Мужичок Вадим

ОСОБЛИВОСТІ СТАНОВЛЕННЯ ТВОРЧОГО СТИЛЮ ПРОФЕСІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ У МАЙБУТНІХ ПЕДАГОГІВ

 

Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича

 

    У наші дні удосконаленню підготовки педагогічних кадрів присвячені праці Вашуленка М.О., Гончаренка С.У., Зазюна І.А., Євтуха М.Б., Ничкало Н.Г., Пєхоти О.М., Поташника М.М., Підласого І.П., Савченко О.Я., Сухомлинської О.В., питання їх розвитку і формування як творчих особистостей висвітлюють Киричук О.В., Лузіна Л.М., Нікадров М.Д., Сисоєва С.О., а ідеї з формування творчого стиля діяльності педагогів знаходимо у Н.В.Дудніченко.

Проблема формування творчого стилю педагогічної діяльності знайшла своє відображення ще у працях видатних філософів, педагогів минулого (Сократ, Коменський Я.А., Дістервег Ф.А., Песталоцці Й.Г., Ушинський К.Д.). Так, видатний чеський педагог-гуманіст, засновник нової прогресивної педагогічної системи Ян Амос Коменський, підкреслював важливість індивідуального підходу до педагогічної діяльності.  Класик постійно вказував на необхідність враховувати індивідуальні особливості особистості, будувати навчання природовідповідно до її розвитку, що вимагало підготовки педагога до цього, формування його стиля діяльності [3].

 

Виходячи з проблеми наших наукових зацікавлень, зупинимось на розгляді процесу формування творчого стилю педагогічної діяльності, що потребує визначення суті таких понять, як „творчість” і „педагогічна творчість”.

Ананьєв Б.Г. визначає творчість як специфічну людську діяльність, принципово нову і перетворювальну [1, 89]. При цьому треба розуміти, що під новим розуміється прогресивне, тобто краще, ніж було раніше, більш удосконалене. Тому, ми впевнені, при творчому стилі педагогічної діяльності повинні створюватись для учнів такі умови, які б забезпечували творчий розвиток їх особистості.

Проблема педагогічної творчості сьогодні набула особливої актуальності, так як загальноосвітня школа перейшла на дванадцятибальну систему оцінювання, що стимулює творчість учнів, і значущість цієї проблеми переросла в одну з найважливіших педагогічних проблем з підготовки педагогічних кадрів. Готовність учителя до педагогічної творчої діяльності знаходиться у прямій залежності від рівня сформованості його індивідуальності. Тому творча індивідуальність студента як майбутнього педагога, його стиль діяльності, повинен виступати як соціальна цінність, а професійна підготовка мусить здійснюватись на основі індивідуальних планів, щоб не було місця нехтуванню потенційними творчими можливостями, пізнавальною діяльністю, які відіграють значну роль у підготовці до творчої педагогічної діяльності майбутнього педагога.

Cтиль педагогічної діяльності нами розглядається як стійка система дій і підходів педагога, що склалися під час розв’язання практичних навчальних і виховних педагогічних завдань. У вмінні організовувати навчально-пізнавальну діяльність учнів на відповідному, творчому рівні, буде проявлятись, як нам здається, творчий стиль діяльності педагога. У структурі педагогічної діяльності учителя можна чітко виокремити наступні складові, що забезпечують успіх його професійної діяльності: професійно-педагогічні і психологічні знання, професійні педагогічні уміння, професійно-психологічні позиції та установки учителя та особистісні особливості педагога. Очевидно, що наявність цих умінь і прояв таких якостей на творчому рівні (а саме такі сучасні вимоги до учителя) може свідчити не тільки про його професійну компетентність, але й про сформованість творчого стилю його педагогічної діяльності.

Отже, процес формування творчого стилю діяльності майбутніх педагогів  повинен проходити певні етапи: теоретичну психолого-педагогічну і спеціальну підготовку, в процесі якої формуються теоретичні знання і методи їх застосування; вироблення гіпотез у процесі практичної підготовки та навчальних практик; їх експериментально-професійна перевірка, а фактично завершення формування творчого стиля педагогічної діяльності – це виробнича (педагогічна) практика. При умові постійного удосконалення власної педагогічної діяльності, вироблення творчо-пошукових умінь, майбутній педагог, закінчивши ВНЗ,  може стати професіоналом з сформованим творчим стилем педагогічної діяльності.

 

Список літератури

1.     Ананьев Б.Г. Избранные психологические труды. – М.:Педагогика. В 2- х т., 1980. - Т. 2. - 287 с.

2.     Дистервег А. Избранные педагогические сочинения. – М., 1956.

3.     Коменський Я.-А. Великая дидактика. Избр.пед.соч. – М., 1955.

4.     Маркова А.К. Формирование мотивации учения в школьном возрасте. – М., 1983.

5.     Песталоцци Й.Г. Избранные педагогические сочинения в двух томах. – М., 1981. – Т.1

6.     Поташник М.М. Педагогическое творчество: проблемы развития и опыт. – К.: Радянська школа, 1989. – 185 с.

7.     Философский энциклопедический словарь. – М., 1983.