К.е.н., доц. Пономарьова Н.А., студентка Якимець Ю.В.

Хмельницький національний університет

 

Проблеми автоматизації аудиторської діяльності в Україні

 

Підвищення ефективності аудиторської роботи неможливе без використання комп'ютерних технологій, які на сьогодні можуть бути використані протягом всього процесу аудиту: на етапах планування та організації аудиту, контролю, підготовки та обґрунтування аудиторського висновку. Тому дослідження основних аспектів автоматизації аудиторської діяльності є важливим у теперішній час, так як розвиток інформаційних технологій здійснюється досить швидкими темпами.

Дослідженням питань, пов’язаних із автоматизацією аудиту, займалися   зарубіжні та вітчизняні науковці, а саме : Е.Чамберс, К.Кловз, Лісіна В.Ю., Івахненков С.В. та інші.

Термін “комп’ютерний аудит” означає використання комп’ютерної техніки і сучасних інформаційних технологій для організації аудиторської діяльності, включаючи аудиторські перевірки фінансової звітності і підготовку аудиторського висновку, а також надання супутніх аудиторських послуг. Автоматизація аудиторської діяльності повинна передбачати розробку та впровадження в аудиторську практику таких програмних продуктів, які б забезпечували автоматизацію виконання завдань з надання впевненості щодо різних предметів перевірки та супутніх послуг згідно МСА(Міжнародні стандарти аудиту) та включали в себе можливості експертних систем. Експертні системи вирішують наступні завдання: інтерпретація, оцінка ситуації, прогнозування, видача інструкцій, контроль, спостереження, планування [2].

Також необхідно обов’язково врахувати вимоги до програмних продуктів,які викликані особливостями аудиторської діяльності. В першу чергу це гнучкість, зв'язок з бухгалтерськими програмами, ергономічність.

Важливим фактором для проведення автоматизації аудиту є наявність у аудиторських фірм інформації про системи комп’ютерних інформаційних технологій, які призначені для аудиторської діяльності. Але дослідження свідчать, що більше 50% аудиторських фірм такою інформацією не володіють. Недостатність інформації неабияк стримує ріст автоматизації аудиту, так само як і низька якість існуючих пропозицій. Незважаючи на це, більша частина аудиторів вважає, що використання автоматизованих систем в їх діяльності підвищить ефективність і якість роботи.

Варто зазначити, що на світовому ринку представлені програмні засоби різних типів, які  використовуються у роботі аудиторів. Вони поділяються  на дві великі групи:

-         пакети прикладних програм загального і проблемно-орієнтованого призначення;

-         програми автоматизації управління аудитом.

На сьогоднішній час зарубіжні аудиторські фірми розробили і використовують спеціальні інформаційні системи, орієнтовані на внутрішню регламентацію аудиторської діяльності із застосуванням внутрішньофірмових стандартів. Прикладами таких програм є системи провідних аудиторських фірм, таких як KPMG, яка використовує програму Vector 6, Ргіcewaterhouse Coopers із системою My Client та Deloitte & Touche, спеціальною інформаційною системою якої є Audit System/2. Система Audit System/2 (AS/2), наприклад, поєднує можливості текстового і табличного редакторів і програми для складання оборотно-сальдової відомості. Вона призначена для полегшення комплексної підготовки робочої документації і звітності та проведення їх консолідації.

Щодо безпосередньо виконання програмним забезпеченням власне покладених на нього функцій, то виділяють певний алгоритм, який наведений на рис.1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 1 – Алгоритм роботи системи автоматизації аудиторської інформації

У свою чергу, в Україні ринок аудиторського програмного забезпечення тільки починає розвиватися. Професійними організаціями та безпосередніми користувачами на шляху впровадження використання комп'ютерних інформаційних технологій в аудиті на території України існує певне коло проблемних питань, серед яких виділяють наступні:

-         відсутність на ринку інформаційних технологій в Україні вітчизняних програмних продуктів для аудиторської діяльності;

-         різна галузева спеціалізація клієнтів аудиторських фірм, що при динамічно мінливому законодавстві не дозволяє зробити деталізоване налаштування спеціалізованих систем на «всі випадки життя»;

-         застосування підприємством, що підлягає аудиту, різноманітного програмного забезпечення;

-         ризики, пов’язані з використанням комп'ютерних систем обробки даних, можуть бути значними, при цьому ймовірність неправильної обробки даних чи втрати частини інформації стає реальною загрозою правильності аудиторського висновку;

-         специфіка аудиторської діяльності обумовлює неможливість повної формалізації процесу аудиту та формування професійного висновку. Аудит фінансової звітності згідно з міжнародними стандартами аудиту багато в чому має за основу так зване “професійне судження” аудитора, яке ґрунтується на його досвіді та інтуїції. Бездумна комп’ютеризація аудиту при цьому може призвести до такої його автоматизації, яка потягне за собою ряд помилок при проведенні аудиту [1];

Виходячи із вище наведених проблемних питань, на нашу думку сьогодні існують такі напрямки впровадження автоматизації аудиторської діяльності в Україні:

-         дослідження можливих аудиторських ризиків, пов’язаних з використанням програмного забезпечення для того, щоб зменшити їх вплив на кінцевий результат аудиту;

-         підвищення поінформованості серед аудиторів щодо автоматизованих систем аудиту, які дозволять підвищувати якість їх роботи та зменшити час на виконання аудиторської перевірки;

-         дослідження потреб замовників аудиту з метою удосконалення можливостей програмних продуктів при їх розробці або ж налагодження зарубіжних програмних аналогів.

Автоматизація аудиторської діяльності охоплює ті аспекти, які тісно пов’язані з обов’язковим аудитом фінансової звітності. Також вона включає широкий спектр консультаційних послуг, що їх можуть надавати аудитори (перевірку алгоритмів комп’ютерних облікових систем клієнтів і консультування з питань їх належної побудови;  аналіз великих масивів фінансових і оперативних даних в електронному вигляді спеціальними програмними засобами; аналіз фінансових показників клієнта та їх прогнозування за допомогою відповідного програмного забезпечення).

В Україні існують два основні шляхи розвитку автоматизації аудиту:

-         освоєння закордонних програмних продуктів з автоматизації аудиту;

-         розробка вітчизняного програмного забезпечення аудиторської діяльності з урахуванням вимог МСА, національного законодавства та існуючих на ринку інформаційних технологій обліку [3].

При вирішенні проблем автоматизації аудиторської діяльності в Україні варто звернути увагу на такі фактори: вимоги МСА та українського законодавства, потреби замовників аудиту, потреби вітчизняних аудиторів, особливості бухгалтерського та податкового обліку та ін.

 Отже, автоматизація аудиторської діяльності дозволить значно скоротити трудовитрати аудитора, час проведення аудиторської перевірки, підвищити якість її проведення. На сьогодні українськими аудиторами використовується спеціальне програмне забезпечення зарубіжного походження, але також існують напрямки автоматизації аудиторської діяльності, які з часом будуть втілені.

 

Література

1. Івахненков С.В. Комп’ютерний аудит: контрольні методики і технології / С.В. Івахненков . – К. : Знання, 2010. – 286 с.

2. Подольський В.І. Комп’ютерні  інформаційні системи в аудиті / Подольський В.И.. – К. : Кондор, 2008. – 159 с.

3.Романов А.Н. Автоматизація аудиту / Романов А.Н. – К. : Знання, 2005. – 336 с.