І. М. Щербакова

доцент кафедри практичної психології

Сум ДПУ імені А.С. Макаренка,к. філос. наук

В. В. Альшевська

студентка V курсу СДПУ імені А.С. Макаренка

 

АКТУАЛЬНІ ПИТАННЯ ПСИХОЛОГІЧНОЇ

КЛАСИФІКАЦІЇ ПРОФЕСІЙ

 

У статті розглянуто класифікацію професій Є. О. Клімова. Визначені поняття «професія», чинники і критерії класифікації професій. Проаналізовано п’ять типів професій за класифікацією Є. О. Клімова. Подано результати експериментального дослідження схильностей учнів до професійної діяльності.

Ключові слова: особистість, суб’єкт праці, професія, психологічна класифікація професій,професіографія, типи професій.

 

Постановка проблеми. Соціально-економічні трансформації в Україні, становлення її як країни з ринковою економікою зумовили сувору конкуренцію і відчутні зміни на ринку праці, зростання безробіття, зокрема серед молоді. У зв’язку з цим, особливо актуальним є питання своєчасного формування у дітей та підлітків адекватних уявлень і знань про сучасну професійну діяльність, та формування у них психологічної готовності до вибору майбутньої професії. Виходячи з того, що будь яка класифікація професій повинна забезпечувати валідну діагностику професійних інтересів, схильностей та здібностей, на нашу думку, сьогодні існує необхідність знаходження ефективних психологічних критеріїв, які дозволять поєднати сучасні професії в групи, класифікувати їх. Сучасні класифікації професій повинні дійсно полегшувати вибір професії конкретною особистістю, збагачуючи її професійно важливою інформацією.

Аналіз останніх джерел. У вітчизняній психології розробкою класифікацій професій займалися: В. Є. Гаврилов, С. П. Струмилін,
К. Піорковський, К. Н. Корнілов, І. Н. Шпільрейн, А. В. Погожев,
С. М. Богословський, В. В. Чебишева, М. С. Пряжніков, Є. М. Демент’єв,
Ф. Ф. Ерісман, Є. О. Клімов. У зарубіжній психології професіографічним аналізом займаються: Дж. Холланд, О. Ліпман, Ж. Крістенсен, Ф. Парсон,
Ф. Баумгартен.

Мета статті: розкрити змістовний аспект поняття «професія», «психологічна класифікація професій», розглянути актуальні питання психологічної класифікації професій за Є. О. Клімовим.

Виклад основного матеріалу. Професії як складні соціально-технічні системи класифікуються за різними критеріями. Класифікації професій призначені для профорієнтаційної роботи. Сучасний світ професій величезний та налічує трохи більше 20 тис. професій і біля 40 тис. спеціальностей, а отже потребує впорядкування цього різноманіття науково обґрунтованими критеріями. Психологічні класифікації створюють образ професії, показуючи її окремі елементи, такі як: цілі, завдання, умови праці. Вони відіграють описову роль, відображаючи необхідні аспекти при характеристиці того або іншого виду професійної діяльності. Необхідно враховувати, що в умовах стрімких змін деякі професії неминуче випадають з сучасних класифікацій, оскільки стають не актуальними. За деякими підрахунками, більше 50% існуючих в наші дні професій і спеціальностей,ще 30 років тому були невідомі [4]. Саме тому, на нашу думку, особливістю сучасних психологічних класифікацій повинна бути відмова від соціологічних, економічних та технологічних критеріїв.

Незважаючи на різноманіття існуючих класифікацій професій, однією із найбільш розповсюджених у вітчизняній психології продовжує бути класифікація професій запропонована Є. О. Клімовим, яка містить комплекс таких ознак, як: предмет, мета, знаряддя, засоби, умови праці [1].Слово «професія» походить від двох латинських слів: «profession» – офіційно вказане заняття, спеціальність та «profiteоr» – оголошую своєю справою. Професія – система знань, умінь і навичок отриманих конкретною людиною. Професією називають також різновид діяльності [3, с. 106]. Це вид конкретної трудової діяльності, ремесло, вид виконуваної людиною роботи, що вимагає від неї певної підготовки і зазвичай матеріально забезпечує її існування.

