зворотному порядку), графомоторні проби (змальовування фігур "будинок, дерево, людина"). Дітям старше 8 років для дослідження графомоторних функцій використовували фігури Еllis [9]. Стан вегетативного гомеостазу оцінювався за допомогою кардіоінтервалографії, стан мозкової гемодинаміки за допомогою реоенцефалографії, функ­ціональний стан ЦНС за допомогою електроенцефалографії (ЕЕГ). Проводилась реєстрація викликаних ВСШП за допомогою комп'ютеризованої системи аналізу ТОЕNNIES на електроміографі фірми "Еrich Jaeger" (Німеччина). Стан ліпопероксидації вивчали в лабораторі­ях біохімії (зав. Н. М. Юрженко) та імунології (зав. проф. Г. Б. Афоніна) Науково-дослідного лабораторного центру Національного медичного університету. Визначали рівень ліпоперок­сидації по накопиченню тіобарбітуратзалежних продуктів, основним з яких є малоновий діальдегід (МДА) при неініційованому (НІ МДА) та НАДФ-Н залежному (НАДФ-Н МДА) ліпопереокислепні згідно з описаною методикою [10]. Рівень вільнорадикальних процесів оцінюва­ли за допомогою біохемілюмінесценції(БХЛ).

У обстежених переважали скарги на головний біль, на який скаржились 94,7% хворих, причому 73,7% відмічали головний біль при емоційних навантаженнях і заняттях в школі, 78,9% скаржились на головний біль при метеозмінах, 53% пов'язували головний біль з фізичним навантаженням. У 26,3% хворих відмічався постійний головний біль. У 80% хво­рих головний біль мав стискуючий характер в ділянках скронь. Більшість хворих (60%) скаржились на біль у потилиці, 47% — на біль у лобі. Практично всі хворі скаржились на підвищену втомлюваність (89,4% обстежених) і зниження настрою (84,2%). 78,9% хворих відмічали запаморочення, 73,7% — болі в ділянці серця, 63,1% — підвищену пітливість, 52,6% — напади невистачання повітря, задишку. У 63,1% хворих спостерігались болі в ділянці живота, у 26,3% — погіршення апетиту. Третина обстежених відмічала напади оніміння в кінцівках, 42,1% — напади серцебиття, 15.8% — перебої в ділянці серця. У переважної більшості хворих діагностувалась артеріальна гіпотензія, у 12% — артеріаль­на гіпертензія. У 11% дітей мала місце пароксизмальна вегетативна недостатність у формі пароксизмів синкоп, панічних атак.

Більшість обстежених мали ускладнення на ранніх етапах онтогенезу. Вивчення аку­шерського анамнезу, характеру перебігу вагітності і пологів показало високу частоту токси­козів першої і другої половин вагітності (34,1% хворих). У 11% хворих відмічалась загроза переривання вагітності, у 13,6% — велика маса тіла при народженні. З однаковою частотою (4,5% обстежених) спостерігались переношеність вагітності, слабкість пологової діяльності, пологорозрішіння за допомогою кесарева розтину, асфіксія новонародженого. Від двійні народились 7,3% дітей з ВД, у 2,3% хворих проводилось накладання акушерських щипців, з такою ж частотою спостерігалась гемолітична хвороба новонародженого.

Серед пошкоджень нервової системи у більш старшому віці слід відзначити відносно велику частоту закритих черепно-мозкових травм, які відмічались у 9% обстежених.

На електроенцефалограмі (ЕЕГ) у 76% хворих відмічалась різного ступеня дезоргані­зація біоритміки головного мозку. Фокальна коркова патологія у вигляді поодиноких і групових спайків і гострих хвиль частіше зустрічалась у лобних долях (у 48,1%), рідше у скроневих (у 18,5%), тім'яних (14%) і потиличних долях (5,5%). У 12,9% спостерігалась судомна готовність. Діенцефальна патологія відмічалась у 31,4%, стовбурова — у 29,6%. У 7,4% хворих з ВД реєструвалась пароксизмальна активність па ЕЕГ у вигляді повільних хвиль високої амплітуди тривалістю 1 - 4 сек.

Нейропсихологічне обстеження показало, що практично у всіх дітей з ВД є різного ступе­ня лівопівкульна недостатність і дисфункція діенцефальної ділянки. Про це свідчать труд­нощі при виконанні моторних і графомоторних проб, порушення слухомовної пам'яті по мо­дально-неспецифічному типу. Так, при виконанні графомоторних проб у 56,1% обстежених відмічались легкі порушення, у 14% - значні порушення. З однаковою частотою зустрі­чається патологія лівої і правої скроневих часток головного мозку. Так, порушення прямого запам'ятовування відмічалось у 33%, а зворотного - у 35,1%. При цьому у 5,3% обстежених відмічено значне зниження об'єму слухомовної пам'яті, у 10,5% - порядку відтворення, у 14% - значно підвищене гальмування слідів. При виконанні моторних проб характерними були порушення послідовності виконання проб, що відмічались у 56,1% обстежених, уповільнене переключання з одного руху на інший (у 15,8%)7та дзеркальність (у 21%).

