Петричук П.А.

ПРОФЕСІЙНИЙ ВІДБІР МАЙБУТНІХ УЧИТЕЛІВ ФІЗИЧНОГО ВИХОВАННЯ

Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича

Професійний розвиток є підструктурою особистісного розвитку і може розглядатися як процес закономірної зміни особистості в процесі власної професійної активності, яка являє собою кількісні, якісні та структурні перетворення, що характеризують особистість як суб’єкта професійної діяльності. Становлення професіонала, звичайно, опирається на загальний психічний розвиток, здійснюється на його тлі і пізніше нього. Професійний «спосіб Я», як підсумковий продукт професійного розвитку, формується протягом життя в тій чи іншій професії під впливом численних соціальних впливів. Вершиною професійного «способу Я» є професіонал - людина, що опанувала норми професійної діяльності, професійного спілкування і здійснює їх на високому рівні, домагаючись професійної майстерності, дотримуючись вимог професійної етики, слідуючи професійним ціннісним орієнтаціям [1, 3-5]. Отже, особистість майбутнього педагога фізичного виховання  може бути по-справжньому самовизначеною, якщо вона соціально значуща та індивідуально виражена. Індивідуалізація ефективно здійснюється тільки на основі накопичення особистістю певного загальнолюдського культурного досвіду, зумовленого ним потенціалу і набуття можливостей його реалізації як розкриття творчого потенціалу в соціальному [3], тому професійне становлення сучасного спеціаліста повинне будуватися на використанні особистісного підходу як психолого-педагогічного принципу організації профільної та професійної підготовки педагога, що є одним із важливих наукових принципів, який  забезпечує розуміння, пізнання, розвиток та самореалізацію особистості в її цілісності та гармонійності [3] й на гармонійному поєднанні соціально-дослідницького і практичного аспектів професійної підготовки.

Це викликано тим, що система вищої освіти повинна швидко і адекватно реагувати на виклики часу, враховувати та передбачати найбільш виражені тенденції розвитку суспільства та науки, сміливо запроваджувати структурні трансформації, гнучко змінювати свої методи та засоби, набувати все більш творчий та випереджувальний характер.

Проблеми підготовки педагогів розглядали такі науковці: С.Л.Марков, С.Д.Максименко, Л.М.Карамушка, О.В.Киричук, В.В.Рибалка, В.П.Романенко, В.Федорчук, І.І.Цушко, С.К.Шандрук, М.В.Шаплавський, Н.Ф.Шевченко, та інші. Проблема підготовки майбутнього фізичного виховання пов’язана, в першу чергу, із відбором кандидатів для професійної діяльності. Під час вирішення цього питання потрібно враховувати особистісні якості та професійні здібності майбутніх спеціалістів з визначеного напрямку діяльності та виробити критерії відбору. Тут ми можемо орієнтуватися на такі особистісні якості майбутніх фахівців фізичної культури, які безпосередньо впливають на ефективність їхньої діяльності, а особливо на професіоналізм педагога [3].

Можна  досліджувати особистісно-професійні утворення в процесі професійного відбору за такими блоками[4]:

І. Спрямованість і мотиви професійної діяльності. Це передусім гуманістична спрямованість особистості, специфічна професійна спрямованість і гнучка «Я-концентрація».

ІІ. Вимоги до соціально-перцептивних якостей людини, до здатності правильно відображати соціальні об’єкти, зокрема до психологічної спостережливості.

ІІІ. Вимоги до якостей особистості, що пов’язані з процесом опрацювання та осмислення соціальної інформації. Це вимоги до соціального мислення, його критичності, професійної рефлексії.

IV. Вимоги до якостей, пов’язаних з передачею інформації, з впливом на інших людей, спілкуванням.

З огляду на завдання, які має вирішувати майбутній професіонал цієї галузі діяльності, науковці вказують на найсуттєвіші особистісні утворення, які необхідно враховувати у процесі професійного відбору серед учнівської молоді: спрямованість особистості (пізнавальний, професійний, творчий її компонент); високорозвинуте почуття соціальної відповідальності, гуманістична громадянська позиція; здатність до ефективних форм спілкування з іншими людьми; активність, організованість; експресивність, конструктивність, старанність; прагнення до самовдосконалення й самоактуалізації; мотивація на досягнення успіху; високорозвинуті психічні процеси; розвинуті загальнолюдські якості; високий рівень фізичної підготовки[4]. Це дасть можливість, формувати інноваційний потенціал його особистості. Наявність якого повязана з такими параметрами: творча здатність генерувати й продукувати нові ідеї та проектувати і моделювати їх у практичних формах діяльності; культурно-естетична розвиненість, яка передбачає інтелектуальну та емоційну розвиненість; відкритість особистості до нового, до альтернативних думок[3,178].

Пошук шляхів реалізації особистісно-орієнтованого підходу до підготовки майбутніх педагогів в умовах конкретного вищого закладу потрібно розглядати як одне з найважливіших завдань підвищення якості цієї підготовки [2].

Обов’язковою умовою розвитку творчих здібностей студентів є організація науково-дослідницької роботи в межах курсових і дипломних робіт, як правило, зі здійсненням елементів наукового пошуку, що сприяє розвитку творчих здібностей майбутніх спеціалістів. Ці аспекти мають неабиякий позитивний влив на професійне становлення особистості педагога фізичної культури в процесі навчання у вищій школі. Професійне становлення майбутніх педагогів фізичної культури на сучасному етапі розвитку нашого суспільства потрібно розглядати як індивідуальний розвиток особистості майбутнього фахівця у ході якого відбувається усвідомлення професійно значущих утворень, формується „Я концепція” та виробляється стратегія професійної діяльності в гуманістичній парадигмі.

Список літератури

1.         Балл Г. Сучасний гуманізм і освіта. //Психолог. К.: Видавничий дім «Шкільний світ»., 2003. -- №53. – С.3-5.

2.         Марков С. Основні принципи творчої випереджальної вищої освіти // Науковий вісник Чернівецького університету. Педагогіка та психологія. – Випуск 185. – Чернівці: Рута, 2003. – С.44-53.

3.         Рибалка В.В. Особистісний підхід як психолого-педагогічний принцип організації профільної та професійної підготовки учнівської молоді // Психологія особистісно орієнтованої професійної підготовки учнівської молоді: Науково-методичний посібник. – Київ, Тернопіль: Підручники і посібники, 2002.– С.80-90.

4.         Чаплак Я. Особистісний підхід як психолого-педагогічний принцип у підготовці майбутніх спеціалістів до професійної діяльності /Я.Чаплак, М.Чаплак// Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції «Трансформація особистості в умовах соціально-політичних та економічних змін». – Чернівці: Рута, 2007. – С.564-568.