Класифікація професій – це науково обґрунтований розподіл їх на різновидності, згідно будь-яким важливим ознакам [3, с. 110].Психологічні класифікації професій потрібні для теорії психології праці, для розуміння ролі психологічних чинників в праці. Вони необхідні для практичних досліджень. Як правило професії класифікуються за такими ознаками: предметом і метою праці, знаряддями та умовами праці. Зокрема таку класифікацію розробив російський професор, доктор психологічних наук, академік РАО Є. О. Клімов разом із своїми колегами [2].

Класифікація складається з чотирьох ярусів:

 

«Моя професія»

 

 

4.ПВНМ

(групи професій)

 

 

3.РМАФ (відділи професій)

 

 

2.ГПД (класи професій)

 

 

1.     ПТЛЗХ (типи професій)

 

 

Перший ярус складають типи професій (П, Т, Л, З, Х); другий ярус – класи (гностичні, перетворюючі, дослідницькі); третій ярус – відділи професій (Р – професії ручного типу, М – машинно-ручного, А – автомат, Ф – професії з перевагою функціональних засобів праці; четвертий ярус – групи професій (за ознакою предметних і соціальних умов праці) [3, с. 111].На основі відмінностей у предметах праці всі професії поділяються на п’ять типів: «людина – природа», «людина – техніка», «людина – людина», «людина - знакова система», «людина - художній образ»[3, 27-40 С.]. Формула «моєї професії», або професії-мрії (тієї професії яку вибирає суб’єкт вибору), може полягати в простому варіанті з чотирьох позицій (які умовно позначаються літерами, що відповідно позначають: 1) тип, 2) клас, 3) відділ, 4) групу професій).

Аналіз результатів експериментального дослідження серед учнів 11 класів однієї із загальноосвітніх установ м. Суми, які були отримані за методикою «Диференцiйно-дiагностичний опитувальник» (Є. О. Клімова) дозволяє нам зробити висновок, що основними з п’яти характеристик, які переважають в учнів 11-А та 11-Б класу є – «Людина-людина» та «Людина-художній образ». Найменше виборів, з п’яти характеристик, отримано за показниками: «Людина-техніка» та «Людина-природа».Найбільший вибір мають такі типи професій у 11-А класі: «Людина-людина» (35 %) та «Людина-художній образ» (28 %). У 11-Б клас: «Людина-людина» (30 %) та «Людина-художній образ» (25 %). Зробимо порівняльний аналіз відповідей хлопців та дівчат по даній методиці. У рис. 1 наведений наочний аналіз порівняння відповідей по кожному типу професій.

Рисунок 1

Узагальнюючи дані з рис. 1 можемо зробити висновок про те, що тип професії «Людина-людина» притаманний більше дівчатам, ніж хлопцям на 33 %. Тип професії «Людина-техніка» притаманний більше хлопцям, ніж дівчатам на 18 %. Тип «Людина-знакова система», «Людина-художній образ» обрали для себе в майже рівній кількості і хлопці (20 %; 30 %) і дівчата (18 %; 28 %). Тип «Людина-природа» обрали у своїх відповідях лише дівчата (18 %).

Висновки. Теоретико-методологічний аналіз психологічної класифікації професій Є. О. Клімова доводить її актуальність і значущість. Сучасні професії як складні соціально-технічні системи можуть бути класифіковані за різними критеріями, однак, у вітчизняній психологічній практиці класифікація
Є. О. Клімова була і продовжує бути універсальною класифікацією, що дозволяє визначити наскільки майбутні суб’єкти праці розбираються у предметі, меті, знаряддях, засобах та умовах праці.

 

ЛІТЕРАТУРА

1.            Климов Е. А. Психология профессионала / Е.А. Климов. – Москва-Воронеж, 1996. –  186 с.

2.            Климов Е. А. Путь в профессию / Е. А. Климов. – Л.: Лениздат, 1984. –
189 с.

3.            Климов Е. А. Как выбрать профессию/ Е. А. Климов. – М.: Просвещение, 1990. –159 с.

4.            Степанский В. И. Психологические факторы выбора профессии: теория, эксперимент: учебно-методическое пособие / В. И. Степанский. - Москва: Московский психолого-социальный ин-т., 2006. – 108 с.