Доля В.С., Мозуль В.І., Мазулін А.В., Яковлева О.С.

Запорізький державний медичний університет

 

Сучасні методи підготовки провізорів з фармакогнозії

 

Підготовка фахівців-провізорів на сучасному етапі потребує послідовного і систематичного вдосконалення традиційних та пошук нових шляхів оптимізації  навчального процесу.

На сьогоднішній день близько 40 % препаратів, що застосовуються для лікування і профілактики захворювань є засобами природного походження, тому фармакогнозія має велике значення у фаховій підготовці провізора і відіграє провідну роль у розв’язанні таких актуальних питань як пошук рослинних джерел і створення ефективних ліків з природної сировини, підвищення якості лікарської рослинної сировини та препаратів рослинного походження, раціональне використання природних ресурсів та ін. 

Фармакогнозія є частиною природознавчого учення про лікарські рослини, яке об’єднує класичну фармакогнозію, фітохімію, фітофармакологію, фітотерапію і ресурствознавство лікарських рослин і є профільною дисципліною для студентів спеціальності “фармація”.

З метою оптимізації викладання фармакогнозії працівники кафедри ставлять перед собою завдання більш широкого використання комп’ютерних технологій у навчальному процесі, створення і застосування навчально-методичного матеріалу (електронних підручників, посібників, методичних розробок та ін.), вдосконалення методів викладання фармакогнозії згідно з сучасними вимогами до підготовки фахівців за принципами Європейської кредитно-трансферної системи (ECTS).

На сьогоднішній день гостро постає питання впровадження в навчальний процес кредитно-модульной системи відповідно до Болонської декларації.

Професійна підготовка фармацевтів здійснюється на лекціях, практичних і семінарских  заняттях, на базах навчальної практики.

Сучасний рівень розвитку науки, виявлення закономірностей зв’язку  хімічної будови і фармакологічної активності висуває на перший план знання хімічного складу лікарских рослин. Тому студенти вивчають основи біології рослин, біогенез біологічно активних речовин, вдосконалення стандартизації з використанням нових методів аналізу (УФ-, ІЧ-, ПМР-спектроскопії, газорідинної хроматографії та ін.).

Фармакогнозія – прикладна дисциплина. Студенти повинні самостійно засвоїти діагностичні ознаки рослин і сировини. Для цього на кафедрі є всі умови: сучасне обладнання, реактиви, гербарій, лікарська сировина. В період навчання студенти аналізують невідомі задачі подрібненої, порошкованої рослинної  сировини, аналізують лікарську сировину за ключем-визначником.

Ефективність засвоєння курсу фармакогнозії досягається внаслідок впровадження в процес навчання нових комп’ютерних технологій зі всіх тем курсу за розробленими на кафедрі тестами. Кафедра підготувала блок з 3000 тестів, які відповідають вимогам ліцензійного іспиту “Крок-2” та дозволяють студентам перевірити свій базовий рівень знань.

Комп’ютерний контроль засвоєння знань проводиться впродовж усього процесу навчання (базовий, рубіжний, підсумковий).

Важливим напрямком оптимізації навчального процесу на кафедрі є розробка і впровадження методів дистанційного навчання, створення і розповсюдження через інформаційно-телекомунікаційну мережу навчально-методичних матеріалів і учбових програм. На сторінці кафедрального сайту в мережі Internet розміщенні всі методичні матеріали, монографії співробітників: «Фитотерапия инсомнии», «Выращивание лекарственных растений», «Валерианотерапия», «Макроскопічний та мікроскопічний аналіз лікарської рослинної сировини», «Здоровье и лекарственные растения», «Медицинская ботаника», «Ресурсоведение» та ін.

Крім традиційних методів (лекції, практичні, семінарські заняття) на кафедрі акцентується увага на організацію самостійної роботи студентів.

Для самостійного вивчення з метою розширення знань, потрібних фахівцю фармаціі спрямовані теми: «Лікарські рослини, які використовуються в гомеопатіі», «Лікарські рослини, які використовуються у складі харчових добавок спеціального призначення (БАДіВ), «Мікроелементи», «Антибіотики», «Ферменти» та інші, які є обовязковими  для багатьох  фармацевтичних закладів европейских країн.

Самостійна робота розвиває індивідуальні здібності, формує мислення. В процесі самостійної роботи студент набуває такі навички як самоорганізація, творчий пошук інформаціі, прийняття самостійних рішень, що сприяє інтенсифікації навчання.

Для активізації позааудиторної роботи студентів на кафедрі особливе значення надається використанню мультимедійних навчальних компакт-дисків, використання сучасних електронних джерел інформації, проведенню на практичних заняттях ділових ігор, рішенню ситуаційних завдань, проведенню олімпіад, та залученню студентів до участі у  роботі наукового гуртка.

Важливим шляхом підготовки фахівців є залучення студентів до науково-дослідної роботи. Студенти-старшокурсники проводять науково-дослідну роботу по вивченню лікарських рослин, які містять жирні та ефірні олії, фенольні сполуки, вітаміни, полісахариди, терпеноїди, розробляють методики визначення та аналізу біологічно активних сполук.

Таким чином, на кафедрі фармакогнозії розроблені сучасні підходи до вирішення проблеми оволодіння професійними знаннями, що сприяє якісній підготовці фахівців фармацевтичної галузі.