Талакіна Т.О., Ковальова І.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

Теоретичне дослідження поняття «тіньова економіка»

 

Поширення в Україні такого соціально-економічного явища, як тіньова економіка, а також обсяги продукції і фінансових ресурсів, які обертаються в цій сфері, являють собою істотну перешкоду забезпеченню сталого розвитку економіки. Значною проблемою є те, що переважна більшість операцій, які можна віднести до тіньових, можна здійснити в легальному нормативно-правовому полі, а доведення факту здійснення тіньової діяльності потребує значних зусиль органів державної влади.

Актуальність теми визначається тим, що поняття «тіньова економіка» досліджувалося багатьма як вітчизняними, так і зарубіжними вченими такими як  Е. Фейг, О. Турчинов, Р.Й. Чайковський, П. Пушкаренко, М. Логвиненко, Ю. Кіржецький, А. Базилюк, А. Шевляков та інші. Але, незважаючи, на багатогранність визначень у вітчизняній та зарубіжній літературі, єдиного поняття, яке могло б в повному обсязі висвітлити сутність даного терміну, не існує.

Метою дослідження є аналіз існуючих понять «тіньова економіка» та визначення того, яке найповніше розкриває усі аспекти даного явища.

У вітчизняній та зарубіжній літературі не існує єдиного терміна, який визначає поняття "тіньова економіка". Для позначення даного феномена використовуються різні терміни: «нелегальна», «позалегальна», «підпільна», «кримінальна», «неформальна», «тіньова», «неспостережна», «неофіційна», «прихована» і т. ін. Причому «тіньова» і «неформальна» економіка трактуються то як тотожні, то як відмінні поняття. У іншому випадку під «тіньовою» розуміється економіка суто кримінальна [1, с.14]. 

Проведемо аналіз визначень поняття «тіньова економіка».

 

 

 

 

Таблиця 1

Трактування терміна «тіньова економіка» у літературних джерелах

з/п

Літературні джерела

Трактування терміна «тіньова економіка» у літературних джерелах

1

2

3

1

Турчинов О. В.

Тіньова економіка – це економічна діяльність, яка не враховується і не контролюється офіційними державними органами, а також діяльність, спрямована на отримання доходу шляхом порушення чинного законодавства.

2

Попович В. М.

Тіньова економіка – це такий стан розвитку кризових, криміногенних процесів в економіці, коли доходи злочинного походження стали засобом скоєння нових, нерідко більш небезпечних злочинів, а отримані за рахунок їх скоєння доходи перестали носити споживчий характер, а трансформувались у базу відтворення незаконних капіталів і криміногенного потенціалу в усіх сферах цивільно-правових, організаційно-регулятивних і суспільно-економічних відносин.

3

Нагребельний В.П.

Тіньова економіка – це економічна діяльність, яка пов’язана з незаконним привласненням особою або групою осіб частини створеної вартості або частки майна через різного роду викривлення об’єктивної інформації про рух грошових коштів та матеріальних цінностей, спотворення даних первинного обліку для заплутування джерел походження доходів, а також через реалізацію методом лобіювання відповідних законодавчих норм і нормативів, схем корисливого перетікання капіталів, здійснення яких не підпадає під кримінальну відповідальність, але зумовлює матеріальні втрати державних або підприємницьких структур та окремих громадян.

 

4

Ярмоленко А.

Тіньову економіку можна визначити як фактично не контрольоване суспільством виробництво, розподіл, обмін та споживання товарно-матеріальних цінностей та послуг.

 

5

Thomas J.

Тіньова економіка включає ті види економічної діяльності, які не записані на національних дохідних рахунках.

 

6

Feige Edgard L.

Тіньова економіка включає усю економічну діяльність, яка з будь-яких причин не враховується офіційною статистикою і не потрапляє до валового національного продукту.

 

7

Бородюк В.

Тіньова економіка – це економічна діяльність, яка не враховується і не контролюється офіційними державними органами, а також діяльність, спрямована на отримання доходу шляхом порушення чинного законодавства.

 

8

Головач В.

Тіньова економіка – неконтрольоване суспільством виробництво, розподіл, обмін і споживання товарно-матеріальних цінностей і послуг; приховані від органів державного управління і суспільства соціально-економічні відносини між окремими громадянами, соціальними групами з використання майна в корисних особистих або групових інтересах.

 

9

Тацій В.

 

Тіньова економіка — це економічна діяльність, яка з якихось причин не враховується офіційною статистикою і не потрапляє до валового національного продукту. Вона проявляється у сукупності нелегальних і псевдолегальних операцій, що забезпечують рух речей, прав, дій як у нелегальній, так і в легальній сферах економіки.

 

10

Дергачев А.

Тіньова економіка - офіційно не зареєстрована економічна діяльність. Включає законні в принципі види діяльності (про яких не повідомляються податкові органи) і незаконні види діяльності (торгівля наркотиками, проституція і ін.).

 

Продовження таблиці 1

1

2

3

11

Никифоров Л.

Тіньова економіка - це економічна діяльність, що суперечить чинному законодавству, тобто являє собою сукупність господарських нелегальних дій, які "підживлюють" кримінальні злочини різного ступеня тяжкості.

12

Корягін Т.

Тіньова економіка – це невраховані офіційною статистикою і неконтрольовані суспільством виробництво, розподіл, обмін і споживання матеріальних ресурсів, коштів, різних благ.

13

Рогов І.

Тіньова економіка являє собою неконтрольовані державою виробництво, розподіл, обмін і споживання товарно-матеріальних цінностей та послуг, що включає в себе всі невраховані, нерегламентовані відповідними нормативними документами та правилами господарювання види економічної діяльності.

14

Ореховський П.

Тіньова економіка – це механізм взаємодії регіональних і галузевих мафій, їх боротьбу за перерозподіл коштів, насамперед за потоки капіталовкладень, фондів, податків, цін, кредитів.

 

Таке різноманіття поглядів фахівців щодо цього явища свідчить про те, що,  з одного боку, розроблені методологічні засади визначення цього феномену є не завершеними і потребують перегляду та, подекуди, доопрацювання. З іншого – це явище охоплює диференційовані типи відносин, що належать до різних галузей науки: економічної, соціологічної, юридичної та інших.

Проаналізував всі наведені визначення робимо висновок: багатогранність поняття «тіньова економіка» не дає можливості вибрати найоптимальніше визначення цього терміну, оскільки кожен з них враховує той чи інший аспект. Проте, на нашу думку, можна узагальнити визначення поняття «тіньова економіка» в сучасних умовах господарювання, а саме визначити її як вид економічної діяльності, який статистично не обліковується, приховується від держави та офіційно не зареєстрований, в більшості випадків супроводжується порушенням діючого законодавства і поділяється на складові: неофіційна, підпільна та фіктивна тіньова економіка.

Література:

1.                 Економічна безпека: навч. посіб. / О. Є. Користін, О. І. Барановський, Л. В. Герасименко та ін.; за ред. О. М. Джужі. — К.: Алерта; КНТ ; Центр учбової літератури, 2010. — 368 с.

2.                 Исправников В.О., Куликов В.В. «Теневая» экономика в России: иной путь и третья сила // Общество и экономика. – 1997. – С. 13-20.

3.                 Головач В. Аудит: теневая экономика // Деловая Украина. – 2009. – № 43. – С. 23-25.

4.                 Пушкаренко П. Генезис і соціально-економічні наслідки тіньової економіки / П. Пушкаренко, М. Логвиненко // Економіка України. – 2004. – № 10. – С. 43-49.