Леся  Височан

                                                                                                 Івано-Франківськ

                                                                                      Педагогічні науки, 4секція

Прикарпатський національний університет

імені Василя Стефаника

Психолого-дидактичні вимоги до підручників

початкової школи ( 1959-1991 рр.)

 

  На початку 60-х років  ХХ ст. у зв’язку із втратою початковою школою функціональної самостійності змінилися її цілі, що знайшло відображення, передусім, у змістовому забезпеченні цієї ланки А так як підручник є матеріальним носієм змісту освіти, розпочалося його  комплексне вивчення.

За  досліджуваного  нами періоду педагогічна наука, зокрема, педагогічна психологія, владно входила у школу, допомагаючи вчителю  цілеспрямованіше  здійснювати навчально-виховний процес. Назріла  потреба узгодити зміст та методи  початкової освіти із навчальними можливостями дитини, повніше використати їх і тим самим поліпшити якість навчання, піднести його питому вагу в загальному розвитку учнів. Це передбачало в першу чергу  „посилення  психолого-педагогічного супроводу шкільного підручника” [ 2 ].

Вчені – психологи рекомендували авторам підручників неухильно дотримуватись орієнтації на вікові особливості  молодших школярів. Вони акцентували увагу на тому, що в початкових класах формуються тільки елементи світогляду дитини і дуже важливо, щоб зміст підручника і його обсяг не перевищували психофізичних можливостей учнів. Перевантаження навчальної літератури надмірною інформацією – одна з найактуальніших проблем тогочасної початкової школи.

Думка про те, що в побудові навчання треба зважати на  психологічні  особливості дітей  в педагогіці виникла давно. На це вказували у свій час  відомі як зарубіжні, так і вітчизняні педагоги  та психологи  (Я.А.Коменський, Й.Г.Песталоцці, Д.Локк, Ж.Ж.Руссо, Д.Дідро, К.Д.Ушинський, П.Ф.Лесгафт, Ж.Піаже, Г.С.Костюк, А.О.Люблінська, Д.Б.Ельконін О.В.Скрипниченко, Л.І.Божович та ін.).  Однак втілювалась ця ідея в теорію і практику початкового навчання по-різному. Істотну роль в її реалізації відіграв і спосіб розуміння вікових можливостей учнів, умов їхнього розвитку, зв”язків із навчанням.

Спеціальні психолого-педагогічні дослідження показали, що в умовах науково-технічної революції роль шкільного підручника не тільки не знижується, а, навпаки, невпинно зростає. У психологічній та педагогічній літературі з”явилися ґрунтовні праці, в яких описані результати дослідження розвитку в молодших школярів сприймання ( Д.Г.Ельконін, Є.І.Ігнатова, Д.Ф.Ніколенко, Н.М.Стадненко, К.С.Хоменко та ін.),  пам’яті ( П.І.Зінченко, Є.М.Кудрявцева, Є.М.Раєвський, А.О. Смирнов, Г.К.Середа та ін.), мовлення ( С.Ф.Жуйков, Л.І.Пенькова, В.В.Рєпкін, Т.В.Рубцова, Н.Ф.Скрипченко, С.Т.Тищенко та ін.), фантазії  (Л.К.Балацька, Л.М.Кодюкова, Д.Ф.Ніколенко, Н.Ф.Четверухін та ін.), мотивів, почуттів, волі та уваги ( В.І.Анін, М.С.Горбач, О.Р.Лурія, О.І.Киричук та ін.).

Активізувалась робота вчених по розробці психологічних основ побудови шкільної книжки, в результаті якої зявилось ряд ґрунтовних праць. Назвемо найвідоміші дослідження:  теорія поетапного формування розумових дій та її реалізація у підручнику ( Н.Ф.Тализіна);  підручник як своєрідна модель формування навчальної діяльності (Л.І.Айдарова); самостійна робота учнів з підручником (Г.Г.Гранік, Л.А.Концева, С.М.Бондаренко); психологічні основи побудови підручників з російської мови для початкових класів ( С.Ф.Жуйков), психологічні вимоги до підручника ( Н.О.Менчинська). Тривалі комплексні психолого-дидактичні та методичні дослідження довели, що діти можуть засвоювати початкові основи наук на вищому рівні, ніж передбачалося старими навчальними планами і програмами.

