Экономические науки / 1. Банки и банковская система

Будакова М.С., ст. викладач Мелентьєва О.В.

Донецький національний університет економіки та торгівлі ім. М. Туган-Барановського, Україна

 

ОСОБЛИВОСТІ КРЕДИТУВАННЯ ПРОМИСЛОВИХ ПІДПРИЄМСТВ УКРАЇНИ

 

У сучасних умовах розвитку спостерігається тенденція до погіршення фінансових результатів діяльності промислових підприємств, що сприяє зростанню їх зобов’язань. Найбільшу частку серед них займають кредити, які надані банками. Тому актуальним стає проведення аналізу особливостей розвитку кредитування промислових підприємств країни, яке грає важливу роль в розширеному відтворенні, забез­печенні нормального кругообігу капіталу, ефективному економічному зростанні.

Кредитування промислових підприємств України є об’єктом дослідження таких вітчизняних вчених, як В. Базилевича, Ф. Бутин­ця, В.Вітлінського, В.Гейцема, О. Лаврушиної, Є. Жу­кова, В.Платонової, В. Ковальова, А.Ольшанського, Г. Панової, Н. Шелудько та ін.

Проте, незважаючи на велику кількість праць з цієї тематики, визначення особливостей кредитування промислових підприємств в Україні не втрачає своєї актуальності.

Діяльність підприємства в системі ринкової економіки неможлива без періодичного використання різноманітних форм залучення кредитів.

Основними причинами залучення кредитів промисловими підприємствами є, по-перше, модернізація вже зношеного та непридатного обладнання. По-друге, залучені кошти необхідні для подальшого розвитку підприємства, зміцнення його конкурентоспроможності, а також отримання більшого доходу.

Зокрема, зростання кількості кредитів, наданих промисловим підприємствам, обумовлено необхідністю забезпечення та розширення інвестиційної діяльності[1].

Динаміка кредитів, наданих промисловим підприємствам, зображена на рис. 1 [3].

Рис. 1 – Кредити, надані промисловим підприємствам за 2008-2013 рр.

 

         Проаналізований період характеризується зростанням суми кредитів, наданих промисловим підприємствам України. Найбільшого розміру вони досягли  у 2010 році (147111 млн. грн.). Проте, у 2012 році спостерігається суттєве зменшення суми наданих кредитів. Це було спричинено рядом чинників, зокрема загальним гальмуванням економічного зростання у світовій економіці, ростом податкового тягаря, і погіршенням інвестиційного клімату, що призвело до падіння темпів зростання промислового виробництва.

Однак, за даними НБУ у 2013 році банки почали активніше кредитувати промислові підприємства та станом на кінець жовтня сума наданих кредитів становила 133715 млн. грн.

В Україні промислові підприємства можуть скористатися спеціальною системою кредитування, створеної саме для фінансування даної галузі економіки. Відсотки для кредитів такого виду вище, ніж для будь-яких інших видів, що спричинено отриманням промисловими підприємствами більших доходів, ніж підприємствами інших сфер економіки.

         Однак, в процесі кредитування промислових підприємств виникають проблеми, що уповільнюють темпи надання кредитних ресурсів суб’єктам господарювання. Основними негативними факторами є зменшення обсягів реалізації продукції та низька привабливість потенційних інвестиційних проектів із модернізації і розширення виробництва у зв’язку з наявністю політичної нестабільності та негативних прогнозів щодо подальшого розвитку економіки України [2].

З іншої сторони, звужується й сама ресурсна база фінансово-кредитних установ у зв’язку зі зменшенням приросту депозитів банків та оплатою зобов’язань перед нерезидентами. Крім того, зростають ризики кредитування підприємств, що спричинено відсутністю достатньої кількості гарантій повернення позики.

Таким чином, невизначеність щодо подальшого розвитку національної економіки у зв’язку з політичними факторами, відтік інвестиційних ресурсів за межі країни та висока матеріало- й енергомісткість вітчизняних підприємств створюють ризики для стабільного розвитку банківської системи у майбутньому.

Отже, можна зробити висновок, що кредити промисловим підприємствам – це непоганий варіант для розвитку підприємства, а також вирішення всіх нагальних проблем.

Проте, незважаючи на низку негативних факторів, кредитування промислових підприємств  має позитивні тенденції розвитку, але поки ще не досягло високого рівня, як наприклад, в США чи Європі.

Можливо, з часом будуть розроблені все більш привабливі умови цього виду кредитування, що дасть можливість промисловості України розвиватися більш швидкими темпами.

 

Література:

 

1.                 Шкаєва Т.І., Чекіна В.Д. Банківське кредитування галузей економіки України: аналіз структури та динаміки // Бізнесінформ. – 2011. – №11. – с.160-164.

2.                 Н. В. Параниця Особливості взаємодії банків і промислових підприємств // Науковий вісник Національного університету ДПС України (економіка, право). – 2011. - № 4(55). – с.89-95.

3.                 Статистичний бюлетень НБУ за 2013 р. (електрон­не видання) [Електронний ресурс]: Матеріали веб-сайту Національного банку України. – Режим доступу: http://www.bank.gov.ua/doccatalog/document?id=98443