Цуканова О.В., Кащена Н.Б., Гаркуша Н.М.

Харківський державний університет

харчування та торгівлі (ХДУХТ)

 

Сутність та класифікація інвестицій

 

У сучасних умовах розвитку економічних процесів в Україні інвестиції відіграють значну роль як на макро-, так і на мікрорівні, і виконують ряд найважливіших функцій, без яких неможливий нормальний розвиток економіки будь-якої держави.

Різні аспекти сутності, видів та ефективності використання інвестиційних ресурсів докладно висвітлені в роботах як вітчизняних - А.А. Пересади,         Т.В. Майорової, І.А. Бланка, Ю.М. Коваленко, С.В. Кравченко, О.Є. Каєвої,         так і зарубіжних провідних вчених - Бернса В., Бірмана Г.І., Кейнса Джем., Мюссе П., Міллера М., Модільяні Ф., Шарпа В., Хавренека П. М. та ін. Детальне вивчення наукових робіт цих авторів свідчить про винятковий інтерес дослідників до цієї ключової економічної категорії, і безліч визначень цього поняття. Доволі часто характеристика інвестицій недостатньо чітка або надмірно вузька, а отже доцільним є уточнення економічної сутності категорії „інвестиції”. Проаналізувавши теоретичні погляди на сутність інвестицій, надається можливим сформулювати власне визначення даної категорії наступним чином: інвестиції це процес вкладення капіталу у вигляді майнових та фінансових цінностей з метою одержання прибутку і зростання вартості капіталу, а також отримання соціального ефекту. Таке визначення інвестицій за змістом інтегрує різні економічні процеси, які впливають на виробництво, розподіл, обмін та споживання національного продукту.

Різні види інвестицій мають різне відносне значення для функціонування підприємства. У зв’язку з чим для обліку, аналізу і підвищення ефективності управління інвестицій пропонуємо наступну їх класифікацію (рис.1).


Подпись: КЛАСИФІКАЦІЯ ІНВЕСТИЦІЙ Подпись: Інвестиції по забезпеченню безпекиПодпись: Інвестиції в модернізацію виробництва

 

Рис. 1.  Запропонована класифікація інвестицій за окремими ознаками

Наведені класифікаційні ознаки інвестицій відображають багатоаспектність досліджуваної категорії, і можуть застосовуватися з метою підвищення ефективності  управління інвестиціями в реальний і фінансовий сектор економіки.

Зазначимо, що фінансовий ринок України набуває обертів, але інвестори все ж таки віддають перевагу вкладенням в реальні активи, здійснюючи переважно інвестиції в основний капітал. Така тенденція спостерігається як в цілому по Україні, так і по Харківській області. Так, за 2005 рік освоєно 75500 млн. грн. інвестицій, що на 32 % (у порівняних умовах) більше ніж у 2004 році. Зокрема, по Харківській області інвестиції в основний капітал склали 5055 млн. грн, що також перевищує дані попереднього періоду на 25,2 %.

Основним джерелом інвестування в Харківській області на протязі 2003-2005 років залишаються власні кошти підприємств та організацій, хоча простежується тенденція до зменшення їх питомої ваги. Так у 2003 році частка власних коштів підприємств та організацій у загальному обсязі інвестицій в основний капітал складала 77%, у 2004 році – 76%, у 2005 році – 71,2%.

Незначну частку у загальному обсязі фінансування займають кошти державного бюджету. Так у 2003 році вони склали 1,6%, у 2004 році – 2,1%, у 2005 році – 2,5%.

За 2003-2005 роки майже у 2 рази зросло фінансування інвестицій в основний капітал за рахунок кредитів банків та інших позик. Якщо у 2003 році питома вага цих джерел складала лише 4,5%, то у 2005 році вона підвищилась на 4,5% і склала 9,0%.

Як позитивний момент слід відзначити зацікавленість іноземних інвесторів. У базовому році питома вага інвестицій в основний капітал за рахунок іноземних інвесторів в загальному обсязі інвестицій складала 5,0%, а у звітному – 7,1%.

Вище викладене дозволяє зробити висновок про те, що для ефективного фінансування підприємств у просторі фондового і товарного ринків цілком залежить від власних інвестиційних ресурсів підприємств та організацій, їх достатнього обсягу і оптимального співвідношення.