Харченко Ю. А.

Полтавський національний технічний університет імені Юрія Кондратюка

 

        Удосконалення системи управління фінансовою діяльністю підприємства

 

Економічна доцільність функціонування будь-якого підприємства оцінюється, в першу чергу, станом формування та використання прибутку. Удосконалення системи управління господарсько-фінансовою діяльністю підприємства, підвищення його прибутковості потребують систематичної оцінки в динаміці фінансових результатів і аналізу основних факторів, які впливають на формування чистого прибутку. Дані такого аналізу використовуються для пошуку резервів зростання прибутковості, а також ураховуються в удосконаленні процесів планування і прогнозування діяльності підприємства [1]. Отже удосконалення системи управління фінансовою діяльністю за рахунок підвищення оперативності аналізу фінансового стану підприємства є однією з важливих задач фінансового управління. Це дає можливість співставити фактичний стан з поставленими цілями на визначений період, виконати фінансове планування та прогнозування на майбутній період.

В роботі [2] виконаний аналіз різних діючих методик оцінки фінансового стану підприємства, обґрунтовані основні показники, що найповніше характеризують фінансовий стан, відповідно до поставлених завдань і конкретних умов функціонування підприємства. Головним недоліком традиційної оцінки є розрахунок коефіцієнтів на визначений момент часу за даними фінансової звітності. Сучасне промислове підприємство є складною системою, тому вимоги до аналізу фінансового стану повинні базуватися на обліку, плануванню, контролю і прогнозуванню максимальної кількості аспектів діяльності підприємства, а також застосуванні нових перспективних засобів автоматизації на базі ЕОМ. Одним із шляхів удосконалення методики проведення і підвищення якості аналізу фінансового стану підприємства є використання економіко-математичних методів, які дозволяють виконати оцінку в реальному часі і динаміці [3]. Оцінка поточного фінансового стану підприємства і розробка прогнозів цікавить акціонерів підприємства, потенційних інвесторів з метою мінімізації ризиків; комерційні банки і кредитні установи при прийнятті рішення щодо видачі кредиту тощо. На основі отриманої інформації розробляється і реалізується система управлінських заходів.

Фінансовий стан підприємства, в першу чергу, залежить від швидкості трансформації активів підприємства в грошові кошти. Тривалість операційного циклу підприємства визначається періодом обороту грошових коштів, тобто часом виробництва, реалізації і оплати продукції підприємства, який залежить від термінів погашення дебіторської заборгованості, а також тривалості періоду обігу товарно-матеріальних запасів. Стабільність фінансового стану залежить від тривалості часу, протягом якого підприємство може погасити в повному обсязі свої поточні зобов'язання. Ринкова активність підприємства залежить від швидкості обігу активів та обсягів реалізації і рентабельності продукції. Фінансова стійкість залежить від співвідношення власних і позичкових коштів в структурі капіталу. Прибуток є узагальнюючим фінансовим показником результатів усіх видів діяльності підприємства.

На основі даних аналізу результатів фінансової діяльності, які характеризують тенденції щодо зміни окремих показників, можна запропонувати наступні заходи для підвищення прибутковості підприємства: зменшення товарно-матеріальних запасів і обсягів дебіторської заборгованості за рахунок підвищення ділової активності; підвищення рентабельності продукції на базі зменшення операційних витрат усіх видів ресурсів, які впливають на собівартість; збільшення величини чистого прибутку завдяки зменшенню фіксованих витрат і підвищенню ефективності фінансової та інвестиційної діяльності; реінвестування максимально можливої частки прибутку на збільшення виробничого потенціалу підприємства.

Запропоновані заходи реалізовуються на базі новітніх комп'ютерних технологій шляхом створення єдиного інформаційного простору управлінської облікової інформації про діяльність підприємства. Управлінські операції, пов'язані з рухом товарно-матеріальних і фінансових ресурсів реєструються і систематизуються, а також відображаються в головній книзі в режимі часу, близькому до реального.

Автоматизація всіх щоденних основних внутрішніх бізнес-процесів дозволяє оптимізувати структуру управління, уникнути дублювання і неузгодженості між ланками, а також підвищити взаємодію між підрозділами підприємства. Управлінська система дає можливість впливу і коригування процесу на стадії розвитку, це скорочує час виконання кожного етапу і строків узгодження між етапами, а також значно зменшує кількість помилкових рішень і тривалість виробничого циклу. Оперативний аналіз ситуації і прийняття управлінського рішення базується на повній, достовірній інформації. Як результат, з'являється можливість відстежити будь-якої миті фінансовий і технологічний баланс підприємства.

Ефективне керування виробничими запасами дає можливість зменшити їхню кількість відповідно до реальних потреб і вивільнити оборотні кошти. Автоматизація обліку матеріально-технічних ресурсів на виробництві забезпечує  виконання всіх операцій в момент часу згідно плану і за кошторисної вартістю, що зменшує собівартість продукції. Таким чином, за рахунок створення єдиної бази обліку фінансових розрахунків зменшується обсяг кредиторської і дебіторської заборгованості та підвищується рівень керованості господарсько-фінансовою діяльністю підприємства.

 

Література.

1. Фінанси підприємств/ Під ред. А. М. Поддєрьогіна. -4 -те вид., перероб. та доп. -К.: КНЕУ, 2002. -571 с.

         2. Білик М. Д. Сутність і оцінка фінансового стану підприємств// Фінанси України. - 2005. -№3. -С. 117-128.

         3. Єлісєєва О. К., Решетняк Т. В. Економіко-математична модель діагностики фінансового стану машинобудівних підприємств донецького регіону// Економічна кібернетика. -2006. -№1-2. -С. 68-73.