3НІ у дітей з ВД знаходився в межах від 3 до 30 балів (при нормі до 3 балів) Причому, у хворих з пароксизмальною формою захворювання 3НІ був в середньому вищим, ніж у хворих з перманентною (12,5± 1,9 бали проти 9,27± 1,17), хоча різниця недостовірна (р>0,05).

Можна припустити, що ураження нервової системи у хворих з ВД супроводжуються гіпоксією, про що вказує інтенсифікація процесів ліпопероксидації. Як відомо, ішемія суп­роводжується утворенням великої кількості активних форм кисню, що запускає процеси ліпопероксидації. Відмічено тісні корелятивні зв'язки між 3НІ та показниками кардіоінтервалографії, ВСШП, БХЛ, рівнем МДА. Так, ЗНІ високо корелює з вегетативним показником ритму (r = 0,6), НАДФ-Н МДА (r = 0,61) і середньо з амплітудою першого спалаху ХЛ (r = 0,59), світлосумою за першу хвилину ХЛ (r = 0,59), НІ МДА (r = 0,49). Дані кореляції вказують на ішемічний характер порушень головного мозку, що пояснює кореляцію ЗНІ з амплітудою першого спалаху і світлосумою за першу хвилину ХЛ. Спостерігається зво­ротна середня кореляція між ЗНІ і латентним періодом ВСШП з лівої стопи (r = - 0,43). Це підтверджує ураження переважно лівої півкулі головного мозку.

Таким чином, у дітей з ВД, внаслідок ураження нервової системи на ранніх етапах онтогенезу, відмічається висока частота резидуально-органічних змін центральної нерво­вої системи у вигляді мінімальної мозкової дисфункції з проявами лівопівкульної недостат­ності, дисфункції діенцефальної ділянки мозку. Iснує тісний корелятивний зв'язок між тяж­кістю мінімальної мозкової дисфункції та інтенсивністю процесів ліпопероксидації.

ЛІТЕРАТУРА

1.       Чеботарьова В. Д., Майданник В. Г., Бурлай В. Г. та ін. Стан здоров'я дітей, меш­канців великого міста, за даними поглибленого профілактичного огляду // Педіатрія, аку­шерство та гінекологія. — 1993.— №1.— С. З—4.

2.   Хайтович М. В. Ефективність психотерапії та релаксаційної гімнастики в комплекс­ному лікуванні вегетативних дисфуикцій у дітей. Автореф. канд. мед. наук. — Київ. — 1996. — 25с.

3.   Майданник В. Г. Вегетативні дисфункції у дітей (патогенетичні механізми та клінічні форми) // Педіатрія, акушерство та гінекологія. — 1998.— №4.— С.5—11.

4.   Майданник В. Г., Хайтович М. В., Місюра Л. І., Бурлай В. Г., Сосновська Т. Є. Дистантна термографія в діагностиці вегетативних дисфункцій у дітей // Педіатрія, акушер­ство та гінекологія .— 1998.— №3.— С.17—22.

5.   Майданник В. Г., Бурлай В. Г., Хайтович М. В., Афанасьєва І. О., Молочок Н. В. Су­часна діагностика вегетативних дисфункцій у дітей // Педіатрія, акушерство та гінеколо­гія. — 2000.- №2.— С.48.

6.   Хайтович М. В., Литвин Б. С., Афоніна Г. Б., Юрженко Н. М. Окислювально-антиок­сидантний гомеостаз у дітей з вегетативними дисфункціями. Збірник наукових праць "Актуальні проблеми медицини і біології". —- 2000.- №2.— С.285—288.

7.   Ильченко И. Н. Методические подходы к оценке нервно-психического развития детей, проживающих на территориях, загрязненных эндотоксикантами // Журнал неврологии и психиатрии им. С. С. Корсакова. — 1999.— №11.— С. 36—40.

8.   Симерницкая З. Г. Нейропсихологическая методика экспресс -  диагностики «Лурия-90».- М.: О-во «Знание» РСФСР, 1991.— 48с.

9.   Вассерман Л. И., ДорофееваС. А., Меерсон Я. А. Методы нейропсихологической диагностики. Практическое руководство. Санкт-Петербург: «Стройлеспечать.»—1997.— 304

10. Владимиров Ю. А., Арчаков А. И. Перекисное окисление липидов в биологических мембранах. — М.: Наука, 1972. — 252 с.