Д.п.н. Глузман Н.А.

Республіканський вищій навчальний заклад Кримський гуманітарний університет (м. Ялта), Україна

ПОЧАТКОВА ОСВІТА В КРАЇНАХ ЕВРОПЕЙСКОГО СОЮЗА

Провідна мета перебудови початкової освіти в країнах Європейського Союзу – це забезпечення рівних можливостей дітям для отримання якісних стартових знань як базових для навчання протягом життя.

Принцип рівності шансів трансформується безпосередньо у вимозі до закладів початкової освіти навчити кожну дитину, незалежно від її соціального, культурного, етнічного походження: читати, рахувати, писати, орієнтуватися в навколишньому світі, жити та працювати в колективі [1]. З цього приводу доцільно звернутися до у монографії О. Локшиної „Зміст шкільної освіти в країнах Європейського Союзу: теорія і практика (друга половина ХХ – початок ХХІ ст..) ”, в який учена аналізуючи модель змісту освіти початкової школи стверджує: „Цілі початкової школи сконцентровано на формуванні в учнів основ грамотності, яка в сучасних умовах отримала широке трактування, включаючи, окрім когнітивного та операційного, мотиваційний, етичний, соціальний та особистісний аспекти” [2, с.180].

Високий рівень життя й економічного розвитку в Європейських країнах значною мірою забезпечується ефективністю функціонування національних систем освіти, а особливо тією увагою, яка надається питанням освіти громадян, починаючи з народження, що підтверджують основні напрями, цілі та завдання початкової освіти цих країн (табл. 1).

Таблиця 1

Мета початкової освіти в розвинених країнах світу

Країна

Визначення мети початкової освіти

Фінляндія, Швеція

Дошкільні заклади та початкова школа домінують в усій шкільній системі освіті. У фінській системі освіти, яка визнана світовою освітньою громадськістю як зразкова, вважається, що успіх або неуспіх тієї чи іншої дитини визначається саме витоком її освітнього шляху. Тому для цього ступеня освіти необхідні педагоги найвищої кваліфікації. Тільки „кваліфіковані педагоги повинні працювати в дошкільному секторі та в молодшій школі. Саме в цей період можна багато що зіпсувати, зіпсувати все життя людині. У старшій ланці, звичайно, теж можна нашкодити, але це зробити не так легко. Тому найкваліфікованіші педагоги повинні працювати саме в молодшій ланці”, – говорить Еськіл Франк, віце – ректор педагогічної вищої школи в Стокгольмі.

Франція, Італія

Освіта молодших школярів має триєдину мету: 1) соціалізувати дітей, навчити спілкуватися в колективі, усвідомлювати різноманітність навколишнього світу; 2) привертати дітей якомога раніше до навчання, до шкільного життя; 3) спонукати дітей опановувати знання, виховувати навички поведінки, необхідні для успішного продовження навчання на наступних освітніх ступенях.

Нідерланди

„Сприяти культурному, соціальному та індивідуальному розвитку учнів, закладати основи для активної участі учнів у суспільному житті”. „Всіляко стимулювати когнітивний, соціальний та емоційний розвиток дітей” – так означена мета початкової освіти в Нідерландах.

Австрія

Основна задача та мета початкової школи: „Засвоєння учнями знань, необхідних для успішного продовження навчання в середній школі, а також сприяння їх інтеграції в суспільство, надання опіки соціальному, фізичному та емоційному розвитку вихованців”.

Ірландія

Провідними цілями навчання в початковій школі є: 1) особистісний розвиток, формування індивідуальності; 2) соціалізація школярів, формування в них здатності до групової взаємодії та життя в сучасному суспільстві; 3) формування базових умінь та навичок для навчання протягом усього життя.

Англія, Уельс

Учителі початкових шкіл прагнуть сприяти, перш за все, духовному, моральному, культурному та інтелектуальному розвитку кожного учня та суспільства в цілому; готувати учнів до дорослого життя, розвиваючи їх здібності, збагачуючи їх досвід і розвиваючи відчуття відповідальності.

 

Отже, наприкінці XX – на початку XXI ст. в кожній країні Європи і світу йдуть пошуки шляхів покращення роботи початкової школи у відповідності з новими соціально-економічними потребами й очікуваннями суспільства. В нових умовах суспільство потребує, щоб школи ефективно працювали, враховуючи різні національні й етнічні контексти, були чутливими до культурних і гендерних проблем, сприяли поширенню толерантності й соціальної єдності, використовували нові технології, впевнено йшли у стрімкому потоці нових знань і підходів до оцінювання навчальних досягнень учнів тощо. Вимоги до педагогічного персоналу стають більш комплексними. Розглянуті тенденції знаходять віддзеркалення й у системі початкової освіти України.

Так, до пріоритетних напрямів вищої педагогічної освіти України належить підготовка майбутніх учителів початкових класів до реалізації варіативного особистісно зорієнтованого навчання молодших школярів. Це безпосередньо витікає з прийнятих концепцій і державних стандартів початкової освіти. Базовим положенням згаданих державних документів про освіту є положення про зміну пріоритетних цілей навчання: їх обумовленістю на сучасному етапі проблемою виховання особистості дитини на основі особистісно зорієнтованого діяльнісного підходу. Іншими словами, освітня система зобов’язана надати дитині можливість і умови самореалізації в тих видах діяльності, які є провідними в цьому віці. У практиці початкового навчання це реалізується через варіативність початкової освіти [3].

Таким чином, принцип, що „початкова школа не може бути неуспішною” вимагає динамічного розвитку нових прогресивних концепцій і моделей; упровадження сучасних технологій і науково-методичних досліджень у навчальний процес підготовки нової генерації педагогічних кадрів в Україні з урахуванням вітчизняного і зарубіжного досвіду.

ЛІТЕРАТУРА

1.     Егоров Г. С., Лавриченко Н. М., Мельниченко Б. Ф. Тенденцииразвитиясодержания базового образования в странахЗапада / Г. С. Егоров, Н. М. Лавриненко, Б. Ф. Мельниченко / видп. ред. Лавриченко Н. М. – К : Пед. ун-т им. Б.Гринченко, 2003. – 180 с.

2. Локшина О.І. Зміст шкільної освіти в країнах Європейського Союзу : теорія і практика (друга половина ХХ – ХХІ ст..) : [монография] / О. І. Локшина. – К. : Богданова А. М., 2009. – 404 с.

3.       Савченко О. Я. Реформування змісту початкової освіти / О. Я. Савченко // Початкова школа. – 1996. – № 1. – С. 4–8.