Вчені – психологи   Ю.З.Гільбух, М.В.Ричик та ін.   вказували на те, що для створення справді ефективного підручника необхідний певний комплекс вимог. По-перше, матеріал підручника має психологічно відповідати віковим особливостям учнів молодшого шкільного віку і не втрачати наукової змістовності. По-друге, нові тексти й задачі доцільно конструювати таким чином, щоб засвоювані на їх основі знання та вміння органічно впліталися в загальну систему знань, умінь і навичок школяра, в цілісну оперативну структуру його мислення та пам’яті. По-третє, треба надійно забезпечити високий рівень мотивації пізнавальної діяльності учнів під час вивчення нових розділів навчального матеріалу. Друга частина комплексу вимог до підручника  зумовлена потребою реалізувати в ньому найновіші досягнення психолого-педагогічної науки, щоб він відповідав прогресивним методам і прийомам навчання, розробленим психологами та педагогами (проблемне навчання, засоби програмування навчальної діяльності учнів та ін.) [1; 57 ].

До фундаментальних психологічних  засад побудови підручника  вчені  відносили: всебічне врахування досліджених психологами вікових особливостей розумової діяльності учнів; надійне забезпечення відповідності змісту і структури підручника основним функціям, які він має виконувати у навчальному процесі; конструювання навчальних текстів і завдань кожного розділу підручника відповідно до методу навчання, оптимального для висвітлюваного  питання [ 1 ; 51].

У конструюванні підручників   психологи рекомендували  враховувати насамперед ті особливості навчальної діяльності молодших школярів, які накладають істотні обмеження на зміст і форми навчального процесу та надають певної специфіки загальним закономірностям засвоєння знань, умінь, навичок, а саме:  більш швидкий, порівняно з наступними віковими періодами, темп розвитку психічних процесів, зокрема мислення, мовлення та уяви; домінування у психічному відображенні та регуляції діяльності первинно конкретного наочного змісту; низький рівень сформованості вмінь та навичок ефективного учіння, зокрема постановки пізнавальної мети, планування, самоконтролю тощо; переважання прагматичних конкретних мотивів ( одержання негайного практичного результату) над основними для навчання свідомими пізнавальними мотивами; низька працездатність в умовах педагогічної регламентації навчальної діяльності та ін.  [ 1; 52 ].

Ці особливості навчальної діяльності дітей молодшого шкільного віку ставили вимоги буквально до кожного аспекту підручника. Саме вони повинні були  визначати оптимальну довжину слів і речень, вимагати унаочнення текстів і систематичного включення у навчальний матеріал ігрового змісту, лімітувати обсяг та складність окремих завдань тощо. До того ж  кожний новий елемент навчального матеріалу  рекомендувалось вводити в конструкцію підручника відповідно до обраного методу навчання та його функцій.

В результаті колективного співробітництва вчених - психологів з авторами підручників досліджуваний нами період став продуктивний у площині створення підручників  для початкової ланки освіти. В їх основу   покладено рекомендації, які були результатом тривалої роботи багатьох учених: педагогів-практиків, психологів, дидактів, методистів, представників різних наукових шкіл.

 

                         Список  використаних  джерел

1. Ю.З.Гільбух, М.В.Ричик. Психологічні проблеми оптимізації підручника для початкової школи // Початкова школа. – 1976. - №6. – С.50-57.

2. Кодлюк Я.П. Теорія і практика підручникотворення в початковій : Підруч. Для магістрантів та студ. пед. ф-тів. _ К.: Інформаційно-аналітична агенція  „Наш час”, 2006. – 368 с.

3. Костюк Г.С.  Навчально-виховний процес і психічний розвиток особистості / За ред. Л.М.Проколієнко. – К.: Радянська школа, 1989.- 608 с.

4. Люблінська Г.О.  Дитяча психологія. – К.: Вища школа, 1974.                                                                                                                                                                                                                                                        

 

 

 

 

 

 

 

                Авторська довідка

1.Прізвище,ім я,по батькові,дата народження

Височан Леся Михайлівна,18.07.1968 року.

2.Учений ступінь

Асистент кафедри теорії і методики початкового навчання.

3.Місце роботи

Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника.

4.Посада

Викладач методики викладання природознавства в початкових класах.

5.Адреса для листування

Височан Лесі Михайлівні

Вул. Івасюка 56/23

м.Івано- Франківськ

76018

6.Адреса для відправки авторського екземпляру

Височан Лесі Михайлівні

вул  Івасюка 56/23

м.Івано-Франківськ

76018

 

 

 

Височан Л.М.                                   Підпис